

Indeks: miasta, architektura
Są na świecie wielkie, rozwijające się metropolie i miasta, które opustoszały, są miejscowości na zboczach gór, na pustyni, a nawet na wodzie… W niektórych ludzie świetnie się czują, bo są przyjazne i bezpieczne, z innych uciekają.
Wielkoformatowy album Ale miasta, autorstwa Joanny Łozińskiej i Maćka Blaźniaka prezentuje 41 miast z całego świata. Książka opowiada nie tylko o ich historii i architekturze, lecz także o nieznanych faktach, które wpłynęły na losy mieszkańców. Każda historia jest jednocześnie wyprawą w nieznane, ku źródłom naszej cywilizacji, jej osiągnięciom i porażkom.
Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadzenie do zagadnień wykorzystania w projektowaniu architektonicznym odkryć współczesnych neuronauk oraz psychologii. Dzięki rozległej wiedzy i umiejętnościom opowiadania Collin Ellard w lekki, a zarazem bardzo kompetentny sposób kreśli przed nami rozległą panoramę wiedzy na temat procesów poznawczych, które leżą u podstaw odbioru przestrzeni przez człowieka.
Znajomość tych procesów powinna architektom pozwolić na bardziej świadome projektowanie przestrzeni, która będzie przyjazna dla użytkownika oraz mniej będzie podlegać wpływom zmiennych mód oraz tendencji obecnych w estetyce oraz teorii architektury.
Artur Jerzy Filip zamienia na ogół nudnawą dla nieprofesjonalnego czytelnika pracę naukową w trzymającą w napięciu lekturę na pograniczu literatury faktu i fascynującej wizji.