Architektura mieszkaniowa a...
Książka Joanny Juszczak pt. Architektura mieszkaniowa a kondycja współczesnego człowieka jest pogłębionym esejem dotyczącym idei domowości poprzez pryzmat kondycji człowieka epoki ponowoczesności.
Indeks: Teorie i manifesty polskich architektów
Książka zawiera wypowiedzi teoretyczne architektów, autorów realizacji nominowanych i nagrodzonych w plebiscycie Polska Architektura XXL 2021. Swoje teksty zamieściło w niej 11 architektów i biuro projektowych: Szymon Wojciechowski - APA Wojcechowski, Jakub Turbasa, Jacek Nesterowicz i Adriana Waś - New Architekci, Mateusz Piwowarski, Medusa Group, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Less is core, Przemysław Nowak i Leszek Moczulski - MML, Michał Miszkurka, Anna Śliwka, Katarzyna Westych - Pavy - 370 Studio, Anna Baranowska i Joanna Felczuk - Butterfly Studio, Katarzyna Adryjanek i Paula Kopczyk - PaKKa architektura krajobrazu.
Teksty poprzedza krótki wstęp autorstwa redaktora książki - Krzysztofa Sołoducha.
Wydając książkę pt. Teorie i manifesty polskich architektów chcemy pokazać jakie refleksje oraz teoretyczne przemyślenia stoją za aktywnością architektów oraz biuro projektowych, których realizacje trafiły do finału organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury Plebiscytu Polska Architektura XXL.
Książka zawiera wypowiedzi teoretyczne architektów, autorów realizacji nominowanych i nagrodzonych w plebiscycie Polska Architektura XXL 2021. Swoje teksty zamieściło w niej 11 architektów i biuro projektowych: Szymon Wojciechowski - APA Wojcechowski, Jakub Turbasa, Jacek Nesterowicz i Adriana Waś - New Architekci, Mateusz Piwowarski, Medusa Group, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Less is core, Przemysław Nowak i Leszek Moczulski - MML, Michał Miszkurka, Anna Śliwka, Katarzyna Westych - Pavy - 370 Studio, Anna Baranowska i Joanna Felczuk - Butterfly Studio, Katarzyna Adryjanek i Paula Kopczyk - PaKKa architektura krajobrazu. |
|
Książka Joanny Juszczak pt. Architektura mieszkaniowa a kondycja współczesnego człowieka jest pogłębionym esejem dotyczącym idei domowości poprzez pryzmat kondycji człowieka epoki ponowoczesności.
W globalnej perspektywie nie można bowiem wspominać o historii architektury dworców bez hal peronowych, chociaż bywają bardzo wybitne przykłady dworców, które ich nigdy nie miały. Autor ma ambicję nie tylko określić typowe formy hal, ale też wskazać na rozwiązania nieszablonowe.
Badanie nudy jako niespodziewanie produktywnego budulca i narzędzia służącego do konstruowania przestrzeni mieszkalnej. Brawurowa propozycja odwrócenia schematów w jakich zwykle toczy się rozmowa o jakości zamieszkiwania.
Autorami książki ARCHISTORIE. Jak odkrywać przestrzeń miast? są Radosław Gajda, który jest architektem i wykładowcą oraz Natalia Szcześniak – architektka i urbanistka. Razem tworzą jedyny w Polsce wideoblog o architekturze i sztuce – ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA.
W książce "Projektowanie wybranych stalowych konstrukcji specjalnych z przykładami obliczeń" znajdziemy opisane podstawy projektowania stalowych konstrukcji przemysłowych i specjalnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na te, których modelem obliczeniowym jest ustrój prętowy.
Bogato ilustrowany zlbum Architecture Today. Commercial Space to książka dla architektów, architektów wnętrz i menadżerów siedzi detalicznych.
Inwestowanie w budynki energooszczędne, zielone, wykorzystujące teraźniejsze rozwiązania materiałowo-technologiczne jest wymagana w dzisiejszych czasach. Inwestorzy budowlani najczęściej zdają sobie sprawę z dodatkowych nakładów inwestycyjnych potrzebnych do zaspokojenia zmieniających się wymagań. Niewiadomo jednak jaki jest całkowity koszt związany chociażby z użytkowaniem budynku. Potrzebna jest zatem praktyczna i prosta metoda dająca wiarygodne wskazówki dotyczące inwestowania.
Bogato ilustrowany album jest kontynuacją Archiprzewodnika po Europie, posiada też podobną formę.
Na każdym z kontynentów oczekuje mnóstwo imponujących, niepowtarzalnych budowli. Wieżowce, pałace, świątynie, muzea, stadiony, mosty, pomniki… Cuda nowoczesnego budownictwa i zapierające dech w piersiach zabytki wszystkich epok. Najwyższe i najdłuższe, najstarsze i najbardziej imponujące, stworzone przez największych architektów lub po prostu jedyne w swoim rodzaju.
Odbyte prace badawcze są kontynuacją badań naukowych podjętych w latach 2006-2010, których podsumowaniem stała się monografia “Polskie założenia pomnikowe. Rola architektury w tworzeniu miejsc pamięci od połowy XX wieku”
Rozwój cywilizacyjny przynosi zmiany uwarunkowań, które pobudzają rozwój jednych, a degradację innych miast.
Wydana po raz pierwszy w 1997 roku antologia pt. "Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture", jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Drugie, będące podstawą polskiego tłumaczenia wydanie książki prezentuje także najnowsze trendy w teorii architektury. Książka jest obowiązkową lekturą zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów.