Autobiograficzna książka Józefa Rykwerta, znanego krytyka architektury i akademika o międzynarodowej sławie, w której powraca on do żydowskich korzeni łączących go z Polską. Powraca do wspomnień z dzieciiństwa w Warszawie oraz do zmysłowych doświadczeń, które zdecydowały o jego zainteresowaniu architekturą.
Autobiograficzna książka Józefa Rykwerta, znanego krytyka architektury i akademika o międzynarodowej sławie, w której powraca on do żydowskich korzeni łączących go z Polską. Powraca do wspomnień z dzieciństwa w Warszawie oraz do zmysłowych doświadczeń, które zdecydowały o jego zainteresowaniu architekturą.
Józef Rykwert jest jednym z najwybitniejszych krytyków i historyków architektury. Urodzony w Warszawie, po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zdobył wykształcenie, a następnie rozpoczął pracę naukową. Większość życia zawodowego spędził między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, gdzie wykładał na prestiżowych uczelniach. W tej autobiograficznej książce po raz pierwszy powraca do żydowskich korzeni, wspomina miejsca związane z Polską, a także to, w jaki sposób doświadczenia życiowe wpłynęły na jego drogę zawodową. „Moją własną historię wyznacza [...] osobiste zainteresowanie zmysłowym, intymnym doświadczeniem ścian i podłóg, które są namacalnością zamieszkiwania. W jaki sposób takie środowisko dorastania przekształciło się w pełne pasji, fizyczne – nawet erotyczne – zainteresowanie wszystkim, co dotyczy otoczenia, które człowiek sam sobie konstruuje – to właśnie będę się starał przekazać”.
Publikacja Dwory w Albumach Inwentaryzacji Wsi Zakładu Architektury Polskiej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1921–1939). autorstwa M. Rozbicka jest opracowaniem zawartych w tych albumach materiałów pomiarowych i ikonograficznych dotyczących architektury dworów ziemiańskich z terenu II RP.
Publikacja, napisana w języku polskim i angielskim, zawiera opracowanie i katalog materiałów archiwalnych dotyczących 55 budynków dworów z terenu 10 przedwojennych województw, w tym: 43 obiekty z obszarów dzisiejsze Polski, 8 obiektów z terytorium obecnej Białorusi oraz po 2 z terytorium obecnej Litwy i Łotwy.
Publikacja KRÓTKA HISTORIA ARCHITEKTURY autorstwa Hodge Susie przedstawia w zupełnie nowatorski sposób kwestie architektury na przykładzie pięćdziesięciu najbardziej reprezentatywnych budowli, od piramidy Cheopsa po nowoczesne, zbudowane w sposób zrównoważony drapacze chmur.
Napisana w przystępny sposób książka wiąże pięćdziesiąt najcenniejszych dzieł architektonicznych z kluczowymi materiałami, elementami architektonicznymi i stylami, ułatwiając czytelnikowi zrozumienie świata budowli."
W książce pt. Architektura wybór czy przeznaczenie Leon Krier - jeden z najwybitniejszych teoretyków urbanistyki i architektury podsumowuje niemal 30 lat swoich studiów nad architekturą. Opisuje w niej źródła swojego buntu przeciwko modernizmowi zrywającego z ewolucyjną tradycją poprawiania na rzecz rewolucyjnego zburzenia wszystkiego.
Książka opowiada o fenomenie stararchitektów analizowanym z perspektywy teorii systemów - światów Immanuela Wallersteina czy socjologii sztuki Pierra Bouridieu, którzy traktują architekturę jako wypadkową wielu sił społecznych, ekonomicznych, technicznych czy cywilizacyjnych, które decydują o jej kształcie. W tym kontekście zjawisko stararchitektury jest pochodną pewnych konkretnych warunków globalizacji, rosnącego wpływu klas średnich czy rosnącej roli mediów popularnych.
Pomysłowa i zabawna książka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura.
Dowcipne, soczyście kolorowe rysunki i zwięzłe, przystępne opisy prezentują 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata.
Pierwsze polskie tłumaczenie znanego dzieła filozoficznego autorstwa Gillesa Deleuze’a i Felixa Guattariego, wydanego w oryginale w 1980 roku. Książka wywarła też znaczny wpływ na rozwój teorii architektury na przykład w dziełach autorstwa Manuela del Landa.
Tysiąc plateau nie jest klasyczną książką akademicką. Jest to raczej ćwiczenie z poezji filozoficznej, literacko-metafizyczny esej, w którym wywód dyskursywny ściśle zastąpiono metaforą i literackim opisem. Znajdujemy tu takie metafory, jak: kłącze, linia segmentacji, linie ujścia, maszyny abstrakcyjne, stawanie się zwierzęciem, oraz wiele takich,, które weszły na stałe do obiegu filozoficznego. Jest to świadectwo, jak ujmują to sami autorzy, myśli nomadycznej.
