Jan Bogusławski. Według reguł sztuki i własnego upodobania
Indeks: Jan Bogusławski. Według reguł sztuki i własnego upodobania
70,00 zł
Brutto
Katalog towarzyszący wystawie Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania to pierwsza propozycja monograficznego zestawienia wielowątkowej twórczości architekta. Tacy autorzy, jak: Bolesław Stelmach, Weronika Sołtysiak, Katarzyna Uchowicz, Karolina Grobelska, Anna Kostrzyńska-Miłosz próbują uchwycić Bogusławskiego, jako jedną z ostatnich wielkich indywidualności przedwojennego pokolenia architektów.
Katalog towarzyszący wystawie Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania to pierwsza propozycja monograficznego zestawienia wielowątkowej twórczości architekta. Jan Bogusławski należy do grona wielkich osobowości polskiej architektury XX wieku. Projektował budynki, wnętrza, meble, detale architektoniczne i reklamy świetlne. Był związany z Warszawą – mierzył się z odbudową stolicy (Zamek Królewski), zaprojektował kultowe obiekty warszawskiego modernizmu (pawilon Chemia). W jego dorobku jest także architektura sakralna najwyższej próby (konkatedra w Stalowej Woli). W zakresie meblarstwa rozwijał się dwutorowo: projektował sprzęty przeznaczone zarówno do mieszkań prywatnych, jak i do luksusowych wnętrz reprezentacyjnych (Urząd Rady Ministrów). Wystawa zorganizowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zgromadziła ponad 200 obiektów: oryginalne meble, niepublikowane rysunki i szkice autora, projekty budowlane, makiety architektoniczne, a także fotografie oraz materiały archiwalne. Zestawiono ze sobą najciekawsze realizacje architekta, co dało możliwość zauważenia jego indywidualnej estetyki i wyłuskania zasad, według których tworzył. Jego twórczość nie ma wspólnego mianownika, chyba poza jednym – Bogusławskiego można określić jako jedną z ostatnich wielkich indywidualności przedwojennego pokolenia architektów.
Jan Bogusławski. Według reguł sztuki i własnego upodobania
Seria "Architektura w Warszawie" opracowana przez prof. PAN dr hab. Martę Leśniakowską, wybitną badaczkę architektury, jest pierwszym na polskim rynku profesjonalnym architektonicznym katalogiem-atlasem nowej generacji, prezentującym najważniejsze i najciekawsze zachowane obiekty Warszawy od czasów najdawniejszych po początek XXI wieku. Poszczególne tomy obejmują: od ok. 1300 r do 1989 r., lata 1918-1939, lata 1945-1965, lata 1965-1989, lata 1989-2001.
Publikacja Osadnictwo wiejskie jest poświęcony do przedmiotu "planowanie przestrzenne obszarów wiejskich".
Zawarto w nim problemy pojawiające się w trakcie obecnej transformacji rolnictwa, m.in. uporządkowanie zabudowy pozostałej po państwowych gospodarstwach rolnych. Określono wpływ, który terytorialny podział kraju wywiera na funkcje i kompozycję elementów osiedli. Pokazano również przegląd cech regionalnej zabudowy wiejskiej.
Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania dokumentacji wyrobów dowolnej branży i o dowolnym stopniu złożoności, za pomocą programów: AutoCAD 2019 lub AutoCAD LT 2019 (tylko 2D) i wersji mobilnej AutoCAD Web/Mobile oraz nowszych, w polskiej lub angielskiej wersji językowej. Umożliwia przygotowanie do egzaminu certyfikacyjnego Autodesk Certified Professional: AutoCAD. Autor jest jednym z najlepszych specjalistów w Polsce w dziedzinie metodyki parametrycznego projektowania 2D i 3D. Ma status Autodesk Certified Professional: AutoCAD oraz Autodesk Certified Instructor.
Kontrasty, metamorfozy, styl. Cz. II. Komentarze autorstwa Pokrzywnicka Krystyna, w publikacji "Komentarze - część druga" poprzedza wstęp, w którym uwaga odbiorcy została zwrócona na ważny problem edukacji współczesnego studenta architektury, który podczas studiów zbyt mało czasu może przeznaczyć na rozwój myślenia projektanckiego.
Zbyt mało jest dyskusji i profesjonalnych debat z wykładowcami-projektantami. Ponadto zbyt mała liczba sal kreślarskich (pracowni komputerowych) jest powodem niekompletności procesu nauczania tego zapisu koncepcji projektowej. Nie docenia się także wagi i umiejętności modelowania.
Ogrody na Śląsku. Barok autorstwa Brzezowski W., Jagiełło M., zdaniem Ernesta Niemczyka publikacji towarzyszy świetna szata graficzna z licznymi ilustracjami, jak i również subtelna dawka życzliwej ironii, wywołanej dramatycznymi i paradoksalnymi losami opisywanych założeń ogrodowych oraz ich bogatego wyposażenia.
Niech potwierdzeniem będzie tu los pomnika św. Jana Nepomucena, który stojąc niegdyś między zwierciadłami wody patronuje teraz pobliskiemu parkingowi.
Album CITY HOUSES to ponad 40 najnowszych projektów domów z całego świata. Prezentuje adaptacje istniejących budynków i nowe konstrukcje łączące nowoczesne, komfortowe rozwiązania z klimatem ulicy i okolicy, w której powstały.
