Tropem słynnych architektów
Tropem słynnych architektów
Pokazano 1-21 z 341 pozycji
63,00 zł
Cena
Publikacja Mario Botta - nikt nie rodzi się architektem autorstwa Marka Pabicha przybliża odbiorcy działania projektowe i filozofię twórczą szwajcarskiego architekta Mario Botty.
Marek Pabicha, prócz omówienia dokonań Mario Botty, omawia wpływ na jego twórczość głównych twórców modernizmu, wybitnych architektów, zrywających na początku XX wieku ze wszystkimi stylami na rzecz prostych brył geometrycznych.
59,00 zł
Cena
Publikacja Twórcy i dzieła Warszawskiej Szkoły Architektury 1915–2015 autorstwa K. Kucza-Kuczyński podsumowuje 100 lat działalności Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Podsumowanie, opiera się na bogatych materiałach faktograficznych, jest jednocześnie bardzo osobiste, bo jego autor, od blisko 60 lat związany z Wydziałem, jest jednym z twórców Warszawskiej Szkoły Architektury.
44,00 zł
Cena
Publikacja Tadeusz Tołwiński 1887–1951. Architekt, urbanista, twórca Polskiej Szkoły Urbanistyki autorstwa T. Kotaszewicza zapełnia brak naukowego opracowania twórczości Tadeusza Tołwińskiego, które skutkuje tym, że znajomość jego dorobku sprowadza się do projektów gmachu Muzeum Narodowego i Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie oraz trzech tomów ciężko dostępnej dziś Urbanistyki. Cała reszta bogatego dorobku twórczego jest mało znana i niezauważana.
35,00 zł
Cena
Publikacja Polscy architekci i urbaniści w Syrii. Wybrane projekty autorstwa J.Klimowicza omówiono wybrane, zrealizowane i niezrealizowane na terenie Syrii, projekty architektoniczne i urbanistyczne opracowane przez polskich specjalistów.
Państwo to od roku 2011 jest nieustannie niszczone działaniami wojennymi, które prowadzone są we wszystkich jego rejonach. W wielu przypadkach trudno jest dziś jednoznacznie stwierdzić, czy obiekty realizowane przez polskich urbanistów i architektów przetrwały działania wojenne.
38,00 zł
Cena
Książka "Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku" to graficzna biografia kontrowersyjnego urzędnika Nowego Jorku, który przez 40 lat swoimi decyzjami urbanistycznymi ukształtował to miasto.
Postać Roberta Mosesa (1888-1981) jest bardzo kontrowersyjna i pełna sprzeczności, co dla francuskiego rysownika stała się kanwą do opowiedzenia jego historii przy pomocy komiksu.
79,00 zł
Cena
Książka „Cztery ściany i dach” Reinera de Graffa to insiderska relacja o współczesnych realiach uprawiania zawodu architekta.
De Graaf w swoich przesyconych gorzkim humorem zapiskach rysuje obraz świata w pierwszych dekadach XXI wieku. Pokazuje bezradność architektów skazanych na konflikt interesów – obsługiwanie sił, którym należałoby stawić opór.
Rosyjscy oligarchowie i szejkowie z Emiratów, pazerni deweloperzy i cyniczni konsultanci, politycy i miotający się w sieci zależności architekci budują razem świat, w którym nigdy nie wiadomo, kto pociąga za sznurki.
39,00 zł
Cena
Publikacja "Pionierki" to zbiór esejów o polskich prekursorkach nowoczesnej urbanistyki i architektury. Są to postaci często zapomniane, a swoją pracą i pasją przyczyniły się do rozwoju polskiej architektury.
Publikacje dedykowano takim postaciom, jak: Anna Ptaszycka,, Wanda Krahelska, Wanda Melcer, Gizella Marguliesówna i Teresa Chmura-Pełech.
Autorami esejów są: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Tomaszewicz
39,00 zł
Cena
Publikacja Gdzie są architektki ? Despiny Stratigakos zadaje trudne pytanie o to, jakie są przyczyny zjawiska, że z zapełniających w połowie wydziały architektury kobiet pod 20 latach zostaje tylko garstka, która prowadzi własne pracownie ?
Dlaczego architektura jest męskim klubem, a kobiety tak rzadko dochodzą do czołowych pozycji w tym zawodzie ?
44,90 zł
Cena
Książka opowiada o życiu pierwszego po wojnie naczelnego architekta Warszawy - Józefa Sigalina. Autor Przytacza liczne, przeważnie niepublikowane dokumenty i relacje, opowiada o życiu architekta.
129,90 zł
Cena
German Architects to książka kierowana dla architektów, która prezentuje projekty trzydziestu dwóch wyróżniających się niemieckich biur architektonicznych.
44,90 zł
Cena
Józef Sigalin budował Warszawę przez blisko 40 lat. Książka opowiada o życiu pierwszego po wojnie architekta Warszawy.
Książka mówi także o historii wprowadzania o życie w polskiej architekturze doktryny socrealizmu.
W książce zaprezentowane są losy ważnych instytucji i budowli warszawskich związanych z procesem odbudowy,
takich jak: Biuro odbudowy Stolicy, Pałac Kultury i Nauki, Trasa WZ, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Zamek Królewski.
110,00 zł
Cena
Architektura w Warszawie autorstwa prof. Marty Lesniakowskiej to kalendarium
architektonicznego rozwoju Warszawy w latach 1300-1998. Książka zawiera
chronologiczny wykaz ponad 800 obiektów, indeks ulic i placów oraz indeks osób.
