

Indeks: Archiprzewodnik po Polsce
Bogato ilustrowany album jest kontynuacją Archiprzewodnika po Europie, posiada też podobną formę.
Książka Archiprzewodnik po Polsce to 112 rozmów na temat najważniejszych zdaniem autorów obiektach polskiej architektury, obiektów inżynierskich oraz założeń krajobrazowych. Bogato ilustrowany album jest kontynuacją Archiprzewodnika po Europie, posiada też podobną formę.
W tej rozległej opowieści znalazło się miejsce zarówno na skromne obiekty wybudowane z odpadów lub drewna, służące lokalnym społecznościom czy rekreacji, jak również na wysokobudżetowe realizacje i spektakularne ikony. Książka obejmuje szerokie spektrum współczesności – od postmodernizmu lat 80., przez neomodernizm i dekonstruktywizm lat 90., aż po ostatnie lata, kiedy coraz wyraźniej do głosu dochodzi szacunek do natury i myślenie o ograniczeniu śladu węglowego architektury.
Wydana po raz pierwszy w 1997 roku antologia pt. "Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture", jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Drugie, będące podstawą polskiego tłumaczenia wydanie książki prezentuje także najnowsze trendy w teorii architektury. Książka jest obowiązkową lekturą zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów.
Hala targowa w Rotterdamie, nad którą okrakiem stanął blok mieszkalny. Duńskie Muzeum Morskie zbudowane pod ziemią niczym scenografia z filmu science fiction. Drewniana kapliczka w Alpach będąca duchową esencją architektury. Uczelnia w Katowicach, która jest hołdem dla śląskich familoków.
To tylko kilka europejskich obiektów, które architekt Robert Konieczny i krytyk architektury Tomasz Malkowski uznali za warte zobaczenia. Każdemu obiektowi towarzyszy żywa dyskusja autorów. Dwie, czasami skrajnie odmienne opinie pozostawiają czytelnikowi miejsce na wyrobienie własnego zdania.
Postać Roberta Mosesa (1888-1981) jest bardzo kontrowersyjna i pełna sprzeczności, co dla francuskiego rysownika stała się kanwą do opowiedzenia jego historii przy pomocy komiksu.
Ludwig Mies van der Rohe rozmawia w książce pt. "Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty" o swoim bujnym życiu z wnukiem Dirkiem Lohanem, również architektem.
W przedmowie Lorda Normana Fostera przeczytamy:
Niewątpliwie było to życie naznaczone ambicja tworzenia i budowania. Pod powierzchnią tkwi jednak wspomnienie wydarzenia, którego Mies nie potrafi zapomnieć i które przez lata utrzymywał w tajemnicy. Gdzie kryje się intymna wiedza o architekcie? Czy więcej mówi o nim pasja - lub apatia - w relacjach uczuciowych, czy raczej układy, na jakie nie boi się pójść, żeby realizować swoje projekty?
Publikacja zwraca również uwagę na odpowiedzialność, jaką wszyscy ponosimy za otaczającą nas przestrzeń publiczną, i udostępnia narzędzia, aby ją lepiej planować i odpowiednio nią zarządzać. Ten przewodnik będzie nieocenionym źródłem inspiracji, rozwiązań i przykładów dla każdej osoby, która chciałaby ulepszać miasto.