









Indeks: TEORIE I MANIFESTY ARCHITEKTURY
Wydana po raz pierwszy w 1997 roku antologia pt. "Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture", jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Drugie, będące podstawą polskiego tłumaczenia wydanie książki prezentuje także najnowsze trendy w teorii architektury. Książka jest obowiązkową lekturą zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów.
Dostępny II nakład Wydana po raz pierwszy w 1997 roku antologia pt. "Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture", jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Drugie, będące podstawą polskiego tłumaczenia wydanie książki prezentuje także najnowsze trendy w teorii architektury. Książka jest obowiązkową lekturą zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów. Zawiera teksty nie tylko klasyków współczesnej architektury, jak: Peter Eisenman, Frank Gehry czy Robert Venturi, ale także teoretyków i praktyków budujących nowy, oparty na teorii złożoności, paradygmat architektury, jak: Cecil Balmond, Foreign Office Architects, Daniel Libeskind, MVRDV, Lars Spuybroek, UN Studio i West 8.
Książka, znajdująca się w serii wydawnictw „Z prawem co dnia” pod nr 2, zawiera pełne ujednolicone teksty dwóch rozporządzeń ministra odpowiedzialnego za budownictwo – ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz ws. warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych – wg stanu prawnego na dzień 1 kwietnia 2015 r. Rozporządzenia zostały poprzedzone wprowadzeniem omawiającym zmiany w aktach prawnych. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dnia 5 lipca 2013 r. wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 13 sierpnia 2013 r, poz. 926).
Książka Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, choć towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem, nie jest ani katalogiem, ani klasyczną monografią. Składa się z dwunastu w dużym stopniu niezależnych esejów, skoncentrowanych na różnych zagadnieniach. Punktem wyjścia poszczególnych rozdziałów są niekiedy pojedyncze projekty, innym razem grupy obiektów o zbliżonej funkcji czy zbliżonym typie, czasem zaś zjawiska stylistyczne lub uwarunkowania społeczno-polityczne. W kilku wypadkach tła jest być może nawet nieco za dużo jak na opracowanie monograficzne. Zabieg ten, choć obarczony sporym ryzykiem generalizacji, został jednak zastosowany w pełni świadomie.
Publikacja jest przeznaczona dla osób związanych zawodowo z kamieniarstwem bądź pragnących zdobyć potrzebną z tej dziedziny wiedzę.
Revit Architecture 2010 to najnowsza wersja innowacyjnego oprogramowania BIM (modelowanie informacji o budynku), opracowanego z myślą o architektach, projektantach wnętrz i urbanistach. Jest to bezkonkurencyjne narzędzie do modelowania trójwymiarowego. Pozwala na tworzenie dokumentacji technicznej, a ponadto gwarantuje możliwość wprowadzania zmian w dowolnym miejscu i na każdym etapie powstawania projektu. Opracowując zawartość tego podręcznika, autorzy opierali się przede wszystkim na własnych doświadczeniach zdobytych w trakcie pracy, licznych szkoleń i spotkań z użytkownikami programu Revit.
Dizajn jest wszędzie! Drogi rodzicu, drogi dzieciaku, czy myśleliście o tym, jak powstały rzeczy, które mamy wokół siebie? Kto zdecydował, jak mają działać, z czego mają być zrobione i jak mają wyglądać? Kto je zaprojektował? Bo właśnie na tym polega projektowanie, czyli dizajn. A zaprojektowane jest naprawdę wszystko: i rzeczy bardzo małe, jak spinacz do papieru, i te bardzo duże, jak samolot; i te zwyczajne, jak wiadro, i eleganckie jak perfumy; i rzeczy do ubrania, jak trampki, i do jedzenia, jak cukierki.
Wśród ogłaszanych w ostatnich latach konkursów na istotne budynki użyteczności publicznej, zwłaszcza muzea, trudno byłoby wskazać taki, w którym nie pojawiłoby się przynajmniej kilka „blobów” – obłych, kojarzących się z formami natury, generowanych komputerowo projektów.
Wskutek ich decyzji jej ukochana dzielnica Greenwich Village miała zostać przecięta autostradą Lower Manhattan Expressway, setki budynków wyburzone, a ich mieszkańcy przesiedleni.
Status: nakład wyczerpany "Jedna z 10 najlepszych książek o mieście 2014 roku" The Guardian Jak wyglądają dzisiaj modernistyczne miasta przyszłości? Czego architekci mogą nauczyć się od mieszkańców slumsów? W połowie XX wieku europejskie marzenie o modernistycznej utopii przeniosło się do Ameryki Łacińskiej i odtąd to miejsce jest poligonem doświadczalnym dla najbardziej nowatorskich i odważnych pomysłów urbanistycznych.