Informacyjne środowisko rekonstrukcji. Przedlokacyjna struktura osadnicza w Pułtusku w XIII-XIV wieku

Informacyjne środowisko rekonstrukcji. Przedlokacyjna struktura osadnicza w Pułtusku w XIII-XIV wieku

Indeks: Informacyjne środowisko rekonstrukcji.

25,00 zł
Brutto

Publikacja Informacyjne środowisko rekonstrukcji. Przedlokacyjna struktura osadnicza w Pułtusku w XIII-XIV wieku, dokumentuje badania naukowe w dziedzinie archeologii i historii architektury, które zostały wsparte programami służącymi do wspomagania projektowania.

Do weryfikacji użyteczności narzędzi wspomagających projektowanie parametryczne wytypowano średniowieczną drewnianą osadę, odkrytą podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1976-1984 na dziedzińcu zamkowym w Pułtusku. Wybitność znaleziska, polegała zarówno na niezwykłej historii istniejącej przez około 140 lat osady, jak i stanie zachowania odkrywanych artefaktów.

Ilość
Dostępny

Opracowanie dokumentuje badania naukowe w dziedzinie archeologii i historii architektury, które zostały wsparte programami służącymi do wspomagania projektowania. Do weryfikacji użyteczności narzędzi wspomagających projektowanie parametryczne wytypowano średniowieczną drewnianą osadę, odkrytą podczas badań archeologicznych prowadzonych w latach 1976-1984 na dziedzińcu zamkowym w Pułtusku. Wyjątkowość znaleziska, polegała zarówno na niezwykłej historii istniejącej przez około 140 lat osady, jak i stanie zachowania odkrywanych artefaktów.

Opracowanie znalezisk archeologicznych jest prowadzone przez Muzeum Regionalne w Pułtusku. Ponieważ wykopaliska archeologiczne dotyczyły jedynie połowy założenia pozostaje wciąż nieprzebadany obszar, który do czasu aż nie doczeka się archeologicznej eksploracji, może być jedynie przedmiotem mniej lub bardziej trafnych hipotez i spekulacji. Ten stan rzeczy nadał odpowiedniego kontekstu podjętej pracy badawczej. Z jednej strony jest to ogrom materiału archeologicznego pieczołowicie opracowanego przez archeologów na przestrzeni 30 lat po zakończeniu prac wykopaliskowych, a z drugiej współczesne technologie cyfrowe służące do stworzenia matematycznego modelu historycznej osady. Model ten nie tylko został wykorzystany do zapisu geometrii odkrytych konstrukcji drewnianych, lecz także ilustruje czwarty wymiar – czas wpływający na kolejne fazy przekształceń proto-miasta. Logicznie uporządkowany zbiór artefaktów pozwala na wypracowanie obrazu procesu rozwoju proto-miasta w obszarze przebadanym archeologicznie, a w konsekwencji na uzupełnienie kreowanego obrazu prawdopodobnymi, wirtualnymi składnikami struktury w tych obszarach, które nie zostały jeszcze przebadane archeologicznie.

Informacyjne środowisko rekonstrukcji.

Opis

Autor
Praca zbiorowa
Wydawnictwo
Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej
Liczba stron
126
Wymiary
21x25cm
Rok wydania
2015
Isbn
978-83-7814-375-8

Specyficzne kody

16 innych produktów w tej samej kategorii: