Centrum Architektury

Centrum Architektury

Jest 12 produktów.

Pokazano 1-12 z 12 pozycji

Aktywne filtry

Robert Moses. Ukryty władca...

38,00 zł Cena

Książka "Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku" to graficzna biografia kontrowersyjnego urzędnika Nowego Jorku, który przez 40 lat swoimi decyzjami urbanistycznymi ukształtował to miasto. 

Postać Roberta Mosesa (1888-1981) jest bardzo kontrowersyjna i pełna sprzeczności, co dla francuskiego rysownika stała się kanwą do opowiedzenia jego historii przy pomocy komiksu.      

Gdzie są architektki ?

39,00 zł Cena

Publikacja Gdzie są architektki ? Despiny Stratigakos zadaje trudne pytanie o to, jakie są przyczyny zjawiska, że z zapełniających w połowie wydziały architektury kobiet pod 20 latach zostaje tylko garstka, która prowadzi własne pracownie ?

Dlaczego architektura jest męskim klubem, a kobiety tak rzadko dochodzą do czołowych pozycji w tym zawodzie ? 

Kowno. XX-XXI wiek....

59,00 zł Cena

Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny jest to wademekum architektoniczny sporządzony przez litewskich ekspertów, jest to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku architektonicznego Kowna

Architektura w Polsce...

59,00 zł Cena
"Architektura w Polsce 1945-1989" to prawdopodobnie pierwsza książka, która w sposób systematyczny porządkuje wiedzę o architektonicznym dziedzictwie tej epoki, opisując najważniejsze realizacje i architektów oraz kontekst polityczny, społeczny i ekonomiczny, w którym powstawała architektura. Opracowanie zostało przygotowane w porządku chronologicznym, jednak dzieli się na siedem tematycznych rozdziałów, od "Odbudowy", przez "Socrealizm" po "Architekturę sakralną".

Śmieciowa przestrzeń

55,00 zł Cena

Śmieciowa przestrzeń autorstwa Rema Koolhaasa – wybitnego holenderskiego architekta i myśliciela, prowokatora, najwybitniejszego intelektualisty wśród architektów i architekta wśród intelektualistów.

Najdawniejsze teksty pochodzą z lat 70. XX wieku, najnowszy z 2015 roku. Między nimi znalazły się przełomowe eseje, takie jak Bigness, Miasto generyczne czy tytułowa Śmieciowa przestrzeń, a także zapisy wykładów oraz wywiad z autorem. Koolhaas jest przenikliwym komentatorem współczesności, który potrafi nazwać to, co inni tylko przeczuwają. Nie posiada strachu aby stawiać bezceremonialnych pytań o miejsce architektury w zglobalizowanej rzeczywistości, o świat podporządkowany logice kapitalizmu („reżim Y€S”), poddawany ekspresowej urbanizacji, przesycony obrazami. 

Miasta - ogrody jutra

40,00 zł Cena

Miasta - ogrody jutra autorstwa Howarda Ebenezera; szeregowy brytyjski stenograf, który w 1898 roku wydał książkę, która radykalnie zmieniła sposób myślenia o mieście i wsi: To-morrow. A Peaceful Path to Real Reform [Jutro. Spokojna droga do prawdziwych reform].

Utopijne z pozoru spojrzenie na sieci miast-ogrodów, łączących zalety dużych aglomeracji (możliwości zatrudnienia) i wsi (czyste powietrze i woda, niewielkie czynsze), otoczonych pasami uprawnej ziemi, miała w przekonaniu Howarda silne oparcie w ekonomii. Projekt miał bowiem pragmatyczny i praktyczny wymiar – autor przykładał wielką wagę do precyzyjnego wyliczenia kosztów budowy i rentowności całego przedsięwzięcia.

MOK. ILUSTROWANY ATLAS...

