ANTONI GAUDI. Czarodziej Architektury autorstwa Słowińskiego Przemysława przedstawia życie Gaudiego, z którym za życia władze Barcelony nie potrafiły się dogadać, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii.
Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Güell, Casa Batlló i opus magnum artysty – bazyliki Sagrada Familia. Tej świątyni od 1914 roku Gaudi poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie.
Projekty stworzone przez Gaudiego sprawiają wrażanie jakby nie były poddane siłom grawitacji. Zdarzały mu się budynki, w których nie przewidział ani jednego kąta prostego. Sztuka była dla niego sposobem ewangelizacji. Twierdził, że artysta jest jedynie kontynuatorem dzieła Boga – „Wielkiego Architekta”. Obiekty architektoniczne katalońskiego mistrza przypominają raczej żywe organizmy niż dzieła ludzkich rąk. Na początku swojej kariery, dla pieniędzy projektował dosłownie wszystko – od kiosków z papierosami do bram wjazdowych. Na wystawie światowej w Paryżu w 1878 roku Europa zachwyciła się projektami Gaudiego; osiedlami domków dla spółdzielni pracowniczej z Matarό i …witryną sklepu fabrykanta rękawiczek.
Barceloński przemysłowiec Eusebi Güell docenił geniusz Gaudiego i sfinansował wiele jego odważnych projektów. Choć za życia Gaudiego władze Barcelony nie potrafiły dogadać się z artystą, to właśnie jego prace po latach stały się najbardziej rozpoznawalnymi wizytówkami stolicy Katalonii. Żadna wycieczka nie ominie fantastycznego Ogrodu Güell, Casa Batlló i opus magnum artysty – bazyliki Sagrada Familia. Tej świątyni od 1914 roku Gaudi poświęcił się zupełnie, zamieszkał nawet na jej terenie. Po tym jak wpadł pod tramwaj, sanitariusze nie rozpoznali go i przewieźli do hospicjum dla ubogich. Nikomu nie przyszło do głowy, że wielki architekt i wizjoner ubiera się jak włóczęga.
Publikacja Mario Botta - nikt nie rodzi się architektem autorstwa Marka Pabicha przybliża odbiorcy działania projektowe i filozofię twórczą szwajcarskiego architekta Mario Botty.
Marek Pabicha, prócz omówienia dokonań Mario Botty, omawia wpływ na jego twórczość głównych twórców modernizmu, wybitnych architektów, zrywających na początku XX wieku ze wszystkimi stylami na rzecz prostych brył geometrycznych.
Doświadczenie lockdownu podczas pandemii covid-19 stało się dla Stefana Boeriego impulsem do rozmyślań nad istotą miasta. W marcu 2020 roku, wsłuchując się we wszechogarniającą ciszę Mediolanu, którego mieszkańcy zostali przymusowo zamknięci w swych domach, Boeri rozpoczął w mediach społecznościowych serię wykładów mających przybliżyć słuchaczom czekającą ich przyszłość. Te rozmyślania w wersji spisanej stanowią coś na kształt notesu architekta. Jak przyznaje Boeri, jest to swoista włóczęga po tekstach, czasach i przestrzeniach jego życia.
Książka Archiprzewodnik po Polsce to 112 rozmów na temat najważniejszych zdaniem autorów obiektów polskiej architektury, obiektów inżynierskich oraz założeń krajobrazowych.
Bogato ilustrowany album jest kontynuacją Archiprzewodnika po Europie, posiada też podobną formę.
Niniejszy poradnik został pomyślany jako kompendium wiedzy praktycznej związanej z problematyką charakterystyki energetycznej budynków. Jest on przeznaczony dla osób, które na co dzień sporządzają lub mają zamiar sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej. Książka w prosty i przyjazny sposób przedstawia teorię związaną z tym tematem, metodologię obliczeń opisaną w obowiązujących przepisach prawnych i normach oraz inne powiązane zagadnienia. Część teoretyczna powstała pod redakcją prof. Dariusza Gawina i prof. Henryka Sabiniaka z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej – uznanych autorytetów naukowych w tej dziedzinie wiedzy.
W albumie "Sielska Polska" znajdziemy ujmujące zdjęcia oraz krótkie opisy 46 najbardziej urokliwych pensjonatów i sielskich obszarów w Polsce, w które warto wybrać się na wypoczynek. To idealna pozycja dla wielbicieli spokojnych miejsc z naturalną Polską urodą oraz gościnnością.
Dla osób spragnionych sielskości a więc naturalnej ciszy, swojskiego jedzenia, gościnnych gospodarzy, pięknych krajobrazów, dużej dawki spokoju a nawet zapachu skoszonej trawy, Autor przygotował wskazówki jak znaleźć takie miejsca. Każde z nich zostało odwiedzone, udokumentowane i zawarte w polecającym je, szczególnie zakochanym w polskiej przyrodzie osobom, albumie.
