


Indeks: Szara godzina. Czas na nową architekturę
W swojej nowej książce pt. Szara godzina. Czas na nową architekturę Filip Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów z pytaniem o to czy ich praktyka oraz przyzwyczajenia dają nadzieję na powstanie nowej architektury. Takiej, która naprawdę będzie służyła środowisku oraz jej użytkownikom. Czy idea dewzrostu, która przyświeca tym nowym nurtom myślenia o budownictwie jest realizowalna i akceptowalna dla inwestorów.
„Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji” – pisze w najnowszej reportersko-eseistycznej książce Filip Springer. Pora więc zadać pytanie o to, jak w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmienić się architektura.
Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura?
Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów, zarówno takim, które swoją krótkowzrocznością budzą zdumienie, jak i nowatorskim rozwiązaniom, które pozwalają wierzyć, że inna, bardziej przyjazna światu i środowisku architektura jest możliwa. I sprawdza, czy nawet ostrożne, ale rozsądne wizje nowej architektury mają szansę przebić się w świecie, który cały czas goni za zyskiem i wzrostem.
Alina Scholtz była pionierką polskiej architektury krajobrazu i jedną z najważniejszych projektantek zieleni Warszawy. Jej dorobek obejmuje między innymi odtworzony po wojnie Ogród Saski, monumentalne założenia krajobrazowe toru wyścigów konnych na Służewcu i Trasy W-Z czy kameralne, pełne zieleni i rozwiązań służących rekreacji przestrzenie osiedla Sady Żoliborskie i Szwoleżerów.
Książka „Walka o dom” autorstwa AL-SABOUNI MARWA została nazwana przez „The Guardian” jedną z najlepszych książek o architekturze 2016 roku. Młoda architektka Marwa Al-Sabouni wraz z mężem i dziećmi decyduje się pozostać w ogarniętym szczególnie brutalnymi walkami rodzinnym mieście Hims. Tam, w czasie wojny, ukrywając się w ruinach miasta, szkicuje refleksje na temat miasta, architektury i domu.
Publikacja ta, znajdującą się w serii przepisów „Z Prawem co Dnia” pod nr 1, kierujemy do szerokiego grona osób zajmujących się przygotowaniem i realizacją obiektów budowlanych.
Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru robót dotyczących złożonych systemów ocieplania ścian zewnętrznych budynków, w tym ścian wcześniej już ocieplonych, z zastosowaniem styropianu (EPS) lub wełny mineralnej (WM) jako materiału termoizolacyjnego oraz cienkowarstwowych wypraw tynkarskich, zwanych systemami ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite Systems).
Zakres opracowania obejmuje: podstawowe wymagania materiałowe, wymagania dotyczące podłoży, sposoby ich przygotowania, zasady wykonywania ocieplenia oraz kontroli wykonania i odbioru robót ociepleniowych.
Książka "Rośliny Polski" prezentuje gatunki charakterystyczne dla krajowego siedliska naturalnego, półnaturalnego oraz antropogenicznego.
Znajdziemy tu zarówno rośliny rodzime jak i obcego pochodzenia. Gatunki zostały wybrane ze względu na swoją ciekawą biologię i ekologię lub szczególne znaczenie użytkowe, znajdziemy także opisy roślin odgrywających dużą rolę w historii naszej flory. Aspekt który również był brany pod uwagę to atrakcyjny wygląd roślin, który możemy podziwiać na dodanych zdjęciach.
Pokazuje możliwości wykorzystania energii odnawialnych w sposób zintegrowany, przy wzajemnym uzupełnianiu się poszczególnych źródeł, kładąc nacisk na metody magazynowania energii.
Może jednak też pomóc inwestorom budowlanym oraz wszystkim zainteresowanym energetyką odnawialną i magazynowaniem tej energii w skali mikro i małej skali, stosowanej w budownictwie.
Utopijne z pozoru spojrzenie na sieci miast-ogrodów, łączących zalety dużych aglomeracji (możliwości zatrudnienia) i wsi (czyste powietrze i woda, niewielkie czynsze), otoczonych pasami uprawnej ziemi, miała w przekonaniu Howarda silne oparcie w ekonomii. Projekt miał bowiem pragmatyczny i praktyczny wymiar – autor przykładał wielką wagę do precyzyjnego wyliczenia kosztów budowy i rentowności całego przedsięwzięcia.
Problematyka terapeutycznych właściwości krajobrazu jest coraz bardziej popularna. Wiele ogrodów terapeutycznymi powstaje przy placówkach służby zdrowia. Coraz częściej doświadczenia dobroczynnego wpływu kontaktu z naturą w ogrodach leczniczych próbuje się przenieść na grunt miejskich przestrzeni publicznych. Parki i ogrody terapeutyczne to bogato ilustrowana, zawierająca ponad 300 fotografii rozwiązań zastosowanych na terenach zielonych książka, w której opisano szereg cech przestrzennych i elementów wyposażenia, jakie mogą przyczynić się do promocji zdrowia użytkowników parków i ogrodów.
Książka "Atlas pędów zimowych" posłuży nam do rozpoznania gatunku drzew oraz krzewów ale zimą kiedy to są w stanie bezlistnym. Znajdziemy tu opisy oraz fotografię pędów ponad 200 gatunków roślin. Atlas kierowany jest głównie do ogrodników, leśników, osób odpowiedzialnych za ochronę przyrody, uczniów oraz nauczycieli, a także wszystkich pasjonatów.
Woda rzeczywistość i iluzje. Niemieckie wystawy ogrodnicze w latach 2007-2017 autorstwa Sabiny Kuc
W pracy ukazano obszerne fragmenty monografii jednego z autorów, Jerzego Goczka pt. "Belki z kształtowników giętych stężone poszyciem z blach fałdowych" (WPŁ, Łódź 2013).
Marian Bernard Wimmer (1897–1970) – to polski architekt, artysta, pedagog, organizator szkolnictwa artystycznego, teoretyk sztuki i architektury.
Był jednym z założycieli Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Książka zawiera jego nieopublikowaną wcześniej rozprawę oraz liczne komentarze analityków jego twórczości.Opracował własną metodykę nauczania zawodów plastycznych. Oprócz samej, wcześniej nie publikowanej pracy Wimmera książka zawiera teksty licznych komentatorów jego teorii.
W swojej nowej książce pt. Szara godzina. Czas na nową architekturę Filip Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów z pytaniem o to czy ich praktyka oraz przyzwyczajenia dają nadzieję na powstanie nowej architektury. Takiej, która naprawdę będzie służyła środowisku oraz jej użytkownikom. Czy idea dewzrostu, która przyświeca tym nowym nurtom myślenia o budownictwie jest realizowalna i akceptowalna dla inwestorów.