

Indeks: Architektura utracona
Książka "Architektura utracona" wydawnictwa EMG jest dziewiątą częścią serii "Architektura jest najważniejsza". Jest to zbiór esejów na temat budynków, które w ostatnim czasie zniknęły z różnych powodów z krajobrazu polskich miast. Przedmiotem analizy są takie obiekty, jak: Krakowski Park Miejski, Katowicki Dworzec i Hala Targowa, warszawski Supersam, Solpol we Wrocławiu, stołówka AGH we Wrocławiu.
Książka "Architektura utracona" wydawnictwa EMG jest dziewiątą częścią serii "Architektura jest najważniejsza". Jest to zbiór esejów na temat budynków, które w ostatnim czasie zniknęły z różnych powodów z krajobrazu polskich miast. Przedmiotem analizy są takie obiekty, jak: Krakowski Park Miejski, Katowicki Dworzec i Hala Targowa, warszawski Supersam, Solpol we Wrocławiu, stołówka AGH we Wrocławiu.
Autorami esejów są: Zbigniew Baiersdorf, Irma Kozina, Jan Łaś, Małgorzata Omiljanowicz - Kiljańczyk, Agnieszka Tomaszewicz i Joanna Majczyk i Michał Wiśniewski. Książka jest dziewiątą częścią serii poświęconej pamięci profesora Tomasza Mańkowskiego.
Słowa o nich chcą uświadomić nam rolę kobiet nie tylko w kształtowaniu modernistycznej wizji architektury i urbanistyki polskiej, ale także mierzą się i walczą z wciąż obecnym stereotypem patriarchalnego świata budowniczych, w którym jedynym „ojcem dzieła” nadal pozostaje mężczyzna-architekt.
Książka Anny Cymer pt. „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” przedstawia szeroką panoramę architektoniczną dekady lat 90 w Polsce i porządkuje typologię powstających wówczas obiektów. Autorka pokazuje, że epoka lat 90. nie zamknęła się w tytułowym dziesięcioleciu, lecz trwała znacznie dłużej – od czasu, kiedy do Polski zaczęły docierać idee postmodernizmu, a architekci mogli wreszcie zakładać własne pracownie, do początku XXI wieku, kiedy wciąż realizowano budynki według wcześniejszych projektów.
W pracy ukazano obszerne fragmenty monografii jednego z autorów, Jerzego Goczka pt. "Belki z kształtowników giętych stężone poszyciem z blach fałdowych" (WPŁ, Łódź 2013).
Duża część opracowania dotyczy Łodzi. W wyniku kilkuletniej pracy inwentaryzacyjnej studentów, udało się zebrać całkiem spory materiał pokazujący obszary miasta zamieszkałe niegdyś przez społeczność żydowską.
Wydana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, książka zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi postaciami międzynarodowego środowiska architektonicznego: związanymi z Bauhausem Walterem i Ise Gropiusami, holenderskim urbanistą Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy generalnym sekretarzem CIAM (Międzynarodowych Kongresów Architektury Nowoczesnej), Sigfriedem Giedionem.
Analiza dotyczy innowacji przestrzennych i technicznych, w skali budynku, osiedla, szerszego otoczenia urbanistycznego i społecznego.
"LEGO® Architecture. Ilustrowany przewodnik” to unikalna pozycja prezentująca najsłynniejsze na świecie osiągnięcia architektury przeniesione w niezwykle stylowy i perfekcyjny sposób do świata klocków LEGO. Stworzona przy współpracy z architektami LEGO książka jest wyjątkową podróżą po świecie modeli zbudowanych na wzór swoich słynnych pierwowzorów. Przewodnik oferuje nie tylko niezwykłe fotografie, ale też unikalne spojrzenie na proces powstawania klockowych budowli. Do tego fascynującego świata zaprasza uznany architekt LEGO, Adam Reed Tucker.
Bogato ilustrowany zlbum Architecture Today. Commercial Space to książka dla architektów, architektów wnętrz i menadżerów siedzi detalicznych.
Postanowienia planistyczne i projektowe mają często główny wpływ na funkcjonowanie całych systemów przyrodniczych, poszczególnych zlewni i pojedynczych działek, a także bezpieczeństwo mieszkańców miast.
architektonicznego rozwoju Warszawy w latach 1300-1998. Książka zawiera
chronologiczny wykaz ponad 800 obiektów, indeks ulic i placów oraz indeks osób.
jest opatrzona ponad 800 ilustracjami. Posiada także 25 rozkładanych map. Katalog zamknięto 31 sierpnia 1998 roku. Zbiór wyselekcjonowano z bazy danych liczącej pond 20 tysięcy obiektów. Celem wyboru było stworzenie reprezentatywnego obrazu warszawskiej architektury oraz architektów działających w stołecznym mieście.
Książka Architektura w Warszawie prof. Marty Leśniakowskiej zawiera także anglojęzyczną wkładkę dzięki czemu jest także idealnym prezentem dla obcokrajowców.
