Dziki ogród
Książka "Dziki ogród" to poradnik pisany z perspektywy naukowca i entuzjasty ochrony bioróżnorodności. Autor przedstawia czym właściwie jest dziki ogród, jego pozytywne cechy oraz jaką wiedze powinniśmy o nim posiadać zanim go założymy.
Brak wydarzeń
Książka "Dziki ogród" to poradnik pisany z perspektywy naukowca i entuzjasty ochrony bioróżnorodności. Autor przedstawia czym właściwie jest dziki ogród, jego pozytywne cechy oraz jaką wiedze powinniśmy o nim posiadać zanim go założymy.
Książka "Rośliny górskie" z serii Flora Polski to pozycja pokazująca różnorodność roślinną polskich terenów górzystych. Znajdziemy tu blisko 200 gatunków z wielu górskich środowisk. Opisy roślin są pełne informacji o tym jak rośliny są przystosowane do życia w trudnych, górskich warunkach na dużej wysokości oraz innych ciekawostek, jak to czy są pod ochroną. Do opisów dołączone są także fotografię roślin.
"Rośliny wodne i bagienne" to książka z serii Flora Polski, w której znajdziemy gatunki roślin występujące w Polsce, przystosowane do życia w środowisku wodnym.
Znajdziemy w niej nie tylko informacje o gatunkach roślin i ich zdjęcia, ale także systematykę zbiorowisk roślin wodnych, właściwości środowisk wodnych i ich typy.
"Rośliny łąkowe" z serii Flora Polski to kolejny przewodnik dotyczący roślin. Znajdziemy w nim opisy ponad 250 gatunków roślin które tworzą zbiorowiska łąkowe, przeczytamy o ich pochodzeniu oraz zobaczymy ich zdjęcia. W książce opisane są także systemy podziału łąk oraz pastwisk, wzięte z nauk przyrodniczych.
"Rośliny chronione" to książka z serii Flora Polski, przedstawiająca kompleksowo 425 gatunków roślin chronionych w Polsce. Rośliny posiadają swoje opisy, w których zawarte są informacje o kategorii zagrożenia gatunku. W książce znajdziemy informację o siedliskach, stanowiskach w Polsce, informacje o zagrożeniu i ochronie, a także zdjęcia roślin i ilustrowane mapy występowania.
Książka "Atlas pędów zimowych" posłuży nam do rozpoznania gatunku drzew oraz krzewów ale zimą kiedy to są w stanie bezlistnym. Znajdziemy tu opisy oraz fotografię pędów ponad 200 gatunków roślin. Atlas kierowany jest głównie do ogrodników, leśników, osób odpowiedzialnych za ochronę przyrody, uczniów oraz nauczycieli, a także wszystkich pasjonatów.
Każdy opis zawiera szczegółową charakterystykę botaniczną, informacje o występowaniu gatunku w Polsce i siedlisku, w którym rośnie.
Wszystkie najważniejsze cechy botaniczne przedstawiono na licznych fotografiach. Łącznie w książce zamieszczono 232 szczegółowe portrety roślin. Wśród przedstawianych roślin jest spora grupa gatunków chronionych, rzadkich lub ginących, zamieszczonych w Polskiej czerwonej księdze roślin oraz na lokalnych czerwonych listach.
Książka "Rośliny kserotermiczne" z serii Flora Polski przedstawia 250 gatunków roślin, wykształcających się na terenach o bardzo silnym nasłonecznieniu. Każda z roślin została szczegółowo opisana ze względu na występowanie, swoją charakterystykę a także informację w zakładce "warto wiedzieć". Dodatkowo najważniejsze cechy botaniczne przedstawione są na licznych fotografiach.
"Vademecum cięcia roślin" wyjaśnia w obrazkach i opisach podstawowe zasady cięcia i wzrostu roślin. Vademecum nie tylko pomoże w prawidłowym przycięciu roślin, dzięki czemu będziemy cieszyć się z pięknych kwiatów lub obfitych owoców, ale także z jego pomocą, możemy formować nasze rośliny w ozdobne kształty.
