Urbanistyka operacyjna. Zarys teorii autorstwa Ossowicz T. zdaniem Tomasza Parteki publikacja jest jednym z istotnych punktów merytorycznej oceny pracy uznaję jej interdyscyplinarny, ale też humanistyczny charakter.
Miasto według Tomasza Ossowicza nie jest „maszyną do mieszkania i pracy”, lecz bardzo trudnym organizmem, którego najważniejszym elementem jest człowiek – zarówno podejmujący decyzje operacyjne, planujący zmianę, jak i interesariusz, którego to przedsięwzięcie dotyczy.”
Monografia (…) będzie wspaniałym kompendium wiedzy urbanistycznej (teoretycznej i praktycznej) dla wszystkich tych, którzy mają do czynienia w jakikolwiek sposób z planowaniem i realizacją inwestycji miejskich. Dotyczy to nie tylko przedstawicieli samorządowych władz wykonawczych i ustawodawczych, ale także badaczy tego zjawiska i wszystkich tych, którzy w obszarze gospodarki przestrzennej będą chcieli mieć wpływ, lub będą go mieli, na procesy inwestycyjne w mieście. Jak dotychczas nie ma w języku polskim tak obszernego i nowatorskiego opracowania zajmującego się teoretyczną stroną tego procesu. Podsumowując, jest to wybitna pozycja naukowa, która może poprzez swój dostępny dla każdego uczestnika procesu inwestycyjnego sposób prowadzenia narracji naukowej, uświadomić z jak skomplikowaną i trudną materią mamy do czynienia, a jednocześnie pomóc w wykorzystaniu urbanistyki operacyjnej do realizacji planowanych zamierzeń inwestycyjnych.
Publikacja 13 wykładów z geometrii wykreślnej autorstwa Bogaczyk T., Romaszkiewicz-Białas T., przedstawia wstęp oraz 13 wykładów zawierających wybrane kwestie z geometrii wykreślnej
– w ramach kursu podstawowego dla studentów studiów dziennych i zaocznych wyższych szkół technicznych.
Książka „Walka o dom” autorstwa AL-SABOUNI MARWA została nazwana przez „The Guardian” jedną z najlepszych książek o architekturze 2016 roku. Młoda architektka Marwa Al-Sabouni wraz z mężem i dziećmi decyduje się pozostać w ogarniętym szczególnie brutalnymi walkami rodzinnym mieście Hims. Tam, w czasie wojny, ukrywając się w ruinach miasta, szkicuje refleksje na temat miasta, architektury i domu.
Publikacja Mechanika budowli. Układy statycznie wyznaczalne Układy statycznie niewyznaczalne. Metoda sił autorstwa autorstwa Łukasza Domagalskiego, Jarosława Jędrysiak, Eweliny Kubackiej, Jakuba Marczaka Autorzy przedstawia zagadnienia mechaniki budowli bez żadnych odniesień do bardzo aktualnych i popularnych ujęć mechaniki w wersji tzw. komputerowej.
Powiązane jest to z doświadczeniem autorów z prowadzenia innych przedmiotów „okołomechanicznych”, czyli m.in. z zastosowania programów do obliczania konstrukcji. Wydaje się, że ujęcie kursu mechaniki budowli w wersji klasycznej pozwoli uczulić i przygotować studentów i inżynierów budownictwa do świadomego i uważnego korzystania z tak przeróżnych programów komputerowych, wspomagających obliczenia konstrukcyjne.
Dostępność: na zamówienie
This useful, one-stop resource for understanding the most important issues in materials challenges in alternative and renewable energy. The logically organized and carefully selected articles give insight into materials challenges in alternative renewable energy and incorporate the latest developments related to materials challenges in alternative renewable energy, including hydrogen, batteries and energy storage materials, hydropower, and biomass.
Publikacja Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów autorstwa Jakuba Turbasa dedykowana jest architekturze sakralnej.
Publikacja to zbiór esejów, komentarzy i opisów dotyczących współczesnej architektury sakralnej. Bardzo duże znaczenie odgrywają fotografie, które przekonują, że „piękno” nie jest w przypadku omawianych kościołów słowem na wyrost.
Autorami książki ARCHISTORIE. Jak odkrywać przestrzeń miast? są Radosław Gajda, który jest architektem i wykładowcą oraz Natalia Szcześniak – architektka i urbanistka. Razem tworzą jedyny w Polsce wideoblog o architekturze i sztuce – ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA.