Książka jest poradnikiem, jak zrealizować remont w domu. Skierowana jest do tych, którzy nie wiedzą od czego zacząć, albo nie stać ich na wynajęcie architekta wnętrz. Dzięki zawartym w niej poradom wasz dom będzie taki, jacy sami jesteście. Od progu będzie wywoływać pozytywne emocje.
Taki cel remontu jest do osiągnięcia wtedy, kiedy:
- znajdziesz własny styl
- odpowiednio dobierzesz kolory
- dobrze zaplanujesz układ funkcjonalny
- trafnie policzysz koszty materiałów i wyposażenia
- stworzysz harmonogram remontu
- dobrze wybierzesz wykonawcę
Książka na pewno w tym pomoże
To pierwsza propozycja monograficznego opisu polskich wnętrz okresu realizmu socjalistycznego. Prezentuje szerokie spektrum realizacji powstałych dla budynków instytucji kultury (teatry, kina, domy kultury), obiektów o przeznaczeniu edukacyjnym, usługowym, rekreacyjnym, wreszcie – gmachów władz państwowych. To zarówno wnętrza dobrze znane dzisiejszym odbiorcom, jak i realizacje mało rozpoznawalne. Książka pokazuje, w jaki sposób język doktrynalny, przekładany przez twórców – nierzadko zakorzenionych w modernizmie – na języki praktyki artystycznej, wytwarzał formy zasadniczo odmienne od tych oficjalnie postulowanych.
Książka pt. Alcazar to kolejny komiks wydany nakładem Centrum Architektury. Jest to fabularyzowana historia pracowników budowy apartamentowca w indyjskim mieście Bangalore. Simon Lamouret - autor scenariusza i rysunków spędził na budowie apartamentowca wiele miesięcy, powoli nawiązując kontakt z pracownikami. Gdy pojawił się element zaufania robotnicy powierzyli mu swoje historie.
Na ich podstawie Lamouret stworzył postaci bohaterów i napisał na pół fikcyjne dialogi. Niewielka budowa, na której dosłownie zamieszkali bohaterowie komiksu jest prawdziwą wieżą Babel, w której spotykają się i muszą ze sobą dogadywać ludzie różnych wyznań, narodowości i kast.
W publikacji przypomniano zatem lokalne przepisy prawne, przeanalizowano ich wpływ na sposób kształtowania budowli, omówiono stosowane koncepcje rozplanowania przestrzennego budynków w kontekście ich programu funkcjonalnego, wreszcie – zaprezentowano nurty stylowe obecne we wrocławskiej architekturze willowej.
Książka "Idea zrównoważonego rozwoju w architekturze budynków biurowych" autorstwa Tomasza Grzelakowskiego jest efektem próby przeanalizowania wpływu idei zrównoważonego rozwoju na projektowanie budynków biurowych w ramach tak zwanego procesu projektowania zrównoważonego w architekturze.
Celem ksiązki "Idea zrównoważonego rozwoju w architekturze budynków biurowych" było ustalenie zakresu i sposobu wykorzystania założeń zrównoważonego rozwoju oraz określenie skuteczności ich wprowadzenia w warunkach gwałtownego rozwoju biurokracji, a także wzrastającego znaczenia w architekturze ruchów proekologicznych i partycypacyjnych
Seria "Architektura w Warszawie" opracowana przez prof. PAN dr hab. Martę Leśniakowską, wybitną badaczkę architektury, jest pierwszym na polskim rynku profesjonalnym architektonicznym katalogiem-atlasem nowej generacji, prezentującym najważniejsze i najciekawsze zachowane obiekty Warszawy od czasów najdawniejszych po początek XXI wieku. Poszczególne tomy obejmują: od ok. 1300 r do 1989 r., lata 1918-1939, lata 1945-1965, lata 1965-1989, lata 1989-2001. Seria jest adresowana do wszystkich zainteresowanych architekturą: architektów, studentów, warsawianistów, badaczy kultury i historyków.
Książka pt. Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne jest zwięzłym i przystępnym wprowadzeniem do filozofii Jacquesa Derridy pisanym pod kątem architektów. Jest częścią serii "Myśliciele dla architektów" wydawanej przez NIAiU. Refleksja uprawiana z perspektywy fenomenologicznej nastawiona jest na destrukcję tradycyjnych pojęć metafizycznych oraz epistemologicznych oraz pokazaniu tezy "wszystko jest interpretacją" w praktyce, tym razem architektonicznej.
Książka "Architektura utracona" wydawnictwa EMG jest dziewiątą częścią serii "Architektura jest najważniejsza". Jest to zbiór esejów na temat budynków, które w ostatnim czasie zniknęły z różnych powodów z krajobrazu polskich miast. Przedmiotem analizy są takie obiekty, jak: Krakowski Park Miejski, Katowicki Dworzec i Hala Targowa, warszawski Supersam, Solpol we Wrocławiu, stołówka AGH we Wrocławiu.