Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jest 3 produktów.

Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Aktywne filtry

Przestrzeń Warszawy....

69,00 zł Cena

Bogato ilustrowana monografia obejmuje zagadnienia związane z teoretycznymi rozważaniami i praktycznymi dokonaniami realizacyjnymi w zakresie przestrzeni miasta stołecznego Warszawy. Próby poszukiwania elementów tożsamości miasta opisane są w wybranych i analizowanych 29 projektach autorskich. Książka jest podzielona na trzy części. W części pierwszej zawarta jest skrótowa analiza wybranych prac teoretycznych, które autor uznaje za ważne dla kształtowania i percepcji przestrzeni miejskiej oraz istotne dla praktyki urbanistycznej z punktu widzenia zachowania, tworzenia i wzmacniania tożsamości przestrzennej miasta. Część druga dotyczy analizy relacji historii Warszawy z ewolucją jej tożsamości i traktowania ich jako materiału wyjściowego do współczesnego i przyszłego rozwoju.

Archimapa 1918-1939....

17,85 zł Cena
DOSTĘPNOŚĆ: OBECNIE NIEDOSTĘPNA „Archimapa 1949-1956” to druga z serii pięciu dwujęzycznych map-przewodników po warszawskiej architekturze wydana przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Archimapa dotyczy okresu socrealizmu i jest wyborem niespełna pięćdziesięciu obiektów powstałych między 1949 a 1956 rokiem. Socrealizm to jedyny w dziejach sztuki w Polsce styl, który został zdefiniowany i zadekretowany przez władzę. Przez to również jedyny, którego cezury czasowe są jednoznaczne: 1949 – wprowadzenie stylu i 1956 – porzucenie, które przyszło wraz z polityczną odwilżą i destalinizacją. Nie oznacza to jednak, że wszystko co powstało przez te siedem lat nosi znamiona socrealizmu. Już sama doktryna była niejasna, nakazując, by budynki były „socjalistyczne w treści i narodowe w formie”. Stworzyło to pole do niezliczonych interpretacji i preteksty do stosowania motywów zaczerpniętych z różnych epok: od gotyku i renesansu, przez barok po klasycyzm i empire. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że wiele projektów zaczętych przed 1949 rokiem pospiesznie i bez przekonania dopasowywano do nowej doktryny, a część budynków od początku planowanych zgodnie z nią, kończono już po roku 1956, rezygnując z oryginalnie przewidywanych elementów. Socrealizm był też szczególnym stanem ograniczonej wolności twórczej, który rodził sprzeciw i próby ominięcia lub wykpienia zasad. Zapraszamy Państwa na spacer po mieście, które z racji ogromnej skali powojennej odbudowy i statusu stolicy komunistycznego kraju, może dziś pochwalić się dużą różnorodnością socrealistycznej architektury. Na mapie można znaleźć informacje historyczne na temat obiektów, ale także szczegóły dotyczące możliwości wejścia do środka opisywanych budynków. Wszystkie opisy dostępne są w wersji polskiej i angielskiej. Dodatkowym atutem jest wydruk na wodoodpornym papierze, odpornym na zniszczenie. Kolejne mapy będą dotyczyły: architektury późnego modernizmu, architektury najnowszej, a także Warszawy niezaistniałej.

Archimapa 1949-1956....

17,85 zł Cena
„Archimapa 1949-1956” to druga z serii pięciu dwujęzycznych map-przewodników po warszawskiej architekturze wydana przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Archimapa dotyczy okresu socrealizmu i jest wyborem niespełna pięćdziesięciu obiektów powstałych między 1949 a 1956 rokiem. Socrealizm to jedyny w dziejach sztuki w Polsce styl, który został zdefiniowany i zadekretowany przez władzę. Przez to również jedyny, którego cezury czasowe są jednoznaczne: 1949 – wprowadzenie stylu i 1956 – porzucenie, które przyszło wraz z polityczną odwilżą i destalinizacją. Nie oznacza to jednak, że wszystko co powstało przez te siedem lat nosi znamiona socrealizmu. Już sama doktryna była niejasna, nakazując, by budynki były „socjalistyczne w treści i narodowe w formie”. Stworzyło to pole do niezliczonych interpretacji i preteksty do stosowania motywów zaczerpniętych z różnych epok: od gotyku i renesansu, przez barok po klasycyzm i empire. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że wiele projektów zaczętych przed 1949 rokiem pospiesznie i bez przekonania dopasowywano do nowej doktryny, a część budynków od początku planowanych zgodnie z nią, kończono już po roku 1956, rezygnując z oryginalnie przewidywanych elementów. Socrealizm był też szczególnym stanem ograniczonej wolności twórczej, który rodził sprzeciw i próby ominięcia lub wykpienia zasad. Zapraszamy Państwa na spacer po mieście, które z racji ogromnej skali powojennej odbudowy i statusu stolicy komunistycznego kraju, może dziś pochwalić się dużą różnorodnością socrealistycznej architektury. Na mapie można znaleźć informacje historyczne na temat obiektów, ale także szczegóły dotyczące możliwości wejścia do środka opisywanych budynków. Wszystkie opisy dostępne są w wersji polskiej i angielskiej. Dodatkowym atutem jest wydruk na wodoodpornym papierze, odpornym na zniszczenie. Kolejne mapy będą dotyczyły: architektury późnego modernizmu, architektury najnowszej, a także Warszawy niezaistniałej.