"Książka jest bardzo bogato ilustrowanym leksykonem najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Europie. Czytelnicy znajdą tu te najbardziej znane miejsca, m. in. z list UNESCO, ale także mniej znane, a wyjątkowe zdaniem autorów zabytki architektury, czy zakątki osobliwe pod względem przyrodniczym.
Opisane są wszystkie kraje europejskie, nawet te najmniejsze, jak San Marion, Monako, Liechtenstein, czy Watykan. O każdym państwie jest krótka notka encyklopedyczna, a hasła dotyczące danego kraju są ułożone alfabetycznie. Ciekawym uzupełnieniem tekstu i pięknych zdjęć są flagi wszystkich europejskich krajów."
Książka pt.” Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego” ukazała się w 10. rocznicę śmierci profesora Tomasza Mańkowskiego, krakowskiego architekta i pedagoga. Autorem książki jest Michał Wiśniewski, znany teoretyk i krytyk architektury.
W swoim tekście nakreślił niezwykłe dzieje bohatera na tle losów polskiej architektury, wyjątkowo skomplikowanych ze względu na polityczną historię naszego kraju. Wstępem zatytułowanym “Architekt w poszukiwaniu wolności” opatrzył tę pozycję profesor Jacek Purchla, a zamyka ją posłowie pt. „Ostatni Mohikanin” napisane przez Ewę Mańkowską-Grin, córkę architekta, oraz Irka Grina
Publikacja Budownictwo ogólne to nowe wydanie wademekum skierowanego do architektów, w którym różne rozwiązania budowlane omówiono jako fragmenty większej całości.
Urbanistyka operacyjna. Zarys teorii autorstwa Ossowicz T. zdaniem Tomasza Parteki publikacja jest jednym z istotnych punktów merytorycznej oceny pracy uznaję jej interdyscyplinarny, ale też humanistyczny charakter.
Miasto według Tomasza Ossowicza nie jest „maszyną do mieszkania i pracy”, lecz bardzo trudnym organizmem, którego najważniejszym elementem jest człowiek – zarówno podejmujący decyzje operacyjne, planujący zmianę, jak i interesariusz, którego to przedsięwzięcie dotyczy.”
Karta ateńska to zestaw wytycznych do projektowania nowoczesnych miast stworzony przez architektów i urbanistów związanych z organizacją CIAM (Międzynarodowe Kongresy Architektury Nowoczesnej). Zjazd CIAM IV odbył się na statku Patris II płynącym z Marsylii do Aten oraz w samych Atenach latem 1933 roku, z udziałem przedstawicieli polskiej awangardy – Heleny i Szymona Syrkusów oraz Anatolii i Romana Piotrowskich. Helena Syrkus twierdziła wręcz, że jako poliglotka odegrała kluczową rolę w opracowaniu tekstu „Postanowień” kongresu, tworzonego przez wielojęzyczne grono delegatów.
German Architects to książka kierowana dla architektów, która prezentuje projekty trzydziestu dwóch wyróżniających się niemieckich biur architektonicznych.
Architektura w Warszawie autorstwa prof. Marty Lesniakowskiej to kalendarium
architektonicznego rozwoju Warszawy w latach 1300-1998. Książka zawiera
chronologiczny wykaz ponad 800 obiektów, indeks ulic i placów oraz indeks osób.
Poświęcona Warszawie książka prof Marty Leśniakowskiej
jest opatrzona ponad 800 ilustracjami. Posiada także 25 rozkładanych map. Katalog zamknięto 31 sierpnia 1998 roku. Zbiór wyselekcjonowano z bazy danych liczącej pond 20 tysięcy obiektów. Celem wyboru było stworzenie reprezentatywnego obrazu warszawskiej architektury oraz architektów działających w stołecznym mieście.
Książka Architektura w Warszawie prof. Marty Leśniakowskiej zawiera także anglojęzyczną wkładkę dzięki czemu jest także idealnym prezentem dla obcokrajowców.
Publikacja Emisja zanieczyszczeń z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej autorstwa Agnieszki Brzezińskiej przedstawia kwestie związaną ze zmianami klimatycznymi, źródłami zanieczyszczeń w przelewach burzowych, które mają duży wpływ na pogarszanie się stanu odbiorników.
Publikacja jest oparta na pięcioletnim okresie badań autorki przeprowadzonych na terenie aglomeracji łódzkiej.
Publikacja Uwarunkowania prawne I techniczne procedur geodezyjnych w budownictwie. Wydanie III zmienione autorstwa Wiesława Pawłowskiego przedstawia uwarunkowania procedur geodezyjnych i kartograficznych według polskich aktów prawnych (Ustawy i Rozporządzenia).
Ukazuje polskie normy dotyczące geodezji inżynieryjnej, jak również uwarunkowania techniczne dotyczące geometrii budynków według standardów ISO, pokazuje koncepcję ich wykorzystania w praktyce geodezyjnej.
Studia do dziejów architektury i urbanistyki w Polsce. Tom I. Kresy dawnej Rzeczypospolitej przedstawia Zbiory Naukowe Zakładu Architektury Polskiej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, które są jedną z najcenniejszych kolekcji materiałów inwentaryzacyjnych historycznych założeń urbanistycznych i obiektów architektonicznych w Polsce.
Zapoczątkowanie zbioru sięgają 1922 roku, czyli roku założenia przez profesora Oskara Sosnowskiego Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej – pierwszego w Warszawie obiektu naukowego zajmującego się dziedzictwem architektonicznym ziem Polski, skupiającej multidyscyplinarny zespół architektów, historyków sztuki i historyków.