W książce pt. "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki" autorka, prof. Ewa Kuryłowicz, stawia ważne pytanie o rolę teorii w codziennej praktyce projektowej. Co ważne, stawia to pytanie z perspektywy architekta praktyka, od wielu lat prowadzącego własną firmę projektową. Odpowiedzią jest człowiek, to koncentracja na nim pozwala połączyć te dwa sprzeczne czasami ze sobą obszary. Jest to więc kontynuacja badań z dziedziny fenomenologii architektury prof. Kuryłowicz.
W książce pt. "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki" autorka, prof. Ewa Kuryłowicz, stawia ważne pytanie o rolę teorii w codziennej praktyce projektowej. Co ważne, stawia to pytanie z perspektywy architekta praktyka, od wielu lat prowadzącego własną firmę projektową. Odpowiedzią jest człowiek, to koncentracja na nim pozwala połączyć te dwa sprzeczne czasami ze sobą obszary. Jest to więc kontynuacja badań z dziedziny fenomenologii architektury prof. Kuryłowicz.
Publikacja podejmuje ważki temat relacji między teorią a praktyką projektowania i postrzeganiem człowieka przez architektów. Autorka dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem zarówno architekta – naukowca jak i architekta – praktyka. Wykazuje, jak ważne są znajomość oraz zastosowanie teorii architektury i projektowania architektonicznego dla pracy architekta, a także obecność tego tematu w debatach – publicznej i środowiskowej. Dotyka również bardzo ważnej roli, jaką mogą odegrać architekci w czasach zmagań ze skutkami kryzysu klimatycznego.
Książka pt. Heidegger dla architektów jest napisanym przez architekta dla architektów przewodnikiem po twórczości znanego filozofa, który może być traktowany jako narzędzie do kreowania inspiracji projektowej dla projektantów. Adam Sharr jest jednocześnie projektantem i teoretykiem architerktury.
Książka pt. Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do filozofii Jacquesa Derridy pisanym pod kątem architektów. Jest częścią serii "Myśliciele dla architektów" wydawanej przez NIAiU. Refleksja uprawiana z perspektywy fenomenologicznej nastawiona jest na destrukcję tradycyjnych pojęć metafizycznych oraz epistemologicznych oraz pokazaniu tezy "wszystko jest interpretacją" w praktyce, tym razem architektonicznej.
Planowanie i szacowanie kosztów cyklu życia budynków biurowych autorstwa Edyty Plebankiewicz, tematyka będąca w zakresie szczególnego zainteresowania Unii Europejskiej jest wpływem budynków na środowisko.
Inwestowanie w budynki energooszczędne, zielone, wykorzystujące teraźniejsze rozwiązania materiałowo-technologiczne jest wymagana w dzisiejszych czasach. Inwestorzy budowlani najczęściej zdają sobie sprawę z dodatkowych nakładów inwestycyjnych potrzebnych do zaspokojenia zmieniających się wymagań. Niewiadomo jednak jaki jest całkowity koszt związany chociażby z użytkowaniem budynku. Potrzebna jest zatem praktyczna i prosta metoda dająca wiarygodne wskazówki dotyczące inwestowania.
Publikacja Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku autorstwa L. Laskowskiego jest przeznaczona do studentów architektury i budownictwa lądowego.
Ma im ułatwić opanowanie materiału objętego programem nauczania fizyki budowli oraz pomóc przy sporządzaniu projektów. Mogą również jej używać studenci inżynierii środowiska, słuchacze niektórych studiów podyplomowych, a także inżynierowie różnych specjalności związanych z budownictwem.
Publikacja Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności autorstwa Toeplitz-Cieślak Faustyny , Żukowskiej Izabeli przedstawia historie warszawskiego hotelu od XIX wieku po czasy współczesne.
W treści publikacji opisane są także losy pierwszego wlaściciela hotelu - Ignacego Jana Paderewskiego. Hotel Bristol w Warszawie to niemy świadek historii, wielkiej polityki, chwilowa siedziba rządu, miejsce pobytu najznamienitszych gości stolicy: polityków, artystów, finansistów – przedstawiony w faktach, anegdotach, materiałach z epoki... i plotkach.
Obszerny album zatytułowany „Brick’16”, zawierający wszystkie 50 nominowanych do nagrody oraz zwycięskich realizacji konkursu Wienerberger Brick Award 2016.
Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania dokumentacji wyrobów dowolnej branży i o dowolnym stopniu złożoności, za pomocą programów: AutoCAD 2019 lub AutoCAD LT 2019 (tylko 2D) i wersji mobilnej AutoCAD Web/Mobile oraz nowszych, w polskiej lub angielskiej wersji językowej. Umożliwia przygotowanie do egzaminu certyfikacyjnego Autodesk Certified Professional: AutoCAD. Autor jest jednym z najlepszych specjalistów w Polsce w dziedzinie metodyki parametrycznego projektowania 2D i 3D. Ma status Autodesk Certified Professional: AutoCAD oraz Autodesk Certified Instructor.
