Borussia

Borussia

Jest 3 produktów.

Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Aktywne filtry

Mazurskie cmentarze

47,25 zł Cena
Już od lat olsztyńska "Borussia" wiele miejsca w swojej działalności poświęca problematyce krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur. Czytanie krajobrazu, jak to nazwaliśmy, ma szczególne znaczenie w miejscu, gdzie przekaz pokoleniowy i tradycyjne więzi zostały przerwane. Wowczas pozostaje odwoływać się do materialnych śladów przeszłości, do znaków krajobrazu. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko wzbogacić i uzupełnić naszą wiedzę historyczną. Ten rodzej poznania tworzy emocjonalną więź z miejscem zamieszkania, pozwala budować tożsamość regionalną. Aby tak się stawało należy rozpoznawać, opisywać i ochraniać znaki przeszłości. Temu służy niniejsza publikacja. Rozpoczyna ona serię wydawniczą "Borussii" o nazwie KRAJ-OBRAZY. Będziemy w niej prezentować elementy i wyróżniki lokalnego krajobrazu, stanowiące o specyfice i tożsamości regionu, często podziwiane i budzące zachwyt, a jednak jakby nie do końca rozpoznane i "oswojone".

Aleje przydrożne. Historia,...

65,10 zł Cena
DOSTĘPNOŚĆ: OBECNIE NIEDOSTĘPNA Aleje przydrożne są nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego Polski, w ostatnich czasach stały się też jednym ze stałych elementów dyskusji i debat publicznych. Książka poświęcona jest znaczeniu alei w krajobrazie oraz problematyce ich zachowania. Stanowi plon kilkuletniej działalności Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba“. O alejach piszą ludzie sztuki, dendrolodzy, historycy sztuki, konserwatorzy zabytków, prawnicy, dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządowcy.

Tradycyjne budownictwo...

46,20 zł Cena
Strażnicy krajobrazu - tak nazywani bywają w Europie mieszkańcy wsi. Określenie to świadczy o tym, jak wielka jest rola mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni. Od ich woli, świadomości, poziomu wiedzy, a wreszcie wrażliwości w dużym stopniu zależeć będzie to, czy otaczający nas krajobraz będzie cieszył pięknem i harmonią form, czy raczej odstręczał brakiem gustu i bałaganem. Warmia i Mazury to region bardzo atrakcyjny pod względem krajobrazowym i kulturowym. Tradycyjne formy architektoniczne oraz sposoby użytkowania przestrzeni to wzorce, na których można nowe koncepcje i pomysły. Czerpanie inspiracji z rodzimej kultury nie jest oczywiście pomysłem nowym. Niewątpliwie jednak jest dobrym i sprawdzonym sposobem korzystania z doświadczeń poprzednich pokoleń. Regionalizm pozwala nie tylko na kształtowanie własnej tożsamości. Umożliwia zachowanie wyrazistości i odrębności, a zatem również atrakcyjności krajobrazu. Mam nadzieję, że trzecia już książka z serii " Nowe życie pod starymi dachami" będzie pomocą i inspiracją w podejmowaniu takich działań. (od Autorki)