

Indeks: Derrida dla architektów
Książka pt. Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do filozofii Jacquesa Derridy pisanym pod kątem architektów. Jest częścią serii "Myśliciele dla architektów" wydawanej przez NIAiU. Refleksja uprawiana z perspektywy fenomenologicznej nastawiona jest na destrukcję tradycyjnych pojęć metafizycznych oraz epistemologicznych oraz pokazaniu tezy "wszystko jest interpretacją" w praktyce, tym razem architektonicznej.
Książka pt. Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do filozofii Jacquesa Derridy pisanym pod kątem architektów. Jest częścią serii "Myśliciele dla architektów" wydawanej przez NIA. Refleksja uprawiana z perspektywy fenomenologicznej nastawiona jest na destrukcję tradycyjnych pojęć metafizycznych oraz epistemologicznych oraz pokazaniu tezy "wszystko jest interpretacją" w praktyce, tym razem architektonicznej.
Autor posługując się aparatem pojęciowym Derridy dekonstruuje poszczególne etapy pracy nad projektem, pokazując ścieżkę konsekwentnego stosowania innowacyjnego myślenia o przestrzeni od koncepcji po sterowanie sposobem percepcji projektu.
Książka pt. Heidegger dla architektów jest napisanym przez architekta dla architektów przewodnikiem po twórczości znanego filozofa, który może być traktowany jako narzędzie do kreowania inspiracji projektowej dla projektantów. Adam Sharr jest jednocześnie projektantem i teoretykiem architerktury.
Ta długo oczekiwana kontynuacja udanej wcześniejszej edycji zawiera 19 najnowszych prac architektonicznych i projektów tej popularnej, młodej firmy. Prezentowane są takie prace, jak Fuji Kindergarten, które zostało niedawno nagrodzone prestiżową nagrodą przez Architectural Institution of Japan oraz Net Forest w skansenie Hakone. Te i inne prace, które wyrażają śmiałe idee i aspiracje ich twórców, są wprowadzane przez hojną porcję kolorowych fotografii i rysunków technicznych, wraz z esejem wyjaśniającym.
Książka "Rośliny kserotermiczne" z serii Flora Polski przedstawia 250 gatunków roślin, wykształcających się na terenach o bardzo silnym nasłonecznieniu. Każda z roślin została szczegółowo opisana ze względu na występowanie, swoją charakterystykę a także informację w zakładce "warto wiedzieć". Dodatkowo najważniejsze cechy botaniczne przedstawione są na licznych fotografiach.
Alina Scholtz była pionierką polskiej architektury krajobrazu i jedną z najważniejszych projektantek zieleni Warszawy. Jej dorobek obejmuje między innymi odtworzony po wojnie Ogród Saski, monumentalne założenia krajobrazowe toru wyścigów konnych na Służewcu i Trasy W-Z czy kameralne, pełne zieleni i rozwiązań służących rekreacji przestrzenie osiedla Sady Żoliborskie i Szwoleżerów.
"Vademecum cięcia roślin" wyjaśnia w obrazkach i opisach podstawowe zasady cięcia i wzrostu roślin. Vademecum nie tylko pomoże w prawidłowym przycięciu roślin, dzięki czemu będziemy cieszyć się z pięknych kwiatów lub obfitych owoców, ale także z jego pomocą, możemy formować nasze rośliny w ozdobne kształty.
Polska przestrzeń zurbanizowana – bezładnie zagospodarowana, okraszona barwami elewacji z promocji w marketach budowlanych i wszechobecnością zdezelowanych samochodów osobowych. Do takiej przestrzeni potrzeba przewodnika. Ponad 100 haseł odnoszących się do materialnego wymiaru przestrzeni miejskiej, procesów społecznych i ekonomicznych pozwoli lepiej poruszać się w zawiłościach rodzimej urbanizacji. Leksykon ukazuje sieę w 15. rocznicę uchwalenia Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Niniejsza publikacji stanowi zbiór wybranych artykułów przygotowanych przez ekspertów o ogromnym dorobku naukowym, cieszących się uznaniem na rynku wydawnictw specjalistycznych.
Analiza dotyczy innowacji przestrzennych i technicznych, w skali budynku, osiedla, szerszego otoczenia urbanistycznego i społecznego.
Książka Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2019 jest potrzebna do projektowania budynków, ich budowy i przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania. Jej niewątpliwą zaletą jest komentarz opisowo-graficzny wkomponowany w treść ujednoliconych przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie uwzględniający znowelizowane przepisy
J. Borowczyk przeprowadza głębsze badania przeobrażenia szpitali w latach 1945-1989, wykorzystując bardzo ciekawe materiały wzięte z instytucji naukowych, bibliotek, archiwów i muzeów. Książka posiada bardzo wiele unikatowych modeli, szkiców oraz planów omawianych w książce inwestycji.
Karta ateńska to zestaw wytycznych do projektowania nowoczesnych miast stworzony przez architektów i urbanistów związanych z organizacją CIAM (Międzynarodowe Kongresy Architektury Nowoczesnej). Zjazd CIAM IV odbył się na statku Patris II płynącym z Marsylii do Aten oraz w samych Atenach latem 1933 roku, z udziałem przedstawicieli polskiej awangardy – Heleny i Szymona Syrkusów oraz Anatolii i Romana Piotrowskich. Helena Syrkus twierdziła wręcz, że jako poliglotka odegrała kluczową rolę w opracowaniu tekstu „Postanowień” kongresu, tworzonego przez wielojęzyczne grono delegatów.
Publikacja 50 idei architektury, które powinieneś znać autorstwa Philipa Wilkinsona, jest światowym bestsellerem literatury popularnej.
Twórca w prostej formie prezentuje w niej dzieje i najważniejsze pojęcia architektury od starożytności po współczesne trendy ekologiczne.
Twórca w książce 50 idei architektury, które powinieneś znać prezentuje zarówno najsłynniejsze realizacje, jak i najważniejsze idee architektoniczne.
Książka "Architektura utracona" wydawnictwa EMG jest dziewiątą częścią serii "Architektura jest najważniejsza". Jest to zbiór esejów na temat budynków, które w ostatnim czasie zniknęły z różnych powodów z krajobrazu polskich miast. Przedmiotem analizy są takie obiekty, jak: Krakowski Park Miejski, Katowicki Dworzec i Hala Targowa, warszawski Supersam, Solpol we Wrocławiu, stołówka AGH we Wrocławiu.
Książka pt. Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do filozofii Jacquesa Derridy pisanym pod kątem architektów. Jest częścią serii "Myśliciele dla architektów" wydawanej przez NIAiU. Refleksja uprawiana z perspektywy fenomenologicznej nastawiona jest na destrukcję tradycyjnych pojęć metafizycznych oraz epistemologicznych oraz pokazaniu tezy "wszystko jest interpretacją" w praktyce, tym razem architektonicznej.