

Indeks: Starchitekci i starchitektura
Książka opowiada o fenomenie stararchitektów analizowanym z perspektywy teorii systemów - światów Immanuela Wallersteina czy socjologii sztuki Pierra Bouridieu, którzy traktują architekturę jako wypadkową wielu sił społecznych, ekonomicznych, technicznych czy cywilizacyjnych, które decydują o jej kształcie. W tym kontekście zjawisko stararchitektury jest pochodną pewnych konkretnych warunków globalizacji, rosnącego wpływu klas średnich czy rosnącej roli mediów popularnych.
Zamiarem autora pracy była próba zakwestionowania stereotypowych poglądów. Pierwszy z nich głosi, że starchitekci to po prostu współcześni projektanci o światowej sławie, a uznaniem o takim zasięgu cieszyli się chociażby Le Corbusier czy Ludwig Mies van der Rohe już w pierwszej połowie minionego wieku. Monografia ma na celu wykazać mylność tego przekonania i udowodnić znaczące różnice między dawnymi a dzisiejszymi mistrzami. Chodzi o przełamanie obiegowej opinii, że dzieło architekto-niczne w swojej najistotniejszej warstwie ma charakter indywidualny, gdyż jest wyrazem wyjątkowej osobowości artystycznej. Zakwestionowany został także merytokratyczny stereotyp, iż wielka sława i uznanie danego architekta wynika wprost ze skali jego talentu i ciężkiej pracy. Pozwoliło to pokazać wpływ czynników niezależnych od architekta na jego wysoką pozycję zawodową. Dalekie od dotychczas przyjmowanego ujęcia jest również wykazanie podobieństw między formalnie przeciwstawnymi kierunkami stylistycznymi.
Część szósta obejmuje wnioski końcowe i propozycje poprawy sytuacji transportowej. Publikacja posiada porównania z innymi miastami europejskimi aby wykazać analogie lub przeciwstawności w realizowanej polityce transportowej przez władze miast.
Książka opisuje dzieje architektoniczne wielu kościołów dominikańskich. Na podstawie badań terenowych przedstawia wiele faktów na temat powstania i przekształcania architektury zbadanych obiektów. W książce zawarte są również autorskie ilustracje pozwalające lepiej opisać obiekty.
Państwo to od roku 2011 jest nieustannie niszczone działaniami wojennymi, które prowadzone są we wszystkich jego rejonach. W wielu przypadkach trudno jest dziś jednoznacznie stwierdzić, czy obiekty realizowane przez polskich urbanistów i architektów przetrwały działania wojenne.
Próba charakterystyki samej kamienicy jako zjawiska w krajobrazie Łodzi, Wilna i Lwowa została uzupełniona bogatym zasobem materiałów archiwalnych i dokumentacją fotograficzną.
Jest to książka o sztuce, w której zamiast tradycyjnych obrazów czy rzeźb znajdziecie długie spacery, sadzenie lasu, rozmowy ze zwierzętami, krojenie budynków, wybuchy, pływanie tratwą i wiele innych niesamowitych przygód. Przedstawiając dzieciom 51 dzieł wybitnych współczesnych twórców z całego globu, Sebastian Cichocki ukazuje, że sztuka może być niezwykłą podróżą, a artysta - czarodziejem, który przemienia rzeczywistość.
Dostępność: na zamówienie This book is a practical guide based on recent technological innovations and discoveries in the natural sciences, to dramatically improving the readers' understanding of groundwater occurrence, with an emphasis on deep, large-scale aquifers in both unconsolidated and consolidated geologic terrains. The book presents methods technologies and case histories involved in: defining drilling, developing, managing and protecting very large quantities of previously untapped pristine fresh and brackish water sources.
Twórcy publikacji "Podstawy rysunku architektonicznego i krajobrazowego" przygotowali unikalny system tłumaczenia zasad rysunku krok po kroku, dzięki czemu książka jest prosta w odbiorze nawet dla początkujących rysowników.
Nie jest to skończony zbiór informacji, a raczej swoisty zapis aktualnego stanu wiedzy, będącego punktem wyjścia do dalszych przemian w dziedzinie architektury.
Jest taki kraj, w którym członkinie i członkowie rządu dojeżdżają na swoje narady rowerem. W książce pt. "Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni" Melissa i Chris Bruntlettowie opowiadają o tym, jak doszło w Niderlandach do rewolucji, dzięki której rowery stały się nie tylko tematem politycznym, ale i narzędziem transformacji transportu, przestrzeni miejskiej, edukacji, handlu, usług oraz całego holenderskiego stylu życia. Co szczególnie cenne z polskiej perspektywy, Bruntlettowie zastanawiają się także, jak przeszczepiać holenderskie rozwiązania i doświadczenia na zagraniczny grunt.
To także ukazanie najnowszych badań i poszukiwań z różnych dyscyplin wiedzy, odnoszących się do kształtowania współczesnego środowiska mieszkaniowego w aspekcie architektonicznym, socjologicznym, psychologicznym, technologicznym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia estetyczne.
Autorka przedstawia przemiany architektoniczne i przestrzenne kompleksów uniwersyteckich w Europie i Ameryce Północnej, począwszy od wieków średnich, kiedy kształtujące się wówczas uczelnie sięgały głównie po wzorce monastyczne, po połowę wieku XIX, gdy architektura uniwersytecka stała się ucieleśnieniem porządku politycznego wprowadzonego po wojnach napoleońskich i wyrazem ambicji nowych państw narodowych. Prezentuje najważniejsze obiekty i zespoły architektoniczne oraz opisuje złożone przemiany kulturowe stojące za zmieniającym się kształtem gmachów uniwersyteckich.
Z przyjemnością informujemy, iż w księgarni MA oraz w sprzedaży wysyłkowej można już nabyć dwutomowe wydawnictwo POSZUKIWANIA STRUKTUR.PRACE ARCHITEKTONICZNE 1997 - 2011 autorstwa Bolesława Stelmacha. Pięknie wydany dwutomowy album przedstawia poszukiwania architektoniczne Bolesława Stelmacha i Biura Architektonicznego Stelmach i Partnerzy w latach 1997 - 2011. Autor jest architektem, laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów architektonicznych, m. in. Rozbudowy Sejmu RP,Centrum Chopinowskiego, czy Rewaloryzacji Parku - Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Książka opowiada o fenomenie stararchitektów analizowanym z perspektywy teorii systemów - światów Immanuela Wallersteina czy socjologii sztuki Pierra Bouridieu, którzy traktują architekturę jako wypadkową wielu sił społecznych, ekonomicznych, technicznych czy cywilizacyjnych, które decydują o jej kształcie. W tym kontekście zjawisko stararchitektury jest pochodną pewnych konkretnych warunków globalizacji, rosnącego wpływu klas średnich czy rosnącej roli mediów popularnych.