Księży Młyn

Księży Młyn

Aktywne filtry

Architektura użyteczności...

89,90 zł Cena

Publikacja Architektura użyteczności publicznej II Rzeczypospolitej 1918–1939 Funkcja autorstwa Michała Pszczółkowskiego przedstawia gmachy publiczne międzywojennej Polski.

W pierwszej części autor skupił się na zagadnieniach stylu i formy, proponując uporządkowaną klasyfikację nurtów międzywojennej architektury – od tradycji po awangardę. W drugiej części zaprezentował problemy dotyczących funkcji.

ARCHITEKTURA UŻYTECZNOŚCI...

89,90 zł Cena

Publikacja ARCHITEKTURA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ II RZECZYPOSPOLITEJ 1918-1939. Forma i styl autorstwa Pszczółkowskiego Michała ukazuje ratusze, szkoły czy szpitale, które w dwudziestoleciu międzywojennym pełniły nie tylko funkcje użyteczne, ale także zachwycały swoimi bryłami.

Forma i styl opowiada, na pytanie dlaczego architektura sprzed lat jest niezwykłą hybrydą tradycji i nowoczesności. Autor omawia najważniejsze budynki publiczne powstałe pomiędzy dwiema wojnami światowymi. 

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ. Perły...

62,90 zł Cena

Książka MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ. Perły polskiego modernizmu autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich przedstawia niemal sto najwybitniejszych budynków polskiej architektury przedwojennego modernizmu.

Okres dwudziestolecia międzywojennego to nie tylko czas rozwijania się nowej państwowości, ale również nowego wyglądu polskich miast. Zgodnie z ogólnoeuropejskimi trendami budownictwo miały cechować funkcjonalność, prostota i elegancja.

ŁÓDZKI MODERNIZM I INNE NURTY PRZEDWOJENNEGO BUDOWNICTWA 2: ksa24.pl
  • Niedostępny

ŁÓDZKI MODERNIZM I INNE...

72,45 zł Cena

W drugim tomie książki Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa Joanna Olenderek kontynuuje opis budownictwa i architektury łódzkiego modernizmu. Zajmuje się charakterystyką osiedli i obiektów mieszkalnych: kolonii mieszkalnych, kamienic wielkomiejskich, willi i domów miejskich.

WROCŁAW PRZEŁOMU WIEKÓW XIX/XX. Opowieść o życiu miasta: ksa24.pl
  • Niedostępny

WROCŁAW PRZEŁOMU WIEKÓW...

82,95 zł Cena

Wrocław przełomu XIX i XX wieku, przez pewien czas trzecie co do wielkości zaludnienia miasto (po Berlinie i Hamburgu), tętnił życiem. Działało tu bractwo biesiadne o nietypowej nazwie "Tu Panuje Porządek". W jego lokalu można było zamówić między innymi "kapelana polowego" i "Wielkiego Mogoła"... Spragnionych piwa zapraszała najdłużej działająca piwiarnia Europy - Piwnica Świdnicka, ale także inne lokale oferujące złocisty trunek, jak choćby Czarny Orzeł, Świński Ryj czy Czerwony Kogut. Établissements zapewniały różnorodne atrakcje - spektakle teatralne, wieczory taneczne, kręgielnię, strzelnicę, a nawet zawody zapaśniczek czy wyścigi cyklistów.

ŚWIĄTYNIE ŁODZI

41,90 zł Cena

Książka ŚWIĄTYNIE ŁODZI autorstwa Budziarek Marka przedstawia Łódź, czyli ziemia obiecana wielu narodów, która stała się istnym tyglem wyznaniowym.

W książce Marka Budziarka zostały zaprezentowane świątynie i domy modlitw, należące do większości wyznań działających w granicach administracyjnych dzisiejszej Łodzi. Twórca mówi także o nieistniejących obiektach, prezentuje krótko ich historię. Opis świątyń każdego wyznania został poprzedzony wiadomością o danej wspólnocie.

GAZOWNIE 2. Katalog: ksa24.pl
  • Niedostępny

GAZOWNIE 2. Katalog

104,37 zł Cena

Książka jest bardzo interesującą próbą odpowiedzi na pytania dotyczące oświetlenia miast w Wielkim Księstwie Poznańskim, zarówno przed, jak i po budowie pierwszych gazowni. Dowiadujemy się z niej m.in., jak i przez kogo były one budowane oraz wyposażane, w jaki sposób finansowane. Pisząc o tym, Autor pokazuje nie tylko historię gazownictwa, ale także jego zabytki na terenie Księstwa, a ponadto sposoby ich współczesnego wykorzystania. Tom drugi prezentuje 80 zakładów gazowniczych w miastach rejencji bydgoskiej i poznańskiej.

GAZOWNIE 1. Zarys dziejów: ksa24.pl
  • Niedostępny

GAZOWNIE 1. Zarys dziejów

62,37 zł Cena

Książka jest bardzo interesującą próbą odpowiedzi na pytania dotyczące oświetlenia miast w Wielkim Księstwie Poznańskim, zarówno przed, jak i po budowie pierwszych gazowni. Dowiadujemy się z niej m.in., jak i przez kogo były one budowane oraz wyposażane, w jaki sposób finansowane. Pisząc o tym, Autor pokazuje nie tylko historię gazownictwa, ale także jego zabytki na terenie Księstwa, a ponadto sposoby ich współczesnego wykorzystania.

Autostrady w Polsce czyli droga przez mękę: ksa24.pl
  • Niedostępny

Autostrady w Polsce czyli...