Poświęcona Warszawie książka prof Marty Leśniakowskiej
jest opatrzona ponad 800 ilustracjami. Posiada także 25 rozkładanych map. Katalog zamknięto 31 sierpnia 1998 roku. Zbiór wyselekcjonowano z bazy danych liczącej pond 20 tysięcy obiektów. Celem wyboru było stworzenie reprezentatywnego obrazu warszawskiej architektury oraz architektów działających w stołecznym mieście.
Książka Architektura w Warszawie prof. Marty Leśniakowskiej zawiera także anglojęzyczną wkładkę dzięki czemu jest także idealnym prezentem dla obcokrajowców.
49,90 zł
Cena
Gaudi. Encyklopedia Sztuki opowiada o Antonio Gaudi, jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych architektów świata, znany z organicznego, oryginalnego stylu. Jego secesyjny styl wywarł ogromny wpływ na architekturę XX wieku.
Ten kataloński twórca Sagrada Familia jest dzisiaj uważany za prekursora architektury biomorficznej. Zużytkował paraboliczne łuki, fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz organiczne kształty podpatrywane w przyrodzie.
69,00 zł
Cena
Publikacja Architektura. Wizje niezrealizowane autorstwa Philipa Wilkinsona jest ukazaniem pomysłów wielkich wizjonerów architektury, którzy eksplorowali nowe obszary próbując sięgnąć granic wyobraźni.
Odszukamy w publikacji opisy arcydzieł, jak i również urokliwych kaprysów twórczego geniuszu
59,00 zł
Cena
"Architektura w Polsce 1945-1989" to prawdopodobnie pierwsza książka, która w sposób systematyczny porządkuje wiedzę o architektonicznym dziedzictwie tej epoki, opisując najważniejsze realizacje i architektów oraz kontekst polityczny, społeczny i ekonomiczny, w którym powstawała architektura. Opracowanie zostało przygotowane w porządku chronologicznym, jednak dzieli się na siedem tematycznych rozdziałów, od "Odbudowy", przez "Socrealizm" po "Architekturę sakralną".
49,90 zł
Cena
ZBIGNIEW KARPIŃSKI WSPOMNIENIA Książka posiada wspomnienia architekta Zbigniewa Karpińskiego, profesora Politechniki Warszawskiej, projektanta budynków biur i urzędów w Warszawie,
którego osiągnięciem życia była wzniesiona w l.1962-1969 Ściana Wschodnia - ostatni wielkomiejski kompleks urbanistyczny, jaki powstał w centrum Warszawy, jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu
39,90 zł
Cena
ANTONI GAUDI. Czarodziej Architektury autorstwa Słowińskiego Przemysława przedstawia życie Gaudiego, z którym za życia władze Barcelony nie potrafiły się dogadać, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii.
Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Güell, Casa Batlló i opus magnum artysty – bazyliki Sagrada Familia. Tej świątyni od 1914 roku Gaudi poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie.
52,00 zł
Cena
Książka opowiada o twórczości trzech architektów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, zwanych "Tygrysami", którzy mimo ograniczeń swego czasu potrafili projektować budynki mające dziś swoje istotne miejsce w historii architektury. W 2013 roku słynny dworzec kolejowy w Katowicach autorstwa "Tygrysów", jeden z najlepszych przykładów współczesnej architektury polskiej, został rozebrany pod budowę wielkiego centrum handlowego.
55,00 zł
Cena
Śmieciowa przestrzeń autorstwa Rema Koolhaasa – wybitnego holenderskiego architekta i myśliciela, prowokatora, najwybitniejszego intelektualisty wśród architektów i architekta wśród intelektualistów.
Najdawniejsze teksty pochodzą z lat 70. XX wieku, najnowszy z 2015 roku. Między nimi znalazły się przełomowe eseje, takie jak Bigness, Miasto generyczne czy tytułowa Śmieciowa przestrzeń, a także zapisy wykładów oraz wywiad z autorem. Koolhaas jest przenikliwym komentatorem współczesności, który potrafi nazwać to, co inni tylko przeczuwają. Nie posiada strachu aby stawiać bezceremonialnych pytań o miejsce architektury w zglobalizowanej rzeczywistości, o świat podporządkowany logice kapitalizmu („reżim Y€S”), poddawany ekspresowej urbanizacji, przesycony obrazami.
39,99 zł
Cena
Papież modernizmu. Człowiek, który zmienił XX wiek. Wielkie wizje, wielkie kontrowersje Życie, inspiracje, kompleksy i kobiety papieża modernizmu. Anthony Fint unaocznia czytelnikowi rozwój myśli Corbusiera poprzez kolejne realizacje jego projektów: poczynając od pierwszego, wygrawerowanego w wieku 14 lat zegarka, poprzez pracę dla braci Perretów, kontrowersyjny, rewolucyjny projekt przebudowy centrum Paryża – Plan Voisin – aż po ucieleśnienie idei „maszyny do mieszkania” – Jednostkę Mieszkaniową w Marsylii. Autor nie ucieka przy tym od kontrowersji wokół osoby architekta, dotyczących zarówno koncepcji społecznych i architektonicznych, jak i ciągot do faszyzmu i pozycji w rządzie Vichy w czasie wojny.
58,00 zł
Cena
Książka Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, choć towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem, nie jest ani katalogiem, ani klasyczną monografią. Składa się z dwunastu w dużym stopniu niezależnych esejów, skoncentrowanych na różnych zagadnieniach. Punktem wyjścia poszczególnych rozdziałów są niekiedy pojedyncze projekty, innym razem grupy obiektów o zbliżonej funkcji czy zbliżonym typie, czasem zaś zjawiska stylistyczne lub uwarunkowania społeczno-polityczne. W kilku wypadkach tła jest być może nawet nieco za dużo jak na opracowanie monograficzne. Zabieg ten, choć obarczony sporym ryzykiem generalizacji, został jednak zastosowany w pełni świadomie.