Monografia poświęcona zespołowi architektów, którzy zyskali w środowisku przydomek „Zielone Konie". Zrealizowane na Śląsku główne obiekty autorstwa trój- a później dwu-osobowego zespołu, weszły do kanonu polskiej modernistycznej architektury powojennej. „Żadne zielone konie wam nie pomogą” – takie krytyczne słowa promotorów...
DZIELNICE KREATYWNE I KULTURALNE jest pierwszą polską publikacją opisującą to zagadnienie. Nie jest to temat zupełnie nowy, choć często te zjawiska nie były po prostu nazywane.
W książce francuski badacz Basil Michel podaje liczne przykłady dzielnic kreatywnych i artystycznych z całego świata. Opisuje ich sukcesami, ale i wyzwania, trudności, a czasem niepowodzeniami z jakimi te miejsca się spotykają. Książka będzie niezwykle cenną lekturą dla wszystkich osób zainteresowanych wyzwaniami jakie stoją przed polskimi miastami. Może wskazać rozwiązania i pomóc uniknąć niepowodzeń. Książka ilustrowana zarówno zdjęciami jak i wykresami i mapami dzielnic kreatywnych i kulturalnych z całego świata.
Dostępność: na zamówienie
Investing in Renewable Energy puts the depletion of finite resources such as oil, natural gas, and coal in perspective, and discusses how renewable energy solutions–from solar and wind to geothermal and biofuels–will usher in a new generation of wealth for investors and a new way of life for everyone. With this book, you'll discover various renewable energy technologies that are at the forefront of transitioning our energy economy, and learn how to profit from next-generation renewable energy projects and companies that are poised to take over where fossil fuels will leave off.
Książka jest pracą zbiorową, która podsumowuje wystawę projektów Aliny Scholtz zorganizowaną w 2021 roku w warszawskim Muzeum Woli.
Alina Scholtz była pionierką polskiej architektury krajobrazu i jedną z najważniejszych projektantek zieleni Warszawy. Jej dorobek obejmuje między innymi odtworzony po wojnie Ogród Saski, monumentalne założenia krajobrazowe toru wyścigów konnych na Służewcu i Trasy W-Z czy kameralne, pełne zieleni i rozwiązań służących rekreacji przestrzenie osiedla Sady Żoliborskie i Szwoleżerów.
Publikacja Panelki Construct Your Socialist Prefab Panel Block, pozwala zbudować autentyczny, socjalistyczny blok i poznać historię budownictwa mieszkaniowego za żelazną kurtyną.
Publikacja otwiera bogato ilustrowana historia wielkopłytowych systemów budowlanych. W drugiej części 164 małych wielkich płyt gotowych do wyciśnięcia z arkuszy i złożenia trójwymiarowego bloku, o wysokości 27 cm, oraz przystępne instrukcje.
Pierwsze polskie tłumaczenie znanego dzieła filozoficznego autorstwa Gillesa Deleuze’a i Felixa Guattariego, wydanego w oryginale w 1980 roku. Książka wywarła też znaczny wpływ na rozwój teorii architektury na przykład w dziełach autorstwa Manuela del Landa.
Tysiąc plateau nie jest klasyczną książką akademicką. Jest to raczej ćwiczenie z poezji filozoficznej, literacko-metafizyczny esej, w którym wywód dyskursywny ściśle zastąpiono metaforą i literackim opisem. Znajdujemy tu takie metafory, jak: kłącze, linia segmentacji, linie ujścia, maszyny abstrakcyjne, stawanie się zwierzęciem, oraz wiele takich,, które weszły na stałe do obiegu filozoficznego. Jest to świadectwo, jak ujmują to sami autorzy, myśli nomadycznej.
Widzialne niewidzialnego. Nowe kościoły warszawskie autorstwa wybitnego architekta i twórcy wielu zaprezentowanych w opracowaniu obiektów książki - K. Kucza-Kuczyński, poszukuje odpowiedzi na pytanie – jaka jest najnowsza architektura sakralna Warszawy?
Pytanie, które utrudnia zbyt wielka jej różnorodność stylistyczna, skrajne często warunki lokalizacji, różne relacje finansowe i socjologicznego odbioru przez wiernych.
Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny jest to wademekum architektoniczny sporządzony przez litewskich ekspertów, jest to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku architektonicznego Kowna
Nowe, zaktualizowane wydanie książki "Mario Botta. Nikt nie rodzi się architektem", w której Marek Pabich sięga do źródeł twórczości wybitnego szwajcarskiego architekta. Botta jest wnikliwym obserwatorem otaczającego go świata, a projektowana przez niego architektura, często określana jest jako architektura poezji. Autor, podejmując rozważania na temat twórczości Botty i zagłębiając się w prowadzony przez niego intelektualny dyskurs, prezentuje idee, które towarzyszyły mu w pracy. Poznajemy człowieka stojącego w opozycji do współczesnych mu, często modnych, tendencji, próbującego powrócić do ponadczasowych wartości i wiecznego ładu.
Album CITY HOUSES to ponad 40 najnowszych projektów domów z całego świata. Prezentuje adaptacje istniejących budynków i nowe konstrukcje łączące nowoczesne, komfortowe rozwiązania z klimatem ulicy i okolicy, w której powstały.