Dostępność: na zamówienie
This book deals with the emerging generation of renewable energy technologies, covering solar energy (photovoltaic, thermal and thermodynamic energy conversion), wind energy, marine energy, small hydropower, geothermal energy, biofuels, biogas and the use of wood as a substitute for fossil fuels.
Publikacja Architektura w szkicach Profesora Politechniki Warszawskiej Stanisława Niewiadomskiego autorstwa J. Grochulski M. Bieńkuńska M. Nowak-Janicka przedstawiono szkice zmarłego w 2008 roku profesora Wydziału Architektury PW uzupełnione krótkim komentarzem autorów. „Szkicownik” Stanisława Niewiadomskiego rozpoczynają rysunki powstałe w 1980 roku w Syrii.
Urbanistyka operacyjna. Zarys teorii autorstwa Ossowicz T. zdaniem Tomasza Parteki publikacja jest jednym z istotnych punktów merytorycznej oceny pracy uznaję jej interdyscyplinarny, ale też humanistyczny charakter.
Miasto według Tomasza Ossowicza nie jest „maszyną do mieszkania i pracy”, lecz bardzo trudnym organizmem, którego najważniejszym elementem jest człowiek – zarówno podejmujący decyzje operacyjne, planujący zmianę, jak i interesariusz, którego to przedsięwzięcie dotyczy.”
Publikacja Poprawa jakości środowiska zbudowanego a rola edukacji architektonicznej dzieci autorstwa Katarzyny Bernatek-Bączyk przedstawia, że dostrzegając liczne i przeróżne problemy przestrzenne, należy powiedzieć, iż edukacja na temat środowiska zbudowanego, docierająca do całego społeczeństwa, stanowić może skuteczny początek długofalowego procesu pozytywnych zmian w tym zakresie.
Są przykłady państw, gdzie tego rodzaju kompleksowe działania przyczyniły się do ewolucji nastawienia do zagadnień architektury.W związku z powyższym, można założyć, że architektura jest niezbędnym obszarem edukacji dzieci, kształtującym postawy społeczne wobec jakości środowiska zbudowanego.
Publikacja Gdzie są architektki ? Despiny Stratigakos zadaje trudne pytanie o to, jakie są przyczyny zjawiska, że z zapełniających w połowie wydziały architektury kobiet pod 20 latach zostaje tylko garstka, która prowadzi własne pracownie ?
Dlaczego architektura jest męskim klubem, a kobiety tak rzadko dochodzą do czołowych pozycji w tym zawodzie ?
Książka GREENING IN STYLE zawiera projekty wnętrz: mieszkań, apartamentów, domów jednorodzinnych i poddaszy. W nowoczesnych wnętrzach rośliny są istotną częścią projektu, dodając mu zielony, ekologiczny pierwiastek.
Okresowe kontrole obiektów budowlanych autorstwa Adama Baryłki publikacja jest przeznaczona w szczególności do osób, które podejmują się dokonywania okresowych kontroli obiektów budowlanych w zakresach określonych w przepisach ustawy
Prawo budowlane oraz przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, a także właścicieli i zarządców obiektów budowlanych zlecających dokonywanie okresowych kontroli. Pozycja może również się przydać dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, osób starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych oraz wszystkich zainteresowanych praktycznymi zagadnieniami budownictwa.
Publikacja DWORY I PAŁACE WIELKOPOLSKI autorstwa Skuratowicza Jana ukazuje wiek XIX, który wraz z gwałtownym rozwojem społecznym i gospodarczym, stworzył nieznane przedtem dziedziny sztuki czy architektury, dorabiając do nich własną i tylko sobie właściwą ideologię.
Starczy przypomnieć takie charakterystyczne tematy architektoniczne, jak „muzeum”, „bank”, „dom towarowy”, „dworzec”, „sąd”. Tematem takim był też, na nowo teraz przekształcany, stary temat „rezydencji”.
Umiejętnie zaaranżowane wnętrza mogą wpływać korzystnie wpływać na nasze zdrowie i przyczynić się do poprawy jakości życia, a trafnie dobrane kolory pomogą w dodaniu energii i poprawie nastroju. W książce "Mieszkaj szczęśliwie. Jak stworzyć dom, który obdaruje was zdrowiem i szczęściem" znajdziemy porady, jak tworzyć przestrzeń która działa uspokajająco, uzdrawiająco oraz pomaga w rozwoju.
Książka pt. "Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna" to pierwsza, monograficzna publikacja jest poświęcona postaci Jana Szpakowicza - architekta nieznanego szerszej publiczności, który jednak ma na koncie szereg ciekawych projektów zarówno zrealizowanych, jak i niezrealizowanych.
Publikacja Początki urbanistyki współczesnej. Doświadczenia zagraniczne a środowisko warszawskich urbanistów przełomu XIX i XX w. autorstwa A. Szmeltera przybliża Czytelnika w zagadnienia związane z początkami urbanistyki współczesnej, które wywarły wpływ na formowanie się postawy twórczej pierwszych polskich urbanistów działających w środowisku warszawskim.