- Nowy


Indeks: Krajobraz architektoniczny Warszawy
Książka pt. Krajobraz architektoniczny Warszawy to niemalże 200 – stronnicowy przewodnik po krajobrazie stolicy. Zapis zmian, które dokonały się w ciągu ostatnich dwudziestu lat w tym stale przeobrażającym się mieście.
Książka pt. Krajobraz architektoniczny Warszawy to opowieść o Warszawie lat dwudziestych XXI wieku stworzona przez architektów i urbanistów. Jest to niemalże 200 – stronnicowy przewodnik po krajobrazie stolicy. Zapis zmian, które dokonały się w ciągu ostatnich dwudziestu lat w tym stale przeobrażającym się mieście.
Książka pt. Krajobraz architektoniczny Warszawy to praca zbiorowa, która powstała w 2022 roku pod red. prof dr hab. Sławomira Gzella
Autorzy to:
Jakub Andrzejewski
Dariusz Bartoszewicz
Grzegorz A. Buczek
Mikołaj Gomółka
Ewa Janczar
Kazimierz Kirejczyk
Monika Konrad
Barbara Szulczewska
Marcin Świetlik
Krzysztof Tryboń
Leszek Wiśniewski
Monika Wróbel
"Rośliny wodne i bagienne" to książka z serii Flora Polski, w której znajdziemy gatunki roślin występujące w Polsce, przystosowane do życia w środowisku wodnym.
Znajdziemy w niej nie tylko informacje o gatunkach roślin i ich zdjęcia, ale także systematykę zbiorowisk roślin wodnych, właściwości środowisk wodnych i ich typy.
Rozwój cywilizacyjny przynosi zmiany uwarunkowań, które pobudzają rozwój jednych, a degradację innych miast.
To także ukazanie najnowszych badań i poszukiwań z różnych dyscyplin wiedzy, odnoszących się do kształtowania współczesnego środowiska mieszkaniowego w aspekcie architektonicznym, socjologicznym, psychologicznym, technologicznym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagadnienia estetyczne.
"Vademecum cięcia roślin" wyjaśnia w obrazkach i opisach podstawowe zasady cięcia i wzrostu roślin. Vademecum nie tylko pomoże w prawidłowym przycięciu roślin, dzięki czemu będziemy cieszyć się z pięknych kwiatów lub obfitych owoców, ale także z jego pomocą, możemy formować nasze rośliny w ozdobne kształty.
Część szósta obejmuje wnioski końcowe i propozycje poprawy sytuacji transportowej. Publikacja posiada porównania z innymi miastami europejskimi aby wykazać analogie lub przeciwstawności w realizowanej polityce transportowej przez władze miast.
Zakres książki został powiększony o zasady i przykłady projektowania wsporników zgodnie z dotychczasowymi normami polskimi PN-B-03264, stosowanymi obecnie w licznych opracowaniach projektowych. Omówiono przykłady projektowania wsporników o różnych wysięgach – począwszy od bardzo krótkich, a skończywszy na wspornikach o umiarkowanym wysięgu.
Jest taki kraj, w którym członkinie i członkowie rządu dojeżdżają na swoje narady rowerem. W książce pt. "Rowerowe miasto. Holenderski sposób na ożywienie miejskiej przestrzeni" Melissa i Chris Bruntlettowie opowiadają o tym, jak doszło w Niderlandach do rewolucji, dzięki której rowery stały się nie tylko tematem politycznym, ale i narzędziem transformacji transportu, przestrzeni miejskiej, edukacji, handlu, usług oraz całego holenderskiego stylu życia. Co szczególnie cenne z polskiej perspektywy, Bruntlettowie zastanawiają się także, jak przeszczepiać holenderskie rozwiązania i doświadczenia na zagraniczny grunt.
Teksty wskazują jak relacji człowieka wobec świata realizuje się poprzez zaangażowanie w tworzenie materialnej przestrzeni zamieszkania.
W drugiej części książki autor omawia także najistotniejsze problemy współczesnej urbanistyki, jak rozlewanie się miast, zanikanie jednych ośrodków i nadmierny wzrost drugich oraz nowych technologii komunikacyjnych oraz informacyjnych w planowaniu urbanistycznym.
Atmospherically illustrated tribute to the brilliant Danish designer and his own home, an icon of good taste Birgit Lyngbye Pedersen was looking for the right sofa for a house from the fifties and discovered Finn Juhl (1912–1989), whose furniture is experiencing a renaissance in the wake of the retro wave. When Juhl’s house in Charlottenlund, which he designed and decorated in 1941–42, came up for sale, Pedersen purchased the building and all of its furnishings, presenting it immediately afterward to the adjacent Ordrupgaard Museum. This monograph takes a look at Finn Juhl—alongside Hans J. Wegner and Arne Jacobsen one of the most important Danish Modernists—in an agreeably unpretentious way.
Jak dobrać rośliny do warunków które możemy im zaoferować ? W książce Domowa dżungla. Jak wypełnić każdy dom szczęśliwymi roślinami znajdziesz porady jak tego dokonać, aby twój dom wypełnił się pięknymi i zdrowymi roślinami nie tylko na jeden sezon.
Jest bardzo ciekawą i cenną pracą, która z pewnością przyda się zarówno architektom, jak i szerszemu kręgowi odbiorców z uwagi na przybliżenie niezwykle fascynującego, inspirującego kręgu kulturowego oraz na ważne proekologiczne przesłania.
Pomysł wydania tej małej książki przyszedł mi do głowy niedawno, gdy poproszono o reprodukcje kilku moich prac do strony internetowej Wydziału. Sięgnąłem do archiwum, gdzie zobaczyłem dawne projekty z Polski, Francji, Niemiec, jak i te, które powstały już w USA. Widząc je ponownie świeżym okiem pomyślałem, że wiele z tych prac jest ciągle interesujących pomimo upływu często kilkudziesięciu lat od ich powstania – moje pierwsze profesjonalne projekty książek zrobiłem jesienią 1958 roku w Katowicach.
Książka pt. Krajobraz architektoniczny Warszawy to niemalże 200 – stronnicowy przewodnik po krajobrazie stolicy. Zapis zmian, które dokonały się w ciągu ostatnich dwudziestu lat w tym stale przeobrażającym się mieście.