Indeks: Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego
60,00 zł
Brutto
Książka Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego śledzi twórczość Witolda Lipińskiego od początku jego kariery po przełom xxi XXI wieku. Sięga także dalej, do dzieciństwa i młodości, której najważniejsze lata przypadły na okres wojny i okupacji, szukając tam źródeł działań projektowych.
Witold Lipiński zawsze chciał być gdzie indziej. Projektując spełniał to marzenie. Projektował obiekty niemożliwe, raz po raz udowadniając, że rzeczy niemożliwych nie ma. Kiedy w polskim pejzażu dominowały prostokreślne bloki i domy-kostki, kształtowane za pomocą wytycznych ekonomicznych i surowych normatywów, on proponował budynki-chmury i domy-statki kosmiczne. Gdy rozpędzała się prefabrykacja, a budynki zaczęto wytwarzać masowo na fabrycznych liniach produkcyjnych, marzył o tworzeniu architektury bioklimatycznej, skupiając się na kształtowaniu odpowiednich warunków dla współistnienia człowieka i przyrody.
Ucieczki przed światem szukał w przestworzach, oddając się największej — obok architektury — pasji: szybownictwu. Na uczelni, gdzie pracował, skupiał się na dydaktyce i pracach badawczych, w ramach których łączył zdobycze nowoczesnej inżynierii ze sztuką. Badania te zaowocowały całą serią projektów — domów jednorodzinnych, pawilonów handlowych, usługowych i gastronomicznych — w ramach których testował różnorodne nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne. Projektując — tworzył rzeczywistość alternatywną dla tej, która go otaczała.
Każdy zblisko dwudziestu prezentowanych w książce obiektów mógłby — na pierwszy rzut oka — uchodzić za studium scenografii do filmu science-fiction. Tym bardziej niezwykłym jest, że pięć z nich udało się zrealizować. Oprócz dzieł kanonicznych — domu własnego Igloo przy ul. Moniuszki i Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce — w katalogu pokazujemy dwa mniej znane wrocławskie domy jednorodzinne i dawny ośrodek wypoczynku świątecznego w Rokitkach pod Legnicą.
Co pozostało z pionierskich i oryginalnych wizji “bujającego w obłokach fantasty, który jednocześnie uchodził za twardo stąpającego po ziemi pragmatyka? Razem z autorkami i autorem tekstów – Agatą Gabiś, Emilią Kiecko, Barbarą Szczepańska, Joanną Hytrek-Hryciuk i Michałem Dudą – śledzimy twórczość Witolda Lipińskiego od początku jego kariery – studiów w latach czterdziestych i pierwszych projektów tworzonych dla Wrocławia lat pięćdziesiątych – po późne koncepcje i prace teoretyczne z przełomu XX i XXI wieku. Sięgając także dalej, do dzieciństwa i młodości, której najważniejsze lata przypadły na okres wojny i okupacji, szukając tam źródeł działań projektowych.
Publikacja Informacyjne środowisko rekonstrukcji. Przedlokacyjna struktura osadnicza w Pułtusku w XIII-XIV wieku, dokumentuje badania naukowe w dziedzinie archeologii i historii architektury, które zostały wsparte programami służącymi do wspomagania projektowania.
Do weryfikacji użyteczności narzędzi wspomagających projektowanie parametryczne wytypowano średniowieczną drewnianą osadę, odkrytą podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1976-1984 na dziedzińcu zamkowym w Pułtusku. Wybitność znaleziska, polegała zarówno na niezwykłej historii istniejącej przez około 140 lat osady, jak i stanie zachowania odkrywanych artefaktów.
W książce został poruszony istotny problem zachowania spuścizny kulturowej w sferze rodzimej architektury stosunkowo mało znanego rejonu pogranicza polsko-czeskiego oraz kontynuacji jej formy i detalu w nowo powstających obiektach. Dotyczy to zabudowy o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, w tym głównie schronisk i zajazdów. Omawiany obszar „łączy” graniczna rzeka Dzika Orlica będąca jednocześnie świadkiem trwającej tu od stuleci egzystencji i współpracy dwóch narodów.
Publikacja Poprawa jakości środowiska zbudowanego a rola edukacji architektonicznej dzieci autorstwa Katarzyny Bernatek-Bączyk przedstawia, że dostrzegając liczne i przeróżne problemy przestrzenne, należy powiedzieć, iż edukacja na temat środowiska zbudowanego, docierająca do całego społeczeństwa, stanowić może skuteczny początek długofalowego procesu pozytywnych zmian w tym zakresie.
Są przykłady państw, gdzie tego rodzaju kompleksowe działania przyczyniły się do ewolucji nastawienia do zagadnień architektury.W związku z powyższym, można założyć, że architektura jest niezbędnym obszarem edukacji dzieci, kształtującym postawy społeczne wobec jakości środowiska zbudowanego.
"Pamiętam charakterystyczną postać Tadeusza Baruckiego podczas jego pierwszej wizyty w Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach. Wydał mi się wówczas pełnym energii i determinacji podróżnikiem, i gdybym nie znał jego profesji, stawiałbym, że jest archeologiem. Wiedziałem jednak, że jest niestrudzonym dokumentalistą fotografującym anonimową wernakularną architekturę na całym świecie."
prof. Juhani Pallasma w eseju "Barucki 100, w: Tadeusz Barucki. Architekt, podróżnik, badacz", Biblioteka Śląska, Katowice 2022
Publikacja Budynki wysokie autorstwa A.Z. Pawłowskiego porusza kwestie kształtowania nowych form oraz systemów konstrukcyjnych budynków wysokich.
