

Indeks: Miejsca i wspomnienia
Autobiograficzna książka Józefa Rykwerta, znanego krytyka architektury i akademika o międzynarodowej sławie, w której powraca on do żydowskich korzeni łączących go z Polską. Powraca do wspomnień z dzieciiństwa w Warszawie oraz do zmysłowych doświadczeń, które zdecydowały o jego zainteresowaniu architekturą.
Autobiograficzna książka Józefa Rykwerta, znanego krytyka architektury i akademika o międzynarodowej sławie, w której powraca on do żydowskich korzeni łączących go z Polską. Powraca do wspomnień z dzieciństwa w Warszawie oraz do zmysłowych doświadczeń, które zdecydowały o jego zainteresowaniu architekturą.
Józef Rykwert jest jednym z najwybitniejszych krytyków i historyków architektury. Urodzony w Warszawie, po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zdobył wykształcenie, a następnie rozpoczął pracę naukową. Większość życia zawodowego spędził między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, gdzie wykładał na prestiżowych uczelniach. W tej autobiograficznej książce po raz pierwszy powraca do żydowskich korzeni, wspomina miejsca związane z Polską, a także to, w jaki sposób doświadczenia życiowe wpłynęły na jego drogę zawodową. „Moją własną historię wyznacza [...] osobiste zainteresowanie zmysłowym, intymnym doświadczeniem ścian i podłóg, które są namacalnością zamieszkiwania. W jaki sposób takie środowisko dorastania przekształciło się w pełne pasji, fizyczne – nawet erotyczne – zainteresowanie wszystkim, co dotyczy otoczenia, które człowiek sam sobie konstruuje – to właśnie będę się starał przekazać”.
Niniejsza monografia jest próbą uchwycenia - za pomocą słowa i fotografii - zjawisk charakterystycznych dla rozwoju współczesnych metropolii, postindustrialnych miast przełomu XX i XXI wieku, tytułowych post-polis.
To plon podróży dookoła świata, w której kolejnymi etapami były: Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Honolulu, Tokio, Hongkong, Bangkok i New Delhi.
Dostępność: na zamówienie This book is a practical guide based on recent technological innovations and discoveries in the natural sciences, to dramatically improving the readers' understanding of groundwater occurrence, with an emphasis on deep, large-scale aquifers in both unconsolidated and consolidated geologic terrains. The book presents methods technologies and case histories involved in: defining drilling, developing, managing and protecting very large quantities of previously untapped pristine fresh and brackish water sources.
Książka "Rośliny górskie" z serii Flora Polski to pozycja pokazująca różnorodność roślinną polskich terenów górzystych. Znajdziemy tu blisko 200 gatunków z wielu górskich środowisk. Opisy roślin są pełne informacji o tym jak rośliny są przystosowane do życia w trudnych, górskich warunkach na dużej wysokości oraz innych ciekawostek, jak to czy są pod ochroną. Do opisów dołączone są także fotografię roślin.
Każdy opis zawiera szczegółową charakterystykę botaniczną, informacje o występowaniu gatunku w Polsce i siedlisku, w którym rośnie.
Wszystkie najważniejsze cechy botaniczne przedstawiono na licznych fotografiach. Łącznie w książce zamieszczono 232 szczegółowe portrety roślin. Wśród przedstawianych roślin jest spora grupa gatunków chronionych, rzadkich lub ginących, zamieszczonych w Polskiej czerwonej księdze roślin oraz na lokalnych czerwonych listach.
Kwestia ta dotyczy nie tylko technologii przygotowania (uzdatniania) wody basenowej, lecz również zapewnienia odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego zarówno w aspekcie komfortu przebywania użytkowników, jak i ochrony obiektu basenowego (budynku) przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Może posłużyć w procesie dydaktycznym, zarówno pracownikom naukowym, jak i studentom.
Omówiono w niej podstawowe parametry powietrza, opis zjawisk termodynamicznych dotyczących powietrza, wzory obliczeniowe określające wielkości przewodów wentylacyjnych, wymagań ich szczelności i wytrzymałości, sposobów prowadzenia i mocowania.
Przedstawia ona okres dwudziestego wieku, okres, w którym po uwłaszczeniu chłopów, można było samodzielnie kształtować swoje środowisko zamieszkania według własne woli i na miarę swojego statusu materialnego. Wydanie jest wzbogacone o materiały i doświadczenie autora wynikające z badań naukowych nad architekturą ludową, jak i długoletnią praktykę zawodową.
Zabytki zestawiono w układzie alfabetycznym miejscowości, według przyjętego schematu podziału na grupy w zależności od przeznaczenia bowli.
Przedstawiono w niej analizę funkcji i typologię reprezentacji wykorzystywanych w nauce, które dostarczyły argumentów wzmacniających tezę o uniwersalnym charakterze modeli myślowych. Konstrukcja formalna rozważań architektonicznych bliska jest bowiem procesom toczącym się w wielu innych dziedzinach, szczególnie tam, gdzie podłożem wnioskowania mogą być zagadnienia interpretowane za pomocą geometrii. W pracy przywołano wybrane przykłady historycznych modeli fizycznych. Oznaczono kroki milowe na drodze ewolucji technik reprezentacji.
W pracy ukazano też przykładowe wyniki numeryczne, pochodzące z autorskiego programu komputerowego opartego na metodzie różnic skończonych. Wyniki są porównywane z rezultatami pochodzącymi z klasycznych programów wykorzystujących metodę elementów skończonych.
Książka "Miejska wyspa ciepła w Warszawie" jest pierwszą tak obszerną monografią miejskiej wyspy ciepła (MWC) w Warszawie. Nie obejmuje wpływu miasta na elementy klimatu inne niż temperatura powietrza, jednak o jej wyjątkowości świadczy jej interdyscyplinarność i kompleksowość ujęcia.
Zawarto w nim problemy pojawiające się w trakcie obecnej transformacji rolnictwa, m.in. uporządkowanie zabudowy pozostałej po państwowych gospodarstwach rolnych. Określono wpływ, który terytorialny podział kraju wywiera na funkcje i kompozycję elementów osiedli. Pokazano również przegląd cech regionalnej zabudowy wiejskiej.
W tekst główny załączone są ilustracje ściśle się z nim wiążące i uzupełniające go w warstwie wizualnej. Całość ilustracji zostało podporządkowane stylistyce notatki rysunkowej, uzupełniającej myśl autorską. Przyjęcie terminu rozważania uzasadniam chęcią okazania szacunku dla spraw, o których pragnę pisać.
Marek Pabicha, prócz omówienia dokonań Mario Botty, omawia wpływ na jego twórczość głównych twórców modernizmu, wybitnych architektów, zrywających na początku XX wieku ze wszystkimi stylami na rzecz prostych brył geometrycznych.
Książka pt. Brat generała autorstwa Dariusza Błaszczyka to pierwsza, kompletna i bogata ilustrowana biografia Jerzego Sosnkowskiego, utalentowanego architekta, grafika i pisarza, który był bardzo aktywną postacią na między wojennej scenie architektonicznej. Był bratem szerzej znanego generała Kazmierza Sosnkowskiego.
Autobiograficzna książka Józefa Rykwerta, znanego krytyka architektury i akademika o międzynarodowej sławie, w której powraca on do żydowskich korzeni łączących go z Polską. Powraca do wspomnień z dzieciiństwa w Warszawie oraz do zmysłowych doświadczeń, które zdecydowały o jego zainteresowaniu architekturą.