- Niedostępny









Indeks: wnętrza, design
W pracownia Axela Nieberga od ponad 15 lat projektowane są wnętrza, oświetlenie i przedmioty. Axel Nieberg znany jest z minimalistycznego wykorzystania form, naturalnych materiałów i niezwykłego wykorzystania światła. Wyrazistość jego prac podkreślają wysokiej jakości materiały i ich haptyczne właściwości.
Zgodnie z japońską doktryną wabi-sabi wielką wagę przykłada do prostoty i procesu naturalnego starzenia się materiałów. Liczne międzynarodowe publikacje i nagrody potwierdzają jakość projektów pochodzących z pracowni Alexa Nieberga
City planning is a concept which usually covers the wide range of events, processes and developments taking place in our cities, but individual plans and designs cannot do justice to the complex realities of the city. In "Induction Cities" the author aims to take the reader beyond our traditional understanding of city design to redefine our perception of design in this context.
"Apartamenty - inspirujące wnętrza i projekty" to ponad 600 stron nowoczesnych wnętrz z całego świata - Nowego Jorku, Londynu, Paryża, Mediolanu czy Lizbony. W książce prezentowane są zarówno małe kawalerki, jak i kilkupokojowe apartamenty czy lofty. Są one zaprojektowane przez znanych architektów i dekoratorów wnętrz.
W książce podano sposoby oświetlania mieszkań wynikające z koncepcji uwzględniającej zarówno aspekt dobrego spostrzegania przy wykonywaniu czynności użytecznych, jak i tworzenia klimatu świetlnego, odpowiadającego różnym sytuacjom emocjonalnym. Zamieszczone liczne przykłady rozwiązań, przegląd nowoczesnego sprzętu oświetleniowego (tj. źródeł światła, opraw oświetleniowych, ściemniaczy itd.) oraz podstawowe wiadomości o oświetleniu pozwalają ze zrozumieniem stosować podane sposoby oświetlenia.
W swoim dziele naukowym zajmuje się szeroko rozumianymi zagadnieniami architektury strukturalnej, zwłaszcza w ujęciu topologicznym i bionicznym. Bardzo ważnym nurtem jego badań jest także komunikacja w procesie inwestycyjnym.
Książka "Listy znad jeziora Como" przedstawia zbiór listów, napisany przez znakomitego niemieckiego filozofa i teologa Romano Guardiniego. Autor podejmuję w niech analizę wyzwań ludzkości w świecie coraz bardziej opanowanym przez maszyny. Dzieli się także obserwacjami o nowoczesnym sposobie budowania oraz stylu życia.
Książka opowiada o życiu pierwszego po wojnie naczelnego architekta Warszawy - Józefa Sigalina. Autor Przytacza liczne, przeważnie niepublikowane dokumenty i relacje, opowiada o życiu architekta.
Doświadczenie lockdownu podczas pandemii covid-19 stało się dla Stefana Boeriego impulsem do rozmyślań nad istotą miasta. W marcu 2020 roku, wsłuchując się we wszechogarniającą ciszę Mediolanu, którego mieszkańcy zostali przymusowo zamknięci w swych domach, Boeri rozpoczął w mediach społecznościowych serię wykładów mających przybliżyć słuchaczom czekającą ich przyszłość. Te rozmyślania w wersji spisanej stanowią coś na kształt notesu architekta. Jak przyznaje Boeri, jest to swoista włóczęga po tekstach, czasach i przestrzeniach jego życia.
Na każdym z kontynentów oczekuje mnóstwo imponujących, niepowtarzalnych budowli. Wieżowce, pałace, świątynie, muzea, stadiony, mosty, pomniki… Cuda nowoczesnego budownictwa i zapierające dech w piersiach zabytki wszystkich epok. Najwyższe i najdłuższe, najstarsze i najbardziej imponujące, stworzone przez największych architektów lub po prostu jedyne w swoim rodzaju.
Przedstawia ona okres dwudziestego wieku, okres, w którym po uwłaszczeniu chłopów, można było samodzielnie kształtować swoje środowisko zamieszkania według własne woli i na miarę swojego statusu materialnego. Wydanie jest wzbogacone o materiały i doświadczenie autora wynikające z badań naukowych nad architekturą ludową, jak i długoletnią praktykę zawodową.
Wydana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, książka zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi postaciami międzynarodowego środowiska architektonicznego: związanymi z Bauhausem Walterem i Ise Gropiusami, holenderskim urbanistą Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy generalnym sekretarzem CIAM (Międzynarodowych Kongresów Architektury Nowoczesnej), Sigfriedem Giedionem.
Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania dokumentacji wyrobów dowolnej branży i o dowolnym stopniu złożoności, za pomocą programów: AutoCAD 2019 lub AutoCAD LT 2019 (tylko 2D) i wersji mobilnej AutoCAD Web/Mobile oraz nowszych, w polskiej lub angielskiej wersji językowej. Umożliwia przygotowanie do egzaminu certyfikacyjnego Autodesk Certified Professional: AutoCAD. Autor jest jednym z najlepszych specjalistów w Polsce w dziedzinie metodyki parametrycznego projektowania 2D i 3D. Ma status Autodesk Certified Professional: AutoCAD oraz Autodesk Certified Instructor.
W rozdziale 1 omówiono najważniejsze ideowe i teoretyczne przesłanki towarzyszące narodzinom tego nurtu oraz najważniejsze teksty teoretyczne, które zbudowały pole do rozważań na temat potrzeby, czy nawet konieczności, przywrócenia tradycyjnych, klasycznych form w architekturze. W rozdziale 2 pokazano poglądy Arystotelesa, szczególnie te dotyczące moralności i estetyki, skonfrontowane z ideami i praktyką architektoniczną Nowych Klasycystów. W rozdziale trzecim zajęto się religijnymi korzeniami Nowego Klasycyzmu.
Książka powstała w wyniku badań nad procesem partycypacyjnego planowania modernizacji przestrzeni w obszarach trudnych społecznie. Książka prezentuje założenia teoretyczne takiego działania, metodologię zbierania danych oraz pokazuje przebieg badań. W końcowej części książki znajdują się podsumowania rezultatów procesu.
W związku z tym duży nacisk położono na takie elementy, jak: zagospodarowanie terenu, wejście główne z holem, strefy gastronomiczne, odnowa biologiczna i sport, centra konferencyjne i kasyna, zwracając uwagę na rosnącą aktywność użytkowników i intensyfikację dwóch głównych tendencji, tj. wzrostu powierzchni użytkowej i wielofunkcyjności.
Zbyt mało jest dyskusji i profesjonalnych debat z wykładowcami-projektantami. Ponadto zbyt mała liczba sal kreślarskich (pracowni komputerowych) jest powodem niekompletności procesu nauczania tego zapisu koncepcji projektowej. Nie docenia się także wagi i umiejętności modelowania.
Książka „Architektura i zwierzęta” podejmuje i referuje rozmowę o współzależności kreowania przestrzeni przez człowieka, w której architektura może być definiowana jako „coś, czego wcześniej nie było”, z „istniejącym od zawsze” światem przyrody. Joanna Gellner i Mateusz Boczar opowiadają w znakomity sposób o relacji zwierząt z architekturą i urbanistyką, tworząc pionierską pracę popularnonaukową.