UNIVERSITAS

UNIVERSITAS

Aktywne filtry

Jak czytać architekturę

52,00 zł Cena

Spojrzenie na architekturę, jakie proponujemy w książce "Jak czytać architekturę", jest niepodobne do powszechnie stosowanych. Punktem wyjścia nie jest historia architektury, wielcy twórcy, przegląd stylów czy przeznaczenie budynków, choć wszystko to jest w książce jakoś obecne, punktem wyjścia są różne, kolejne stopnie kontaktu z budynkiem. Tak na ogół przebiega doświadczanie architektury. Zaczyna się od kontaktu z oddali, pierwszego ujrzenia budynku na fotografii lub w rzeczywistości. Jeżeli nas zaciekawi, ruszamy, by się z nim spotkać, i wówczas kolejno oglądamy najpierw jego otoczenie, kontekst, w którym się znajduje, następnie przyglądamy się mu z zewnątrz, by wreszcie wejść do jego wnętrza.

Architektura jako sztuka
  • Niedostępny

Architektura jako sztuka

59,00 zł Cena

Publikacja Andrzeja Basisty jest autorskim, indywidualnym spojrzeniem na kwestie fundamentalne dla architektury. Jej podstawowym walorem jest erudycja, wnikliwość i szczególne traktowanie architektury: w sposób jednorodny, bez podziału na historyczną i współczesną – lecz po prostu jako dziedziny twórczości podlegającej niezmiennie tym samym procesom, prawom i regułom, niezależnie od czasu i miejsca powstania. Nie ulega wątpliwości, że książka jest ważną pozycją wśród publikacji z zakresu teorii architektury i trwałym punktem odniesienia dla badaczy zajmujących się tą problematyką. 

Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka
  • Niedostępny

Bolesław Kardaszewski....

36,00 zł Cena

Książka Błażeja Ciarkowskiego to napisana dobrym, żywym językiem opowieść o architekcie zmagającym się z ograniczeniami «realnego socjalizmu», z uporem dążącym do realizacji swoich twórczych koncepcji i próbującym minąć progi modernizmu – nawet za cenę kompromisów z komunistyczną władzą, a odchodzącym przedwcześnie z poczuciem niewykorzystanego potencjału twórczego. Jej bohater, mimo że z urodzenia warszawianin, związał się z Łodzią i tutaj przyszło mu działać – w mieście o specyficznym charakterze, co czyni tekst tym bardziej ciekawym

Architektura i polityka
  • Niedostępny

Bolesław Kardaszewski....

36,00 zł Cena
Książka Błażeja Ciarkowskiego to napisana dobrym, żywym językiem opowieść o architekcie zmagającym się z ograniczeniami «realnego socjalizmu», z uporem dążącym do realizacji swoich twórczych koncepcji i próbującym minąć progi modernizmu – nawet za cenę kompromisów z komunistyczną władzą, a odchodzącym przedwcześnie z poczuciem niewykorzystanego potencjału twórczego. Jej bohater, mimo że z urodzenia warszawianin, związał się z Łodzią i tutaj przyszło mu działać – w mieście o specyficznym charakterze, co czyni tekst tym bardziej ciekawym

Architektura Pałacu...

48,90 zł Cena

Publikacja Architektura Pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku-Okocimiu autorstwa Mateusza Grzędy przedstawia kwestie XIX-wiecznej architektury mieszkalnej na przykładzie neobarokowego pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku-Okocimiu wybudowanego w latach 1898-1900.

Architektura pałacu analizowana jest tu w kontekście typologicznym i stylowym, skupiając się tym samym na dwóch kluczowych zagadnieniach: przemian w architekturze rezydencjonalnej dokonujących się na przełomie XIX i XX stulecia oraz fenomenu wiedeńskiego neobaroku, w którego lansowaniu znaczącą rolę odegrali projektodawcy gmachu – biuro architektoniczne Fellner & Helmer. Osobna uwaga poświęcona zostaje Leopoldowi Simony’emu, innemu austriackiemu architektowi, który pokierował rozbudową rezydencji w latach 1908-1911.

METODY I TEORIE HISTORII SZTUKI: ksa24.pl
  • Niedostępny

METODY I TEORIE HISTORII...

40,95 zł Cena

Publikacja METODY I TEORIE HISTORII SZTUKI autorstwa Anne D'Alleva - z założenia - jest jedynie punktem wyjścia do poznania teorii stosowanych we współczesnej historii sztuki.

Prezentując wybrane, najczęściej stosowane dziś teoretyczne podejścia, tekst ma na celu wskazywać różnorodne kierunki współczesnej historii sztuki.

CERKWIE DREWNIANE DAWNEJ GALICJI WSCHODNIEJ Tom 1: ksa24.pl
  • Niedostępny

CERKWIE DREWNIANE DAWNEJ...

