

Indeks: Socmodernizm.
Książka pt. Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny to fascynująca i bogato ilustrowana podróż w głąb historii modernizmu socjalistycznego, który przez dekady pozostawał niedoceniany i marginalizowany w badaniach nad architekturą XX wieku. Publikacja stanowi nie tylko analizę zjawisk architektonicznych, ale także próbę rekonstrukcji pełniejszej opowieści o powojennych przemianach Europy Środkowej.
Książka pt. Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny to fascynująca i bogato ilustrowana podróż w głąb historii modernizmu socjalistycznego, który przez dekady pozostawał niedoceniany i marginalizowany w badaniach nad architekturą XX wieku. Publikacja stanowi nie tylko analizę zjawisk architektonicznych, ale także próbę rekonstrukcji pełniejszej opowieści o powojennych przemianach Europy Środkowej.
Skojarzenie socmodernizmu z uprzemysłowioną i skolektywizowaną architekturą rodem z ZSRR zbyt często przesłaniało wybitne osiągnięcia twórców, którzy rozwijali własne, unikalne języki estetyczne i prowadzili dialog z bogatym dziedzictwem poprzednich epok. Ta książka rzuca światło na architektów pewnych swojej wizji, działających w rzeczywistości pełnej ograniczeń w NRD, Czechosłowacji, Jugosławii, PRL-u, Litwie, Łotwie, Estonii, i wykorzystujących na swoją korzyść możliwości wynikających z utopijnego ducha tamtych czasów.
Autorzy – dr Łukasz Galusek i dr Michał Wiśniewski – zwracają uwagę, że historia powojennej Europy była przez lata narracją pełną przemilczeń i nieobecności – zarówno w obszarze politycznym, jak i kulturowym. O ile te luki w historii społeczno-politycznej powoli zapełniano w ciągu ostatnich 30 lat, architektura nadal pozostaje obszarem pełnym przeoczeń. Publikacja ta jest odpowiedzią na potrzebę nowego spojrzenia, przywracającego równowagę w narracji o modernistycznym dziedzictwie Europy Środkowej.
To książka, która zmusza do refleksji nad współczesnym odbiorem i znaczeniem architektury powojennej. To także apel o bardziej zniuansowane spojrzenie na spuściznę epoki zimnej wojny – pełnej sprzeczności, ale też pełnej artystycznych poszukiwań.
Książka Anny Cymer pt. „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” przedstawia szeroką panoramę architektoniczną dekady lat 90 w Polsce i porządkuje typologię powstających wówczas obiektów. Autorka pokazuje, że epoka lat 90. nie zamknęła się w tytułowym dziesięcioleciu, lecz trwała znacznie dłużej – od czasu, kiedy do Polski zaczęły docierać idee postmodernizmu, a architekci mogli wreszcie zakładać własne pracownie, do początku XXI wieku, kiedy wciąż realizowano budynki według wcześniejszych projektów.
Książka autorstwa Krzysztof Stefańskiego pt. "Socrealizm. Architektura polska 1969-1956" w klarownej, zwięzłej formie przybliża historię kształtowania się doktryny socrealizmu w ZSRR, jej wprowadzeni w Polsce, kształtowania się jego różnych form, a także prezentuje szeroką panoramę realizacji skupiając się na na najważniejszych ich przykładach - zarówno wielkomiejskich, jak i w mniejszych ośrodkach.
Ukazuje polskie normy dotyczące geodezji inżynieryjnej, jak również uwarunkowania techniczne dotyczące geometrii budynków według standardów ISO, pokazuje koncepcję ich wykorzystania w praktyce geodezyjnej.
Stunning Houses features 50 world-class projects that will take your breath away. The architectural masterpieces are perfectly situated in a wide variety of topographic locales and climatic zones such as forests, mountain ranges, and seaside cliffs. Some are hidden amongst lush vegetation while others stand exposed for all to see. Featured whimsical designs include houseboats, tree houses, a house that resembles an intergalactic spaceship that has just landed on the surface of a lake, and another that looks like a gigantic fossil gastropod that has just been unearthed. The natural world is incorporated through the use of organic materials such as wood and stone, or the inclusion of rooftop gardens.
Badaczka Agata Szydłowska wykonała tytaniczną pracę, poszukując odpowiedzi na pytanie: jak tak naprawdę urządzano się w PRL-u? Błyskotliwie łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw.
„ArchiKod” Czeslawa Bieleckiego jest podróżą po 72 miejscach. Od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu.