Ukazano w niej systemy konstrukcyjno-materiałowe jako funkcję wysokości budynków. Omówiono problemy techniczne (np. wychylenia wierzchołków) oraz specyfikację fundamentowania. Badania najwyższych wieżowców Ameryki, Azji, Europy i Australii pozwala na ukazanie problemów architektonicznych: funkcji, komunikacji pionowej, elewacji oraz kształtowania części najwyższych i parterów budynków. Omówiono rolę wieżowców w zabudowie miejskiej. Przedstawiono problemy budownictwa wysokiego w Polsce.
Publikacja Arystotelesowskie i religijne źródła nowego klasycyzmu w architekturze współczesnej autorstwa Artura Zaguła jest podzielona na 3 rozdziały, w których ukazano związki między teorią i praktyką Nowych Klasycystów.
W rozdziale 1 omówiono najważniejsze ideowe i teoretyczne przesłanki towarzyszące narodzinom tego nurtu oraz najważniejsze teksty teoretyczne, które zbudowały pole do rozważań na temat potrzeby, czy nawet konieczności, przywrócenia tradycyjnych, klasycznych form w architekturze. W rozdziale 2 pokazano poglądy Arystotelesa, szczególnie te dotyczące moralności i estetyki, skonfrontowane z ideami i praktyką architektoniczną Nowych Klasycystów. W rozdziale trzecim zajęto się religijnymi korzeniami Nowego Klasycyzmu.
Publikacja DWORY I PAŁACE WIELKOPOLSKI autorstwa Skuratowicza Jana ukazuje wiek XIX, który wraz z gwałtownym rozwojem społecznym i gospodarczym, stworzył nieznane przedtem dziedziny sztuki czy architektury, dorabiając do nich własną i tylko sobie właściwą ideologię.
Starczy przypomnieć takie charakterystyczne tematy architektoniczne, jak „muzeum”, „bank”, „dom towarowy”, „dworzec”, „sąd”. Tematem takim był też, na nowo teraz przekształcany, stary temat „rezydencji”.
Publikacja Przestrzenie publiczne miast europejskich. Projektowanie urbanistyczne autorstwa K. Pluta omawia współczesne zasady formowania się przestrzeni publicznych miast europejskich, przy zastosowaniu narzędzia, którym jest projektowanie urbanistyczne, w odniesieniu do przekształceń struktury przestrzennej i obrazu miasta.
W ostatnich latach wśród architektów krajobrazu widać wyraźnie wzrost zainteresowania ogrodami naturalnym. Efekty tego zainteresowania można zauważyć także w polskich miastach. Książka pt. Tworzę ogród naturalny jest doskonałym przewodnikiem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów po świecie naturalnego ogrodnictwa.
Piet Oudolf i Henk Gerrittsen są jednymi z prekursorów i propagatorów idei ogrodu naturalnego.
Dizajn dla realnego świata to najbardziej poczytna książka o projektowaniu i obowiązkowa lektura w wielu szkołach projektowania i architektury. Żywy i pouczający wykład Victora Papanka pokazuje, w jaki sposób projektowanie może stanowić wsparcie w zmaganiach z takimi współczesnymi bolączkami, jak zanieczyszczenie środowiska, przeludnienie, głód, marnotrawstwo zasobów. Autor prowadzi nas od „fetyszy dla społeczeństwa przesytu” do nowej ery projektowania moralnie i ekologicznie odpowiedzialnego.
Książka "Dziki ogród" to poradnik pisany z perspektywy naukowca i entuzjasty ochrony bioróżnorodności. Autor przedstawia czym właściwie jest dziki ogród, jego pozytywne cechy oraz jaką wiedze powinniśmy o nim posiadać zanim go założymy.
W książce znajdziesz komentarze do wybranych przepisów:
ustawy o gospodarce nieruchomościami związanych z wycenami nieruchomości oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.
Opracowanie umożliwia:
właściwą interpretację przepisów odnoszących się do wyceny nieruchomości, analizę jej procedur i uporządkowanie praktyki wyceny zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Ogrody na Śląsku. Barok autorstwa Brzezowski W., Jagiełło M., zdaniem Ernesta Niemczyka publikacji towarzyszy świetna szata graficzna z licznymi ilustracjami, jak i również subtelna dawka życzliwej ironii, wywołanej dramatycznymi i paradoksalnymi losami opisywanych założeń ogrodowych oraz ich bogatego wyposażenia.
Niech potwierdzeniem będzie tu los pomnika św. Jana Nepomucena, który stojąc niegdyś między zwierciadłami wody patronuje teraz pobliskiemu parkingowi.
Wiejskie kościoły parafialne XIII wieku na Śląsku (miejscowości A-G) autorstwa Kozaczewski T., publikacja przedstawia zabytkowe budowle z obszaru całego historycznego Śląska oraz zawiera nowe wyniki badań.
Zabytki zestawiono w układzie alfabetycznym miejscowości, według przyjętego schematu podziału na grupy w zależności od przeznaczenia bowli.
German Architects to książka kierowana dla architektów, która prezentuje projekty trzydziestu dwóch wyróżniających się niemieckich biur architektonicznych.