62,37 zł Cena

Problem budowy autostrad w Polsce został publicznie podjęty przez obradujący we wrześniu 1937 roku I Polski Kongres Inżynierów we Lwowie. Od tego czasu na drodze do realizacji kolejnych planów i programów rządowych stanęło wiele przeszkód, głównie natury ekonomicznej i politycznej. Książka prof. Janusza Kalińskiego Autostrady polskie, czyli droga przez mękę przedstawia dzieje budowy autostrad na terenie naszego kraju. W czterech obszernych rozdziałach znajdują się informacje, które z pewnością zainteresują każdego polskiego miłośnika motoryzacji i drogownictwa. Autor w przystępny sposób opisuje zastosowane problemy, rozwiązania i kolejne etapy powstawania tego typu dróg.

ŹLE URODZONE. Reportaże o architekturze PRL-u: Księgarnia Sztuka Architektury
  • Niedostępny

ŹLE URODZONE. Reportaże o...

76,65 zł Cena

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański Okrąglak, Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam, wreszcie głośne ostatnio Emilia i Cracovia... Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma? Czy i jak w ciągu kilku lat od pierwszego wydania książki zmienił się status tej architektury?

BIAŁYSTOK NA STARYCH POCZTÓWKACH: Księgarnia Sztuka Architektury
  • Niedostępny

BIAŁYSTOK NA STARYCH...

38,75 zł Cena

Książka prezentuje blisko 100 widokówek Białegostoku sprzed 1915 roku. Był to czas intensywnego rozwoju miasta jako „Manchesteru Północy” – dużego ośrodka przemysłu włókienniczego. To miasto bardzo nietypowe, z charakterystycznymi cechami pogranicza, podlegające wpływom zachodnim i wschodnim, miejsce spotkań wielu kultur, nacji i wyznań. Większość białostotczan była pochodzenia żydowskiego, jednak od przełomu wieków odradzała się polskość, dobrze prosperowali tutejsi Niemcy, przybywało mniejszości wschodniosłowiańskich. To mieszanie się wzorców kulturowych owocowało powstawaniem wartości oryginalnych i niepowtarzalnego klimatu.

Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennej architektury: Księgarnia Sztuka Architektury
  • Niedostępny

Łódzki modernizm i inne...

49,35 zł Cena

Dzięki bogato ilustrowanej książce Joanny Olenderek poznają Państwo wiele międzywojennych łódzkich obiektów. Piękne kamienice, wille, urzędy i kina do dziś wyróżniają się w miejskiej przestrzeni. Niestety, często funkcjonują w zniekształconej, pozbawionej cech autentyzmu, nieumiejętnie przekształconej formie, a wiele z nich na zawsze zniknęło.

WIESŁAW LISOWSKI ARCHITEKCI MIASTA ŁODZI
  • Niedostępny

WIESŁAW LISOWSKI ARCHITEKCI...

52,40 zł Cena

Książka o Wiesławie Lisowskim, architekcie, który całe swoje zawodowe życie poświęcił Łodzi. Celem publikacji jest przybliżenie sylwetki artystycznej twórcy, który zmienił oblicze miasta, projektując tu blisko sto obiektów.

SZCZECIN PRZEŁOMU WIEKÓW XIX/XX WIEK
  • Niedostępny

SZCZECIN PRZEŁOMU WIEKÓW...

83,90 zł Cena

„Szczecin przełomu wieków” to książka pokazująca dawne miasto nad Odrą w okresie jego najbardziej dynamicznego rozwoju. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat, od końca XIX wieku do pierwszej połowy wieku XX, niemiecki Stettin stał się jedną z największych aglomeracji Europy! Autor pokazuje burzliwe dzieje miasta, przedstawia najbardziej charakterystyczne miejsca, pisze o sukcesach i o problemach oraz o ludziach, którzy sto lat temu mieszkali w Szczecinie. Nowa książka Romana Czejarka jest niezwykłym przewodnikiem zabierającym czytelnika w magiczną podróż w czasie.

ŁÓDZKIE SYNAGOGI. Wirtualne dziedzictwo zaginionej dzielnicy
  • Niedostępny

ŁÓDZKIE SYNAGOGI. Wirtualne...

35,60 zł Cena

Ważnym elementem kulturowego dziedzictwa Łodzi są synagogi, świadczące o roli, jaką niegdyś w mieście odgrywała społeczność żydowska. Budowle te zniknęły z krajobrazu miasta w czasie II wojny światowej. By ocalić od zapomnienia obiekty, po których dziś pozostały już tylko puste place, podjęto próbę zrekonstruowania nieistniejących łódzkich synagog, wykorzystując możliwości, jakie współcześnie daje technika komputerowa. Prezentowana książka przedstawia efekty podjętych działań.

ŁÓDZKIE BUDYNKI 1945 1970
  • Niedostępny

ŁÓDZKIE BUDYNKI 1945 1970

52,40 zł Cena

Łódzkie budynki 1945–1970 to książka przedstawiająca realizacje architektoniczne z lat 1945–1970 z podziałem na trzy fazy: lata powojenne 1945–1948, okres socrealizmu 1949–1956, epokę gomułkowską 1957–1970. Prezentacja różnych dziedzin budownictwa odbywa się z uwzględnieniem projektów oraz przemian układu urbanistycznego miasta: przedstawiony został opis koncepcji, które miały prowadzić do uporządkowania układu miejskiego (nowe arterie komunikacyjne, akcja poszerzania ulic, tworzenie parków i placów).