Indeks: Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki
58,00 zł
Brutto
Książka „Walka o dom” autorstwa AL-SABOUNI MARWA została nazwana przez „The Guardian” jedną z najlepszych książek o architekturze 2016 roku. Młoda architektka Marwa Al-Sabouni wraz z mężem i dziećmi decyduje się pozostać w ogarniętym szczególnie brutalnymi walkami rodzinnym mieście Hims. Tam, w czasie wojny, ukrywając się w ruinach miasta, szkicuje refleksje na temat miasta, architektury i domu.
„Walka o dom” została nazwana przez „The Guardian” jedną z najlepszych książek o architekturze 2016 roku. Marwa Al-Sabouni w 2018 roku została uznana przez brytyjski „Prospect Magazine” za jedną z TOP 50 Thinkers na świecie, a w 2019 roku znalazła się na liście BBC 100 Women.
Czy urbanistyka i architektura mogą wywołać wojnę albo jej zapobiec?Jak odbudować zbombardowane miasto? Jak uleczyć społeczeństwo?
W 2011 roku wybucha w Syrii wojna domowa. Młoda architektka Marwa Al-Sabouni wraz z mężem i dziećmi decyduje się pozostać w ogarniętym szczególnie brutalnymi walkami rodzinnym mieście Hims. Rodzina koczuje w cudem ocalałym z bombardowania domu, a architektka rysuje coraz bardziej zrujnowane miasto i pisze. Zastanawia się nad związkami między architekturą a polityką. Opisuje deprawację, w jaką popadła w jej kraju profesja architektoniczna i nauczanie architektury. Analizuje rolę, jaką odegrali architekci i urbaniści w wojnie domowej. Przekonuje, że można doprowadzić do pokoju przez odpowiednie planowanie miast i sposobów zamieszkiwania. Systematyzuje współczesną architekturę Bliskiego Wschodu, pisze o zaniedbywaniu lokalnego dziedzictwa, deprecjacji pojęcia piękna i utowarowieniu architektury.
Marwa Al-Sabouni stawia w Walce o dom niewygodne pytania i daje odważne odpowiedzi. Czy ktoś tego w ogóle słucha? Książka nie została opublikowana po arabsku – pierwsze wydanie wyszło w Londynie, w języku angielskim. Potem ukazały się tłumaczenia na języki francuski i włoski.
Jest taki kraj, w którym członkinie i członkowie rządu dojeżdżają na swoje narady rowerem. W książce pt. "Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni" Melissa i Chris Bruntlettowie opowiadają o tym, jak doszło w Niderlandach do rewolucji, dzięki której rowery stały się nie tylko tematem politycznym, ale i narzędziem transformacji transportu, przestrzeni miejskiej, edukacji, handlu, usług oraz całego holenderskiego stylu życia.Co szczególnie cenne z polskiej perspektywy, Bruntlettowie zastanawiają się także, jak przeszczepiać holenderskie rozwiązania i doświadczenia na zagraniczny grunt.
Publikacja Środowiskowe uwarunkowania procesu inwestycyjnego autorstwa E.D. Ryńską jest uzupełnieniem i rozszerzeniem wiedzy z obszaru funkcjonowania budowlanego procesu inwestycyjnego i jego związków z ekologią oraz środowiskiem naturalnym.
Książka jest pracą zbiorową, która podsumowuje wystawę projektów Aliny Scholtz zorganizowaną w 2021 roku w warszawskim Muzeum Woli.
Alina Scholtz była pionierką polskiej architektury krajobrazu i jedną z najważniejszych projektantek zieleni Warszawy. Jej dorobek obejmuje między innymi odtworzony po wojnie Ogród Saski, monumentalne założenia krajobrazowe toru wyścigów konnych na Służewcu i Trasy W-Z czy kameralne, pełne zieleni i rozwiązań służących rekreacji przestrzenie osiedla Sady Żoliborskie i Szwoleżerów.
Publikacja Poprawa jakości środowiska zbudowanego a rola edukacji architektonicznej dzieci autorstwa Katarzyny Bernatek-Bączyk przedstawia, że dostrzegając liczne i przeróżne problemy przestrzenne, należy powiedzieć, iż edukacja na temat środowiska zbudowanego, docierająca do całego społeczeństwa, stanowić może skuteczny początek długofalowego procesu pozytywnych zmian w tym zakresie.
Są przykłady państw, gdzie tego rodzaju kompleksowe działania przyczyniły się do ewolucji nastawienia do zagadnień architektury.W związku z powyższym, można założyć, że architektura jest niezbędnym obszarem edukacji dzieci, kształtującym postawy społeczne wobec jakości środowiska zbudowanego.
W książce "Audyty energetyczne. Zastosowanie. Wymagania. Metody wykonania" przedstawione zostały metody poprawy cech energetycznych, przykłady audytów energetycznych a także efektywności energetycznej. Opisano ich zastosowania, wymagania i metody sporządzania.
Jan Gehl i Birgitte Svarre stawiają w książce pt. Jak studiować życie w przestrzeni publicznej pytanie o to jak pogodzić rozbudowę miast, w których skupia się życie coraz większej liczby ludzi, z jednoczesnym zachowaniem przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dla mieszkańców?