Piet Oudolf i Henk Gerrittsen są jednymi z prekursorów i propagatorów idei ogrodu naturalnego.
Amerykański architekt Lance Hosey (1964-2021), stawia w książce pt. Kształt zieleni. O estetyce, ekologii i projektowaniu czytelnikowi trudne pytania: czy wszechobecnie panująca brzydota jest nieunikniona, czy „zielone” projektowanie musi być nieatrakcyjne i czy piękno może uratować planetę.
Hosey udowadnia, że projektowanie można nazwać zrównoważonym dopiero wtedy, gdy uwzględnia ono piękno. Książka przedstawia jasny zestaw zasad, które mają wypełnić lukę między standardami „dobrego projektu” i „zielonego projektu”.
Jak stworzyć szczęśliwe miasto? Jonathan F.P. Rose - nietypowy deweloper, a zarazem producent muzyczny, podaje w książce pt. "Dobrze nastrojone miasto" na to swój pomysł.
David Sim – szkocki architekt, od lat związany z biurem architektonicznym Gehl Architects, podaje w książce pt. "Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich" czytelnikom gotową receptę jak budować przyjazne miasta o dużej gęstości. Autor prowadzi odbiorcę przez europejskie miasta, które mogą być wzorem do naśladowania
Książka „Architektura i zwierzęta” podejmuje i referuje rozmowę o współzależności kreowania przestrzeni przez człowieka, w której architektura może być definiowana jako „coś, czego wcześniej nie było”, z „istniejącym od zawsze” światem przyrody. Joanna Gellner i Mateusz Boczar opowiadają w znakomity sposób o relacji zwierząt z architekturą i urbanistyką, tworząc pionierską pracę popularnonaukową.
Pokazuje możliwości wykorzystania energii odnawialnych w sposób zintegrowany, przy wzajemnym uzupełnianiu się poszczególnych źródeł, kładąc nacisk na metody magazynowania energii.
Może jednak też pomóc inwestorom budowlanym oraz wszystkim zainteresowanym energetyką odnawialną i magazynowaniem tej energii w skali mikro i małej skali, stosowanej w budownictwie.
Książka "Idea zrównoważonego rozwoju w architekturze budynków biurowych" autorstwa Tomasza Grzelakowskiego jest efektem próby przeanalizowania wpływu idei zrównoważonego rozwoju na projektowanie budynków biurowych w ramach tak zwanego procesu projektowania zrównoważonego w architekturze.
Celem ksiązki "Idea zrównoważonego rozwoju w architekturze budynków biurowych" było ustalenie zakresu i sposobu wykorzystania założeń zrównoważonego rozwoju oraz określenie skuteczności ich wprowadzenia w warunkach gwałtownego rozwoju biurokracji, a także wzrastającego znaczenia w architekturze ruchów proekologicznych i partycypacyjnych
Omawiane realizacje pochodzą ze wszystkich siedmiu kontynentów i pokazują prawdziwie globalną perspektywę w spojrzeniu na to, co dalej będzie się działo w architekturze. Każda z nich stawia przed nami pytania:
- Czy budynek może oddychać?
- Czy można zbudować drapacz chmur w ciągu jednego dnia?
- Czy można wydrukować dom w technologii 3D?
- Czy można zamieszkać na Księżycu?
Pełna zachwycających zdjęć i inteligentnego dowcipu, ta książka jest niezbędnym przewodnikiem w świecie, który buduje się wokół nas.
Bogaty wybór sprawdzonych, dekoracyjnych i wytrzymałych krzewów, bylin i kwiatów ciętych. Zawiera opisy 333 roślin posortowane alfabetycznie według nazw gatunkowych.
Książka GREENING IN STYLE zawiera projekty wnętrz: mieszkań, apartamentów, domów jednorodzinnych i poddaszy. W nowoczesnych wnętrzach rośliny są istotną częścią projektu, dodając mu zielony, ekologiczny pierwiastek.
Green Architecture Today to wydany w 2018 roku album prezentujący 30 wybranych architektów z całego świata wyznaczających swoimi projektami nowe kierunki w zrównoważonej architekturze.