46,20 zł Cena

Książka Cerkwie drewniane dawnej Galicji Wschodniej jest pierwszym tomem serii, w której publikowane będą wybrane, najcenniejsze fotografie ze zbiorów Fototeki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najstarszych archiwów fotograficznych o profilu historyczno-artystycznym na ziemiach polskich (rok założenia 1884). Tom zawiera dwa naukowe eseje, autorstwa Piotra Krasnego i Wojciecha Walanusa: pierwszy jest wprowadzeniem w problematykę historyczno-artystyczną i konserwatorską drewnianych świątyń obrządku wschodniego na ziemiach Rzeczypospolitej, drugi przedstawia pokrótce dzieje zbiorów Fototeki, okoliczności powstania zaprezentowanych w tomie fotografii oraz sylwetki ich autorów.

ART DECO: ksa24.pl
  • Niedostępny

ART DECO

270,90 zł Cena

Styl art déco zajmuje szczególne miejsce w historii sztuki dekoracyjnej XX wieku, o czym świadczy mnogość teorii związanych z jego genezą, znaczeniem oraz siłą oddziaływania. Z uwagi na liczne, pozornie sprzeczne ze sobą aspekty art déco próżno dziś szukać jednoznacznej definicji zakresu i charakterystyki tego stylu. Gdy sztukę tę po raz pierwszy zaprezentowano szerszej publiczności w 1925 roku, podczas paryskiej Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, większość krytyków uznała art déco za wyraz radykalnego sprzeciwu wobec secesji, dominującej od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku.

DUŻE DZIEŁO SZTUKI: ksa24.pl
  • Niedostępny

DUŻE DZIEŁO SZTUKI

45,68 zł Cena

Sztuka współczesna jest świadectwem kreatywności, różnorodności i dynamiki naszych czasów. Chociażby dlatego powinniśmy ją zachować. Ale jak? Dzieło przestało być jedynie fizycznym „obiektem”, stało się hybrydą znaczeń, relacji i procesów, przekraczając utarte reguły. Przewartościowaniu uległy też kwestie autorstwa, reprodukcyjności i trwałości. Teoria i praktyka konserwatorska, wypracowywane na potrzeby sztuki dawnej, są niewystarczające.

MISTRZ BENEDYKT KRÓLEWSKI ARCHITEKT ZYGMUNTA I: ksa24.pl
  • Niedostępny

MISTRZ BENEDYKT KRÓLEWSKI...

61,95 zł Cena

W historiografii istnieje długa tradycja monografii poświęconych architektom. Niniejsza praca stanowi próbę wpisania się w tę tradycję, a przyjęcie jako obiektu badań postaci mistrza Benedykta podejmującego szereg zleceń na dworze Zygmunta I, wynika z zainteresowania klasą jego architektonicznych realizacji oraz dużym jak na polskie warunki zasobem archiwaliów dokumentujących jego działalność. Szczególnym impulsem do napisania tej książki była zakończona niedawno, kolejna wielka restauracja zamku wawelskiego, dostarczająca ogromnej ilości danych na temat architektury tej rezydencji, w znacznej części ukształtowanej właśnie pod kierunkiem mistrza Benedykta.

IKONOGRAFIA PLACU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH ORAZ ULIC FRANCISZKAŃSKIEJ, POSELSKIEJ, SENACKIEJ I KANONICZNEJ W KRAKOWIE: ksa24.pl
  • Niedostępny

IKONOGRAFIA PLACU...

91,35 zł Cena
Książka jest kolejnym tomem serii zatytuowanej "Katalog Widoków Krakowa", ukazującej się staraniem Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas i Muzeum Narodowego w Krakowie. Katalog powstaje w działającej z Muzeum Pracowni ikonografii Krakowa.
Miasto idealne w perspektywie europejskiej i jego związki z urbanistyką współczesną: Księgarnia Sztuka Architektury
  • Niedostępny

Miasto idealne w...

54,60 zł Cena
DOSTĘPNOŚĆ: OBECNIE NIEDOSTĘPNA W poszukiwaniu koncepcji idealnego miasta autor poszukuje związków między planowaniem miast w przeszłości a tendencjami urbanistyki współczesnej. Opisuje założenia ideowe i przesłanki filozoficzne, jakie stały się podstawą zakładania nowych miast w Europie. Opisuje wpływ, jaki europejska urbanistyka wywarła na kształtowaniu miast na innych kontynentach. Rozważa, czy w historii rozwoju myśli urbanistycznej można znaleźć ścieżki, jakimi powinna podążać współczesna myśl urbanistyczna? Czy, znając historyczne doświadczenia w budowie miast można zaprojektować idealne miasto przyszłości?
ARCHITEKTURA I WARTOŚCI
  • Niedostępny

ARCHITEKTURA I WARTOŚCI

68,25 zł Cena
"Nie jest to historia architektury, (mimo że nie ignoruje chronologii ani topografii omawianych zjawisk), nie jest to także kompendium o charakterze encyklopedycznym, mimo że skomponowana jest wedle merytorycznie przemyślanego porządku określonych haseł. W moim głębokim przekonaniu książka ta jest dziełem należącym do filozofii, w szczególności estetyki architektury" - ze wstępu Władysława Stróżewskiego Andrzej Basista jest architektem, emerytowanym profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczył także na wydziałach architektury w Bagdadzie, Białymstoku; obecnie wykłada w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.