Publikacja zwraca również uwagę na odpowiedzialność, jaką wszyscy ponosimy za otaczającą nas przestrzeń publiczną, i udostępnia narzędzia, aby ją lepiej planować i odpowiednio nią zarządzać. Ten przewodnik będzie nieocenionym źródłem inspiracji, rozwiązań i przykładów dla każdej osoby, która chciałaby ulepszać miasto.
"Rośliny wodne i bagienne" to książka z serii Flora Polski, w której znajdziemy gatunki roślin występujące w Polsce, przystosowane do życia w środowisku wodnym.
Znajdziemy w niej nie tylko informacje o gatunkach roślin i ich zdjęcia, ale także systematykę zbiorowisk roślin wodnych, właściwości środowisk wodnych i ich typy.
"MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa" przedstawia budynki, założenia oraz detale architektoniczne, pomniki i rzeźby znajdujące się na terenie Muranowa. W książce znajdziemy 61 budynków z syntetycznymi ilustracjami oraz opisami w języku polskim i angielskim, z terenu, który rozciąga się na północ od alei "Solidarności" aż do torów kolejowych, czyli granicy z Żoliborzem.
Ten poręczny, autorytatywny i dobrze ilustrowany przewodnik oferuje chronologiczny przegląd zachodniej architektury od prehistorii do współczesności. Wszystkie główne fazy - starożytność, średniowiecze, renesans - są omówione, podobnie jak kluczowe nurty, takie jak neoklasycyzm i modernizm. Każdy ma oś czasu i jest osadzony w kontekście historycznym, społecznym i technologicznym, podczas gdy specjalne funkcje przedstawiają prace kluczowych architektów od Albertiego po Saarinena.
Publikacja Architektura. Wizje niezrealizowane autorstwa Philipa Wilkinsona jest ukazaniem pomysłów wielkich wizjonerów architektury, którzy eksplorowali nowe obszary próbując sięgnąć granic wyobraźni.
Odszukamy w publikacji opisy arcydzieł, jak i również urokliwych kaprysów twórczego geniuszu
Lukier – spektakularne budynki, modne pracownie, głośni architekci. Mięso – architektura, z którą obcujemy na co dzień, tysiące budynków, placów i pomników w polskich miastach i miasteczkach. Lukier przyciąga, dużo się o nim mówi i pisze, a jeszcze więcej fotografuje, ale to tylko wierzchnia warstwa. Co jest pod spodem? Jaki jest stan posiadania polskiej architektury niemal ćwierć wieku po upadku komunizmu? Przed jakimi wyzwaniami stoimy? Co się udało, a co jest naszą porażką? Nowa rozmowa liczy 50 stron i dotyczy przede wszystkim budynków instytucji kultury oddanych do użytku w latach 2013-2015 (Filharmonia Szczecińska, Cricoteca, siedziba Fundacji Galerii Foksal, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Europejskie Centrum Solidarności i in.).
Wielkie inwestycje w kontekście zagrożeń i ochrony krajobrazu autorstwa Sas-Bojarska Aleksandra, temat publikacji jest związany z zagrożeniami dla krajobrazu wywoływanymi realizacją i funkcjonowaniem dużych inwestycji infrastrukturalnych i przemysłowych oraz sposobami jego ochrony i kształtowania.
Publikacja jest podsumowaniem badań teoretycznych oraz opracowań studialnych i eksperckich prowadzonych przez lata przez autorkę.
Kim była Tekla z Bądarzewskich Baranowska? Dlaczego została niemal całkowicie zapomniana? Czy powinniśmy o niej pamiętać? Na te i wiele innych pytań spróbuję odpowiedzieć niniejszej publikacji, która jest pierwszą próbą zebrania, usystematyzowania i przedstawienia wizerunku tej fascynującej postaci. Dziś już nie wypada mówić, że nic nie wiemy o kompozytorce. Pozwólmy Tekli Bądarzewskiej powrócić na stałe do Polski.
Publikacja Modelowanie tolerancyjne dynamiki mikroniejednorodnych płyt pierścieniowych autorstwa Artura Wirowskiego przedstawia temat płyt pierścieniowych o charakterystycznej mikrostrukturze periodycznej w kierunku obwodowym i posiadającym funkcyjnie zmienne makrowłasności w kierunku promieniowym.
W pracy ukazano też przykładowe wyniki numeryczne, pochodzące z autorskiego programu komputerowego opartego na metodzie różnic skończonych. Wyniki są porównywane z rezultatami pochodzącymi z klasycznych programów wykorzystujących metodę elementów skończonych.
Publikacja "Pionierki" to zbiór esejów o polskich prekursorkach nowoczesnej urbanistyki i architektury. Są to postaci często zapomniane, a swoją pracą i pasją przyczyniły się do rozwoju polskiej architektury.
Publikacje dedykowano takim postaciom, jak: Anna Ptaszycka,, Wanda Krahelska, Wanda Melcer, Gizella Marguliesówna i Teresa Chmura-Pełech.
Autorami esejów są: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Tomaszewicz