39,00 zł Cena

Publikacja MOK. ILUSTROWANY ATLAS ARCHITEKTURY PÓŁNOCNEGO MOKOTOWA autorstwa Joanny Koszewskiej, Grzegorza Mika jest kolejnym po, SAS-sie i ŻOL-u, posiadającym ilustracje atlasem architektury po dzielnicach Warszawy.

KOMPLEKS GMACHU....

55,00 zł Cena

KOMPLEKS GMACHU. ARCHITEKTURA WŁADZY autorstwa Deyana Sudjica jest to pierwsze polskie wydanie książki "The Edifice Complex" - cyklu esejów poświęconych związkom władzy i architektury to unikatowa okazja przybliżenia czytelnikom w Polsce współczesnego, analitycznego spojrzenia na siły kształtujace przestrzeń publiczną i architekturę.

Książka składa się z serii niezależnych rozdziałów, analizujących architekturę jako zarówno nieodłączny element politycznej propagandy w rękach XX-wiecznych dyktatorów (Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao i Saddama Hussajna) jak i środek realizacji ambicji demokratycznych polityków (m.in. prezydentów USA), finansowych magnatów, korporacji oraz władz miejskich na różnych szerokościach geograficznych.

MODERNIZM...

79,00 zł Cena

Publikacja MODERNIZM ZAPOZNANY.ARCHITEKTURA POZNANIA 1919-1939 autorstwa Piotra Kubiaka porusza temat architektury międzywojennego Poznania – miasta, które po odzyskaniu niepodległości świadomie szukało nowego oblicza, własnego miejsca wewnątrz odrodzonego państwa i swojego pomysłu na nowoczesność.

Piotr Kubiak ukazuje pełną panoramę przemian w architekturze miasta od powstania wielkopolskiego do wybuchu II wojny światowej: gmachy użyteczności publicznej, kamienice, bloki mieszkalne, wille, kościoły, wybrane pomniki i ważniejsze założenia urbanistyczne. Jeden z siedmiu rozdziałów poświęcony jest dorobkowi Powszechnej Wystawy Krajowej.

ŚMIERĆ I ŻYCIE WIELKICH...

55,00 zł Cena

Publikacja ŚMIERĆ I ŻYCIE WIELKICH MIAST AMERYKI autorstwa Jane Jacobs była dziennikarką (redaktorką magazynu „Architectural Forum”), pasjonatką architektury i miejskiego życia, a jednocześnie oburzoną obywatelką Nowego Jorku, która na własnej skórze odczuwała skutki arogancji i megalomanii władz miasta, urbanistów i deweloperów.

Wskutek ich decyzji jej ukochana dzielnica Greenwich Village miała zostać przecięta autostradą Lower Manhattan Expressway, setki budynków wyburzone, a ich mieszkańcy przesiedleni. 

ORNAMENT I ZBRODNIA. Eseje...

50,40 zł Cena

Książka ORNAMENT I ZBRODNIA. Eseje wybrane autorstwa Adolfa Loos jest pierwszą polską publikacją wyboru esejów architekta i publicysty, która wypełnia dotkliwie odczuwalną lukę.

Niepowtarzalne, prowokacyjne eseje zagorzałego krytyka eklektycznej stylistyki przełomu wieków położyły fundament pod modernistyczny przewrót w architekturze i choć często dotyczą wydarzeń sprzed około stu lat, brzmią dziś bardzo aktualnie: wezwanie do kierowania się rzeczywistymi potrzebami, a nie powierzchownymi aspiracjami, eksponowania natury materiałów i technologii, ekonomicznego i celowego podejścia do architektury.

AR/PS. ARCHITEKTURA...

93,45 zł Cena

Książka AR/PS. ARCHITEKTURA ARSENIUSZA ROMANOWICZA I PIOTRA SZYMANIAKA opowiada o Arseniusz Romanowicz (AR) i Piotr Szymaniak (PS), którzy zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion.

Nie zadbali jednak o reklamę i przez większość życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały lepiej lub gorzej zmodernizowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt sztuki Romanowicza i Szymaniaka.