Od wozowni do katedry. Hala peronowa w architekturze dworców. Historia - konstrukcja - współczesność – architektura. Tom 1 i 2 z płytą CD autorstwa Jacka Wesołowskiego publikacja przedstawia hale peronowe, w przekonaniu, że miały one wpływ na ukształtowanie się architektury dworcowej równie mocno, jeśli nie bardziej.
W globalnej perspektywie nie można bowiem wspominać o historii architektury dworców bez hal peronowych, chociaż bywają bardzo wybitne przykłady dworców, które ich nigdy nie miały. Autor ma ambicję nie tylko określić typowe formy hal, ale też wskazać na rozwiązania nieszablonowe.
W książce Architektura Urbanistyka Sztuka grono akademików, członków komitetu Architektury i Urbanistyki PAN dokonuje próby przedstawienia architektury i urbanistyki jako dziedziny sztuki. W esejach podjęto taką tematykę jak narodziny i upadek idei architekta kompletnego, teoria architektury w krytyce architektonicznej, kompozycja urbanistyczna w dialogu ze sztuką, dzieło architektoniczne jako obiekt sztuki.
Publikacja Tadeusz Tołwiński 1887–1951. Architekt, urbanista, twórca Polskiej Szkoły Urbanistyki autorstwa T. Kotaszewicza zapełnia brak naukowego opracowania twórczości Tadeusza Tołwińskiego, które skutkuje tym, że znajomość jego dorobku sprowadza się do projektów gmachu Muzeum Narodowego i Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie oraz trzech tomów ciężko dostępnej dziś Urbanistyki. Cała reszta bogatego dorobku twórczego jest mało znana i niezauważana.
Nowe, zaktualizowane wydanie książki "Mario Botta. Nikt nie rodzi się architektem", w której Marek Pabich sięga do źródeł twórczości wybitnego szwajcarskiego architekta. Botta jest wnikliwym obserwatorem otaczającego go świata, a projektowana przez niego architektura, często określana jest jako architektura poezji. Autor, podejmując rozważania na temat twórczości Botty i zagłębiając się w prowadzony przez niego intelektualny dyskurs, prezentuje idee, które towarzyszyły mu w pracy. Poznajemy człowieka stojącego w opozycji do współczesnych mu, często modnych, tendencji, próbującego powrócić do ponadczasowych wartości i wiecznego ładu.
Publikacja Nowoczesne mieszkanie, Zeszyt "Architektura" nr 16 autorstwa K. Tulkowskiej-Słyk podsumowuje badania dotyczących nowoczesnego mieszkania, w ujęciu obejmującym poszukiwania rozwiązań bardziej funkcjonalnych, wydajnych i przyjaznych dla człowieka.
Analiza dotyczy innowacji przestrzennych i technicznych, w skali budynku, osiedla, szerszego otoczenia urbanistycznego i społecznego.
Tkanka urbanistyczna. Wybrane zagadnienia autorstwa Anny Agaty Kantarek publikacja jest refleksją nad miastem prowadzoną z kilku różnych perspektyw.
Po pierwsze to perspektywa architekta i urbanisty - rzemieślnika i twórcy... Druga kwestia to refleksja badacza, który chce zrozumieć współczesną sytuację miasta... I kolejna perspektywa - nauczyciela, którego pierwszym obowiązkiem jest wypracowanie jednolitego, fachowego światopoglądu...
Children should have their own space in the house because it is where they spend most of their leisure, rest, study time, and where they develop their creativity, hence the importance of decorating of these places, to make them enjoy of design and educate them on the commitment to the environment.
In this book we have enjoyed the collaboration of the best companies and designers of the current scene, including practical, simple, original, funny and different furniture, conveying awareness care of the planet, using recycled materials, eco-friendly, biodegradable…
Publikacja Przykłady obliczeń płaskich stropów. Zeszyt 3 autorstwa Tadeusz Urban, Michał Gołdyn jest trzecią z zeszytów przygotowanych w Katedrze Budownictwa Betonowego został poświęcony zagadnieniom projektowania żelbetowych stropów płytowo-słupowych.
W publikacji przedstawiono w sposób syntetyczny zasady dotyczące wymiarowania płyt płaskich z uwagi na: zginanie, przebicie, a także oddziaływania wymuszone. Głównym zadaniem autorów było jednak przybliżenie Czytelnikowi zasad postępowania przy projektowaniu płyt żelbetowych w tego rodzaju ustrojach, dlatego też w książce zawarto kompletny przykład obliczeniowy.