- Nowy


Indeks: Konieczny. Na styk
Książka pt "Konieczny. Na styk" autorstwa Piotra Kozaneckiego i Bartosza Patureja to zestaw o ludziach, relacjach z nimi, miejscach i budynkach.
Zaprojektował Najlepszy Dom Świata i Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy. Zgarnął główną nagrodę na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Ale uważa, że najlepsze budynki jeszcze przed nim. Robert Konieczny. Najbardziej znany polski architekt.
Studenci walą drzwiami i oknami na jego wykłady. Za granicą od lat zbiera laury, w kraju wielu kolegów po fachu uważa, że ma wielkie ego. Na architekturę poszedł, bo na studia nie miał lepszego pomysłu. Szybko okazało się, że z braku pomysłu na studia wyszedł pomysł na życie.
Nigdy nie chciał projektować tego, co Polacy lubią najbardziej, czyli domów z kolumienkami i czerwoną dachówką. Kiedy jego budynkami zachwycało się międzynarodowe jury, on siedział w nielegalnie zajmowanym nieogrzewanym biurze. Latami nie mógł finansowo stanąć na nogi, choć nieraz pracował z milionerami.
Konieczny architekturą oddycha i o architekturę walczy. Ta walka doprowadza go nieraz na skraj wytrzymałości. Fizycznej i psychicznej. Aby dopilnować jednego detalu potrafi przejechać pół Polski. Gdy odbiera telefon, najczęściej mówi: „Sorry, ale mamy ostatnio niezły hardkor”. Kariera szefa KWK Promes to prawdziwa jazda bez trzymanki, która nie pasuje do nudnego stereotypu pracy architekta. Szaleństwo i chaos krętą drogą prowadzą jednak do wybitnych realizacji, których precyzja zdumiewa nie tylko ekspertów.
Jednakże za ścianami szkicowanymi przez Koniecznego stoją ludzie i ich prawdziwe historie. A bohater tej książki nie tylko potrafi dobrze projektować, ale również angażująco opowiadać o swojej pracy.
Jednak opowieści Koniecznego autorom nie wystarczyły. Ruszyli w Polskę – na Śląsk, pod Warszawę, do Szczecina, a także do Ostrawy – żeby spotkać się z jego klientami. Z ludźmi, którzy żyją lub pracują w zaprojektowanych przez niego budynkach. Z jego pracownikami i z urzędnikami, dla których jego pomysły są często początkiem prawnej ekwilibrystyki. – Niektóre z tych historii są śmieszne. Niektóre bolesne. Za niektóre wstydzę się do dziś. Ale gdy godziłem się na swój udział w tej książce, wiedziałem, że albo robię to na całego, albo wcale. I że to będzie jazda po bandzie – mówi Konieczny.
KONIECZNY. NA STYK to zbiór reportaży o ludziach, relacjach, miejscach i budynkach. O potrzebie bezpieczeństwa, o ambicjach, potknięciach, mierzeniu się z systemem, o zawiści i środowiskowych niesnaskach. O tworzeniu czegoś, czego nikt jeszcze nigdy nie stworzył. O pasji i o posuniętym czasami do ekstremum dążeniu do doskonałości.
Takiej książki o architekturze jeszcze w Polsce nie było
Przedstawiono w niej analizę funkcji i typologię reprezentacji wykorzystywanych w nauce, które dostarczyły argumentów wzmacniających tezę o uniwersalnym charakterze modeli myślowych. Konstrukcja formalna rozważań architektonicznych bliska jest bowiem procesom toczącym się w wielu innych dziedzinach, szczególnie tam, gdzie podłożem wnioskowania mogą być zagadnienia interpretowane za pomocą geometrii. W pracy przywołano wybrane przykłady historycznych modeli fizycznych. Oznaczono kroki milowe na drodze ewolucji technik reprezentacji.
Sednem problemu badawczego jest koncepcja mikrośrodowiska rozumianego jako miejsce wspólnoty. Twórca rozpatruje kwestię wpływu ukształtowania środowiska mieszkaniowego na odtwarzanie i wzmacnianie wspólnoty sąsiedzkiej.
W kolejnych przemyśleniach pokazano rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe ścian zewnętrznych (murowanych, drewnianych, prefabrykowanych, z płyt warstwowych) oraz ścian działowych. Istotnym elementem jest także zestawienie problematyki projektowania złączy ścian zewnętrznych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym.
Oscar Niemeyer to jeden z największych architektów naszych czasów. Jego niezwykle wpływowe prace nadały nowy wymiar nowoczesnej architekturze XX wieku. Projektant Brasilii pokazał, że rytmiczne, zmysłowe linie brazylijskiego modernizmu są tak samo nowoczesne, jak prostoliniowe linie Bauhausu. Oscar Niemeyer Houses przedstawia domy zbudowane przez tego wybitnego współczesnego mistrza w wystawnym formacie, który w końcu oddaje sprawiedliwość jego niezwykłej pracy. Postrzegane jako kolekcja, domy te służą zademonstrowaniu szerokiego zakresu niesamowitego geniuszu Niemeyera.
Duża część haseł posiada liczne przykłady użycia.
Miasto według Tomasza Ossowicza nie jest „maszyną do mieszkania i pracy”, lecz bardzo trudnym organizmem, którego najważniejszym elementem jest człowiek – zarówno podejmujący decyzje operacyjne, planujący zmianę, jak i interesariusz, którego to przedsięwzięcie dotyczy.”
Stanowi kluczową rolę wżyciu społeczności lokalnych, świadcząc dostęp do codziennych usług i przyczyniając się do podnoszenia jakości życia w obszarach mieszkaniowych. Aktualnie te unikatowe funkcje ulegają jednak erozji na skutek rozwoju technologii oraz zmian stylu życia.
Dostępność: na zamówienie To address the modeling and control of smart grid renewable energy system into electric power systems, this book integrates three areas of electrical engineering: power system engineering, control systems engineering and power electronics The approach to the integration of these three areas differs from classical methods. Due to complexity of this task, the author has decided to present the basic concepts, and then present a simulation test bed in matlab to use these concepts to solve a basic problem in development of smart grid energy system.
Rozwój cywilizacyjny przynosi zmiany uwarunkowań, które pobudzają rozwój jednych, a degradację innych miast.
"MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa" przedstawia budynki, założenia oraz detale architektoniczne, pomniki i rzeźby znajdujące się na terenie Muranowa. W książce znajdziemy 61 budynków z syntetycznymi ilustracjami oraz opisami w języku polskim i angielskim, z terenu, który rozciąga się na północ od alei "Solidarności" aż do torów kolejowych, czyli granicy z Żoliborzem.
Z powodu, że sztuka narodowego socjalizmu nie powstała nagle – w 1933 roku, w pracy znalazły się również wątki poświęcone procesowi narodzin tej sztuki, społecznej atmosferze tamtych czasów oraz ważniejszym aktorom politycznej sceny jako jej współtwórcom.
Związki te określono na podstawie rezultatów analizy wybranych obiektów architektonicznych, reprezentatywnych dla poszczególnych kierunków twórczych współczesnej architektury w przyjętym okresie badań.
Dlaczego architektura jest męskim klubem, a kobiety tak rzadko dochodzą do czołowych pozycji w tym zawodzie ?
Książka pokazuje jak architekci i urbaniści w czasach PRL wyobrażali sobie miasta przyszłości. Jest to pierwsze tak obszerne studium polskiej architektury i urbanistyki „jutra”. Autorka prezentuje miasta wstęgowe” Włodzimierza Gruszczyńskiego, futurologiczne jednostki mieszkalne Jana Głuszaka „Dagaramy”, Linearny System Ciągły Oskara Hansena, „zespoły wieżowo-mostowe” Wiesława Nowaka czy projekt „Terra X” Stefana Müllera.
Ulice zamiast być środowiskiem wychowawczym i socjalizującym stają się strefą ryzyka. Są miejscami niechcianymi, w których bywa się z konieczności. Nie jest to dobre ani dla komfortu życia mieszkańców, ani właściwe dla rozwoju miasta.
Książka pt "Konieczny. Na styk" autorstwa Piotra Kozaneckiego i Bartosza Patureja to zestaw o ludziach, relacjach z nimi, miejscach i budynkach.