- Niedostępny






Indeks: 100 lat rysunku architektoniczne
Ta wspaniała publikacja obejmuje 300 najlepszych rysunków architektonicznych wykonanych w zeszłym wieku przez najbardziej znanych architektów - w zamyśle ma być zarówno historią dwudziestowiecznego rysunku architektonicznego, jak i przeglądem architektury tego okresu. Książka, prezentująca rysunki zgodnie z chronologią ich powstania, podzielona jest na pięć części, poprzedzonych krótkimi esejami, które koncentrują się na opisie trendów i stylów typowych dla danego okresu. Każdemu rysunkowi towarzyszy nota zawierająca zwięzłą informację na temat architekta, projektu i prezentowanej pracy. Wśród rysunków znalazły się prace takich artystów jak: Frank Lloyd Wright, Le Corbusier, Mies van der Rohe, Frank Gehry i Zaha Hadid.
Ta wspaniała publikacja obejmuje 300 najlepszych rysunków architektonicznych wykonanych w zeszłym wieku przez najbardziej znanych architektów - w zamyśle ma być zarówno historią dwudziestowiecznego rysunku architektonicznego, jak i przeglądem architektury tego okresu. Książka, prezentująca rysunki zgodnie z chronologią ich powstania, podzielona jest na pięć części, poprzedzonych krótkimi esejami, które koncentrują się na opisie trendów i stylów typowych dla danego okresu. Każdemu rysunkowi towarzyszy nota zawierająca zwięzłą informację na temat architekta, projektu i prezentowanej pracy. Wśród rysunków znalazły się prace takich artystów jak: Frank Lloyd Wright, Le Corbusier, Mies van der Rohe, Frank Gehry i Zaha Hadid. Do tej wizualnej uczty zapraszamy wszystkich, którzy interesują się rysunkiem i architekturą, w tym studentów tych kierunków oraz osoby związane z nimi zawodowo. NEIL BINGHAM jest historykiem architektury i wzornictwa przemysłowego. Obecnie pracuje jako konsultant w londyńskiej Royal Academy of Arts, wcześniej był kuratorem zbioru rysunków architektonicznych w Royal Institute of British Architecture (RIBA). Jest autorem wielu publikacji, m.in.: Masterworks: Architecture at the Royal Academy of Arts (2011), Fantasy Architecture, 1500-2036 (2004) i Modern Retro: Living with Mid-Century Style (2000).
Twórcy publikacji "Podstawy rysunku architektonicznego i krajobrazowego" przygotowali unikalny system tłumaczenia zasad rysunku krok po kroku, dzięki czemu książka jest prosta w odbiorze nawet dla początkujących rysowników.
Po 76 latach od francuskiej premiery Centrum Architektury przedstawia pierwsze polskie wydanie książki Le Corbusiera Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych. To druga książka papieża modernizmu opublikowana po polsku. Kiedy katedry były białe to efekt pierwszej podróży legendarnego architekta do Ameryki. W 1935 roku papież modernizmu przeżywał kryzys. Sfrustrowany oporem na jaki trafiła awangarda i w ZSRR, i w III Rzeszy, i w demokratycznej Francji, przyjął zaproszenie Fundacji Rockefellera i wybrał się z wykładami do USA. Liczył na to, że jego radykalne idee miasta przyszłości (tzw. Miasto promienne) i nowej organizacji społeczeństwa znajdą podatny grunt w nowym, nieobciążonym tradycją świecie.
Przedstawia się tym, że są zapisem skróconym tego, co jest dla nas interesujące, a nie całości zjawiska.
Eduardo Souto de Moura (b 1952) has long been one of Portugal's leading architects but gained wider international recognition when he won the Pritzker Architecture Prize in 2011. Born in Porto, he collaborated with the much-respected Alvaro Siza from 1974 to 1979 before establishing his own architectural studio in 1980. Since then, he has completed more than 100 projects ranging from private houses such as his Casa do Cinema for film director Manoel de Oliveira in Porto (2002) to larger projects such as the stadium in Braga (2004), the venue for the 2004 European Championships.