- Nowy
![Derrida dla architektów Derrida dla architektów](https://www.ksa24.pl/7156-medium_default/derrida-dla-architektów.jpg)
![Derrida dla architektów Derrida dla architektów](https://www.ksa24.pl/7156-small_default/derrida-dla-architektów.jpg)
Indeks: Derrida dla architektów
Książka pt. Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do filozofii Jacquesa Derridy pisanym pod kątem architektów. Jest częścią serii "Myśliciele dla architektów" wydawanej przez NIAiU. Refleksja uprawiana z perspektywy fenomenologicznej nastawiona jest na destrukcję tradycyjnych pojęć metafizycznych oraz epistemologicznych oraz pokazaniu tezy "wszystko jest interpretacją" w praktyce, tym razem architektonicznej.
Książka pt. Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do filozofii Jacquesa Derridy pisanym pod kątem architektów. Jest częścią serii "Myśliciele dla architektów" wydawanej przez NIA. Refleksja uprawiana z perspektywy fenomenologicznej nastawiona jest na destrukcję tradycyjnych pojęć metafizycznych oraz epistemologicznych oraz pokazaniu tezy "wszystko jest interpretacją" w praktyce, tym razem architektonicznej.
Autor posługując się aparatem pojęciowym Derridy dekonstruuje poszczególne etapy pracy nad projektem, pokazując ścieżkę konsekwentnego stosowania innowacyjnego myślenia o przestrzeni od koncepcji po sterowanie sposobem percepcji projektu.
Książka pt. Heidegger dla architektów jest napisanym przez architekta dla architektów przewodnikiem po twórczości znanego filozofa, który może być traktowany jako narzędzie do kreowania inspiracji projektowej dla projektantów. Adam Sharr jest jednocześnie projektantem i teoretykiem architerktury.
Duża część opracowania dotyczy Łodzi. W wyniku kilkuletniej pracy inwentaryzacyjnej studentów, udało się zebrać całkiem spory materiał pokazujący obszary miasta zamieszkałe niegdyś przez społeczność żydowską.
Ukazuje polskie normy dotyczące geodezji inżynieryjnej, jak również uwarunkowania techniczne dotyczące geometrii budynków według standardów ISO, pokazuje koncepcję ich wykorzystania w praktyce geodezyjnej.
Doświadczenia płynące z wieloletniej aktywnośći naukowej, dydaktycznej i konserwatorskiej autora w założonym przez niego Zakładzie Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pokazały, że taka publikacja jest bardzo potrzebna.
Publikacja to zbiór esejów, komentarzy i opisów dotyczących współczesnej architektury sakralnej. Bardzo duże znaczenie odgrywają fotografie, które przekonują, że „piękno” nie jest w przypadku omawianych kościołów słowem na wyrost.
Przegląd projektów i realizacji, opowieść o magii tworzenia, o dyscyplinie i fantazji, o filozofii architektury
Miasto według Tomasza Ossowicza nie jest „maszyną do mieszkania i pracy”, lecz bardzo trudnym organizmem, którego najważniejszym elementem jest człowiek – zarówno podejmujący decyzje operacyjne, planujący zmianę, jak i interesariusz, którego to przedsięwzięcie dotyczy.”
"LEGO® Architecture. Ilustrowany przewodnik” to unikalna pozycja prezentująca najsłynniejsze na świecie osiągnięcia architektury przeniesione w niezwykle stylowy i perfekcyjny sposób do świata klocków LEGO. Stworzona przy współpracy z architektami LEGO książka jest wyjątkową podróżą po świecie modeli zbudowanych na wzór swoich słynnych pierwowzorów. Przewodnik oferuje nie tylko niezwykłe fotografie, ale też unikalne spojrzenie na proces powstawania klockowych budowli. Do tego fascynującego świata zaprasza uznany architekt LEGO, Adam Reed Tucker.
Książka Joanny Juszczak pt. Architektura mieszkaniowa a kondycja współczesnego człowieka jest pogłębionym esejem dotyczącym idei domowości poprzez pryzmat kondycji człowieka epoki ponowoczesności.
Zapoczątkowanie zbioru sięgają 1922 roku, czyli roku założenia przez profesora Oskara Sosnowskiego Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej – pierwszego w Warszawie obiektu naukowego zajmującego się dziedzictwem architektonicznym ziem Polski, skupiającej multidyscyplinarny zespół architektów, historyków sztuki i historyków.
Książka "Listy znad jeziora Como" przedstawia zbiór listów, napisany przez znakomitego niemieckiego filozofa i teologa Romano Guardiniego. Autor podejmuję w niech analizę wyzwań ludzkości w świecie coraz bardziej opanowanym przez maszyny. Dzieli się także obserwacjami o nowoczesnym sposobie budowania oraz stylu życia.
Jeśli według Tomasza z Akwinu piękno jest światłem prawdy, to według Jeana Francois Leroux-Dhuys architektura cysterka jest nieustającym hołdem składanym funkcji, czynnikowi istotnemu dla architektury...
W publikacji ukazano obraz zespołu architektonicznego Uczelni w roku jubileuszowym. Zmiany zachodzące w tym obrazie są dynamiczne i najbardziej kompleksowe od czasu wybudowania pierwszych gmachów politechnicznych. Jest to więc odpowiedni moment na podsumowanie, a także na spojrzenie w przyszłość.
Książka "Architektura utracona" wydawnictwa EMG jest dziewiątą częścią serii "Architektura jest najważniejsza". Jest to zbiór esejów na temat budynków, które w ostatnim czasie zniknęły z różnych powodów z krajobrazu polskich miast. Przedmiotem analizy są takie obiekty, jak: Krakowski Park Miejski, Katowicki Dworzec i Hala Targowa, warszawski Supersam, Solpol we Wrocławiu, stołówka AGH we Wrocławiu.
Książka pt. Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do filozofii Jacquesa Derridy pisanym pod kątem architektów. Jest częścią serii "Myśliciele dla architektów" wydawanej przez NIAiU. Refleksja uprawiana z perspektywy fenomenologicznej nastawiona jest na destrukcję tradycyjnych pojęć metafizycznych oraz epistemologicznych oraz pokazaniu tezy "wszystko jest interpretacją" w praktyce, tym razem architektonicznej.