Zdaniem Czesława Bieleckiego by przywrócić rozumienie architektury trzeb patrzeć w przeszłość, na miejsca, które mogą być wzorcem udanego poszukiwania sposobu pogodzenia różnych grup interesu w imię stworzenia dobrej przestrzeni.
Postać Roberta Mosesa (1888-1981) jest bardzo kontrowersyjna i pełna sprzeczności, co dla francuskiego rysownika stała się kanwą do opowiedzenia jego historii przy pomocy komiksu.
Książka "Architektura myślenia" opisuję historię architektury od starożytności do nowoczesności. Autor analizuje wpływ komunikacji niewerbalnej na rozwój tożsamości zbiorowej Zachodu. Przygląda się obszernemu zbiorowi prac architektów pochodzących z różnych czasów oraz miejsc.
Ceniona twórczość architektoniczna, plastyczna i naukowa Oskara Sosnowskiego, profesora Politechniki Warszawskiej w latach 1919-1939, została omówiona przez naukowców z Wydziału Architektury PW i trzech innych uczelni w 11 artykułach, i udokumentowana Katalogiem dzieł.
W rozdziale 1 omówiono najważniejsze ideowe i teoretyczne przesłanki towarzyszące narodzinom tego nurtu oraz najważniejsze teksty teoretyczne, które zbudowały pole do rozważań na temat potrzeby, czy nawet konieczności, przywrócenia tradycyjnych, klasycznych form w architekturze. W rozdziale 2 pokazano poglądy Arystotelesa, szczególnie te dotyczące moralności i estetyki, skonfrontowane z ideami i praktyką architektoniczną Nowych Klasycystów. W rozdziale trzecim zajęto się religijnymi korzeniami Nowego Klasycyzmu.
Polskie wydanie wydanej w pierwotnej formie w języku angielskim książki autorstwa Philipa Jodidio w której Robert Konieczny opowiada o budynkach pracowni KWK Promes.
W rozmowie z Philipem Jodidio Konieczny szczegółowo omawia proces tworzenia najważniejszych realizacji oraz idee, które inspirowały każdy etap ich powstawania – od konceptu po finalną formę.
Zbiór szkiców Janusza Sepioła "Architekci i historia" to przykład rzadko uprawianego eseju architektonicznego. Na tom ten składają się głównie teksty poświęcone wielkim, ale często pomijanym lub zapomnianym twórcom. Dzieła architektoniczne ukazane zostały w szerszej perspektywie ideowych i artystycznych prądów epok, w których powstały; w kontekście stylistycznych inspiracji i konsekwencji. Jednocześnie autor nie zapomina, że są one dorobkiem konkretnych ludzi, a także przedmiotem osobistego, pełnego emocji spotkania. Ze zbioru wyłania się uzupełniający, by nie powiedzieć – alternatywny obraz historii architektury XX wieku. Po tej lekturze na architekturę będzie się patrzeć inaczej.
Funkcję sondy pełni tu analiza kompozycji architektonicznej, powiązanej z tak istotnym akcentem przestrzennym – a zarazem zwornikiem idei politycznych i sakralnych – jakim był tron.
Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania dokumentacji wyrobów dowolnej branży i o dowolnym stopniu złożoności, za pomocą programów: AutoCAD 2019 lub AutoCAD LT 2019 (tylko 2D) i wersji mobilnej AutoCAD Web/Mobile oraz nowszych, w polskiej lub angielskiej wersji językowej. Umożliwia przygotowanie do egzaminu certyfikacyjnego Autodesk Certified Professional: AutoCAD. Autor jest jednym z najlepszych specjalistów w Polsce w dziedzinie metodyki parametrycznego projektowania 2D i 3D. Ma status Autodesk Certified Professional: AutoCAD oraz Autodesk Certified Instructor.
Katalog towarzyszący wystawie Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania to pierwsza propozycja monograficznego zestawienia wielowątkowej twórczości architekta. Tacy autorzy, jak: Bolesław Stelmach, Weronika Sołtysiak, Katarzyna Uchowicz, Karolina Grobelska, Anna Kostrzyńska-Miłosz próbują uchwycić Bogusławskiego, jako jedną z ostatnich wielkich indywidualności przedwojennego pokolenia architektów.
Książka pt. Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny to fascynująca i bogato ilustrowana podróż w głąb historii modernizmu socjalistycznego, który przez dekady pozostawał niedoceniany i marginalizowany w badaniach nad architekturą XX wieku. Publikacja stanowi nie tylko analizę zjawisk architektonicznych, ale także próbę rekonstrukcji pełniejszej opowieści o powojennych przemianach Europy Środkowej.