Brutal Britain to książka, która pozwoli Ci cofnąć się w czasie do brutalistycznej przeszłości Wielkiej Brytanii, i zbudować jedne z najbardziej kontrowersyjnych budynków wzniesionych na Wyspach po drugiej wojnie światowej; od kultowych bloków Park Hill w Sheffield, przez eksperymentalne wieżowce Cotton Gardens w Londynie, po wyburzony relikt przeszłości - gmach Birmingham Central Library.
Dostępność: na zamówienie
This book details the acoustic and vibrational phenomena that occur in many different materials as they are deployed in practical design, product, structural, and manufactured applications. The first part studies the fundamental aspects of propagation: analytical, numerical and experimental. The second part outlines industrial and medical applications. Covering a wide range of topics that associate materials science with acoustics, this will be of invaluable use to researchers, engineers, or practitioners in this field, as well as students in acoustics, physics, and mechanics.
Wybór pięciu esejów autorstwa Tima Ingolda zaproponowany przez Ewę Klekot.
Teksty wskazują jak relacji człowieka wobec świata realizuje się poprzez zaangażowanie w tworzenie materialnej przestrzeni zamieszkania.
Ingold odnosi się w nich do kluczowych dla architektury i urbanistyki pojęć filozoficznych takich, jak Lebensraum, czy hylemorfizm jako zasada ludzkiej kreatywności.
Wiejskie kościoły parafialne XIII wieku na Śląsku (miejscowości S-Ż) i na Łużycach autorstwa Kozaczewski T., publikacja przedstawia zabytkowe budowle z obszaru całego historycznego Śląska oraz zawiera nowe wyniki badań.
Zabytki zestawiono w układzie alfabetycznym miejscowości, według przyjętego schematu podziału na grupy w zależności od przeznaczenia bowli.
Książka "Konstruowanie architektury. Uwagi o materializacji formy architektonicznej" autorstwa Romualda Tarczewskiego dotyczy ważnego zagadnienia metodologii projektowania architektonicznego, a w szczególności modelowania, jako metody prezentacji i badania przyszłych form architektonicznych.
Romuald Tarczewski jest konstruktorem z wieloletnią praktykiem, pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Dostępność: na zamówienie
This revised edition presents an engineering design approach to ventilation and air conditioning as part of the comprehensive environmental control of the mine atmosphere. It provides an in-depth look, for practitioners who design and operate mines, into the health and safety aspects of environmental conditions in the underground workplace.
Children should have their own space in the house because it is where they spend most of their leisure, rest, study time, and where they develop their creativity, hence the importance of decorating of these places, to make them enjoy of design and educate them on the commitment to the environment.
In this book we have enjoyed the collaboration of the best companies and designers of the current scene, including practical, simple, original, funny and different furniture, conveying awareness care of the planet, using recycled materials, eco-friendly, biodegradable…
Pomysł wydania tej małej książki przyszedł mi do głowy niedawno, gdy poproszono o reprodukcje kilku moich prac do strony internetowej Wydziału. Sięgnąłem do archiwum, gdzie zobaczyłem dawne projekty z Polski, Francji, Niemiec, jak i te, które powstały już w USA. Widząc je ponownie świeżym okiem pomyślałem, że wiele z tych prac jest ciągle interesujących pomimo upływu często kilkudziesięciu lat od ich powstania – moje pierwsze profesjonalne projekty książek zrobiłem jesienią 1958 roku w Katowicach.
"Rośliny łąkowe" z serii Flora Polski to kolejny przewodnik dotyczący roślin. Znajdziemy w nim opisy ponad 250 gatunków roślin które tworzą zbiorowiska łąkowe, przeczytamy o ich pochodzeniu oraz zobaczymy ich zdjęcia. W książce opisane są także systemy podziału łąk oraz pastwisk, wzięte z nauk przyrodniczych.
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Model lokalnego centrum usługowego jako narzędzie kształtowania spójności terytorialnej obszarów miejskich pod redakcją Damurski Ł. przedstawia zajmujące szczególną pozycję w tradycyjnym, hierarchicznym ujęciu systemu osadniczego lokalne centrum usługowe (LCU), który jest nie tylko najważniejszym składnikiem sieci miejsc centralnych, ale również nośnikiem określonych, nietransferowalnych na inne poziomy hierarchii funkcji miastotwórczych.
Stanowi kluczową rolę wżyciu społeczności lokalnych, świadcząc dostęp do codziennych usług i przyczyniając się do podnoszenia jakości życia w obszarach mieszkaniowych. Aktualnie te unikatowe funkcje ulegają jednak erozji na skutek rozwoju technologii oraz zmian stylu życia.