

Indeks: Aparycje architektury oblicza otoczenia
Czy pełne wspaniałych kolorów, malarsko nienaganne akwarele, gwasze, czy olejne ukazanie gęstwin leśnych, czy wreszcie ołówkowe lub kreślone tuszem impresje miejskie, przedstawiające z zaskakującą często prostotą znane budynki, wszystkie one cechują się tą estetyką, którą możemy uznać za uniwersalną.
Prace Pana Profesora, i to niezależnie od techniki w jakiej powstały budzą w odbiorcy specjalny rodzaj refleksji, zadumy nad pięknem i dzikością przyrody, nieprawdopodobną różnorodnością i wysmakowaniem architektury, jednocześnie trafi ając do każdego. Czy pełne zachwycających kolorów, malarsko nienaganne akwarele, gwasze, czy olejne przedstawienia gęstwin leśnych, czy wreszcie ołówkowe lub kreślone tuszem impresje miejskie, przedstawiające z zaskakującą często prostotą znane budynki, wszystkie one cechują się tą estetyką, którą możemy uznać za uniwersalną. Za coś co nie może się nie podobać tym samym inspirując do stwierdzenia – a może tam byłem, znam to miejsce, a może warto tam pojechać zobaczyć, zaspokoić wyobraźnię, potwierdzić to co w swoich refleksjach Autor zechciał nam dodatkowo przekazać.
Bo album, który mogę Państwu z przeogromną przyjemnością zarekomendować, to nie tylko autorsko pogrupowane w specjalne rozdziały reprodukcje prac malarskich i grafik Profesora Karczmarzyka. To również swoiste eseje wprowadzające, czasem krótsze, innym razem dłuższe wypowiedzi o bardzo zmiennym, rzec można intymnym charakterze. Gdzieś zbliżone do poezji, innym razem do suchego opisu, relacji, stwierdzenia faktu, wykładu.
Ze wstępu Profesora Krzysztofa Lewensteina
Badanie nudy jako niespodziewanie produktywnego budulca i narzędzia służącego do konstruowania przestrzeni mieszkalnej. Brawurowa propozycja odwrócenia schematów w jakich zwykle toczy się rozmowa o jakości zamieszkiwania.
Specjalistyczny katalog-atlas, który prezentuje wybrane budowle i niektóre pomniki Kazimierza Dolnego i Janowca, od czasów najdawniejszych (XIII wiek) po najnowsze (2001 rok). Katalog, opracowany na podstawie aktualnego stanu badań, pozwala pełniej zrozumieć istotę tutejszego niepowtarzalnego, a zmieniającego się krajobrazu architektoniczno-urbanistycznego. Bo Kazimierz Dolny, najsłynniejsze miasteczko polskie, oraz położony po drugiej stronie Wisły Janowiec, nie bez powodu co roku ściągają tysiące turystów i wielbicieli.
"Rośliny chronione" to książka z serii Flora Polski, przedstawiająca kompleksowo 425 gatunków roślin chronionych w Polsce. Rośliny posiadają swoje opisy, w których zawarte są informacje o kategorii zagrożenia gatunku. W książce znajdziemy informację o siedliskach, stanowiskach w Polsce, informacje o zagrożeniu i ochronie, a także zdjęcia roślin i ilustrowane mapy występowania.
Publikacja, napisana w języku polskim i angielskim, zawiera opracowanie i katalog materiałów archiwalnych dotyczących 55 budynków dworów z terenu 10 przedwojennych województw, w tym: 43 obiekty z obszarów dzisiejsze Polski, 8 obiektów z terytorium obecnej Białorusi oraz po 2 z terytorium obecnej Litwy i Łotwy.
Elementem wspólnym wszystkich kwesti podjętych w tym opracowaniu jest nawiązanie do środowiska zbudowanego, a tematy są ograniczone tylko i aż do miasta Gdańska.
Przedstawia, jak historia nowoczesności zapisana jest w cegłach, betonie, stali i szkle i w jaki sposób nowoczesne budynki symbolizują ponad sto pięćdziesiąt lat nieustających innowacji i inspiracji.
W publikacji przypomniano zatem lokalne przepisy prawne, przeanalizowano ich wpływ na sposób kształtowania budowli, omówiono stosowane koncepcje rozplanowania przestrzennego budynków w kontekście ich programu funkcjonalnego, wreszcie – zaprezentowano nurty stylowe obecne we wrocławskiej architekturze willowej.
Polskie wydanie wydanej w pierwotnej formie w języku angielskim książki autorstwa Philipa Jodidio w której Robert Konieczny opowiada o budynkach pracowni KWK Promes.
W rozmowie z Philipem Jodidio Konieczny szczegółowo omawia proces tworzenia najważniejszych realizacji oraz idee, które inspirowały każdy etap ich powstawania – od konceptu po finalną formę.
Dokonano także analizy możliwości jej prognozowania i ograniczenia. Rezultatem badań i analiz prezentowanych w tekście jest poszerzenie naukowych podstaw optymalizacji rozwiązań stosowanych w gospodarce wodami opadowymi, opartych nie tylko o parametry ilościowe, ale również jakościowe, a także tworzenia zrównoważonych systemów odwodnień obszarów zurbanizowanych.
Inwestowanie w budynki energooszczędne, zielone, wykorzystujące teraźniejsze rozwiązania materiałowo-technologiczne jest wymagana w dzisiejszych czasach. Inwestorzy budowlani najczęściej zdają sobie sprawę z dodatkowych nakładów inwestycyjnych potrzebnych do zaspokojenia zmieniających się wymagań. Niewiadomo jednak jaki jest całkowity koszt związany chociażby z użytkowaniem budynku. Potrzebna jest zatem praktyczna i prosta metoda dająca wiarygodne wskazówki dotyczące inwestowania.
W publikacji ukazano obraz zespołu architektonicznego Uczelni w roku jubileuszowym. Zmiany zachodzące w tym obrazie są dynamiczne i najbardziej kompleksowe od czasu wybudowania pierwszych gmachów politechnicznych. Jest to więc odpowiedni moment na podsumowanie, a także na spojrzenie w przyszłość.
W niniejszej monografii starano się pokazać różnorodne drogi, jakimi krążą ludzkie myśli i idee. Konotacje te określają sens, znaczenie, treść i ogół cech współoznaczanych. Pozwalają nazywać, a więc i odczytywać pewne zjawiska, z którymi mamy do czynienia.
W publikacji przedstawiono w sposób syntetyczny zasady dotyczące wymiarowania płyt płaskich z uwagi na: zginanie, przebicie, a także oddziaływania wymuszone. Głównym zadaniem autorów było jednak przybliżenie Czytelnikowi zasad postępowania przy projektowaniu płyt żelbetowych w tego rodzaju ustrojach, dlatego też w książce zawarto kompletny przykład obliczeniowy.
Czy pełne wspaniałych kolorów, malarsko nienaganne akwarele, gwasze, czy olejne ukazanie gęstwin leśnych, czy wreszcie ołówkowe lub kreślone tuszem impresje miejskie, przedstawiające z zaskakującą często prostotą znane budynki, wszystkie one cechują się tą estetyką, którą możemy uznać za uniwersalną.