W swojej nowej książce pt. Szara godzina. Czas na nową architekturę Filip Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów z pytaniem o to czy ich praktyka oraz przyzwyczajenia dają nadzieję na powstanie nowej architektury. Takiej, która naprawdę będzie służyła środowisku oraz jej użytkownikom. Czy idea dewzrostu, która przyświeca tym nowym nurtom myślenia o budownictwie jest realizowalna i akceptowalna dla inwestorów.
„Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji” – pisze w najnowszej reportersko-eseistycznej książce Filip Springer. Pora więc zadać pytanie o to, jak w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmienić się architektura.
Czy powinniśmy jeszcze w ogóle budować? Jaką przyszłość projektują dla nas współcześni architekci? Jakie miejsce w projektowaniu powinno zajmować środowisko? Czy w trosce o własny komfort mamy prawo narażać przyszłość naszych dzieci? W końcu: komu służy architektura?
Springer przygląda się praktykom architektów i urbanistów, zarówno takim, które swoją krótkowzrocznością budzą zdumienie, jak i nowatorskim rozwiązaniom, które pozwalają wierzyć, że inna, bardziej przyjazna światu i środowisku architektura jest możliwa. I sprawdza, czy nawet ostrożne, ale rozsądne wizje nowej architektury mają szansę przebić się w świecie, który cały czas goni za zyskiem i wzrostem.
Książka „Walka o dom” autorstwa AL-SABOUNI MARWA została nazwana przez „The Guardian” jedną z najlepszych książek o architekturze 2016 roku. Młoda architektka Marwa Al-Sabouni wraz z mężem i dziećmi decyduje się pozostać w ogarniętym szczególnie brutalnymi walkami rodzinnym mieście Hims. Tam, w czasie wojny, ukrywając się w ruinach miasta, szkicuje refleksje na temat miasta, architektury i domu.
Publikacja Konserwacja i rewaloryzacja architektury w środowisku kulturowym autorstwa Małachowicza Edmunda to idealny, bogato ilustrowany podręcznik do zgłębiania wiedzy konserwacji i rewaloryzacji architektury, wydany po raz pierwszy w 1982 roku i dwukrotnie wznawiany – w 1988 i 1994 roku.
Doświadczenia płynące z wieloletniej aktywnośći naukowej, dydaktycznej i konserwatorskiej autora w założonym przez niego Zakładzie Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pokazały, że taka publikacja jest bardzo potrzebna.
The requirements confronting our workplaces have recently undergone a dramatic transformation. Constantly shifting workspace populations and varying uses of workspace call for flexible spatial structures, and so do new professions and innovative working methods. The planning of workspaces is influenced by the digitalization of our storage media as well as by new materials and building technologies.
Children should have their own space in the house because it is where they spend most of their leisure, rest, study time, and where they develop their creativity, hence the importance of decorating of these places, to make them enjoy of design and educate them on the commitment to the environment.
In this book we have enjoyed the collaboration of the best companies and designers of the current scene, including practical, simple, original, funny and different furniture, conveying awareness care of the planet, using recycled materials, eco-friendly, biodegradable…
Publikacja Katedra Architektury i Planowania Wsi Politechniki Warszawskiej - 60 lat istnienia autorstwa M. Wiśniewska J. Wiśniewski powstała z okazji 60. rocznicy powstania Katedry Budownictwa Wiejskiego (w 1945 r.), którą następnie przemianowano na Katedrę Architektury i Planowania Wsi.
Ta długo oczekiwana kontynuacja udanej wcześniejszej edycji zawiera 19 najnowszych prac architektonicznych i projektów tej popularnej, młodej firmy. Prezentowane są takie prace, jak Fuji Kindergarten, które zostało niedawno nagrodzone prestiżową nagrodą przez Architectural Institution of Japan oraz Net Forest w skansenie Hakone. Te i inne prace, które wyrażają śmiałe idee i aspiracje ich twórców, są wprowadzane przez hojną porcję kolorowych fotografii i rysunków technicznych, wraz z esejem wyjaśniającym.
Wysokiej jakości koszulka duńskiej firmy ID Identity. Klasyczny t-shirt wykonany z dzianiny o splocie interlock i wykończeniem antypllingowym. Okrągły dekolt wykończony wąskim ściągaczem. W wersji damskiej koszulka lekko dopasowana.
Nadruk stanowi grafika autorstwa znanej graficzki Zuzy Gadomskiej prezentująca budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego - laureata Grand Prix Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018.
Dostępne rozmiary: S,M,L,XL. Przy zamówieniu proszę w komentarzach podać rozmiar oraz rodzaj koszulki: damska/męska.
Maciej Nowicki (1910-1950) gilt als einer der interessantesten Protagonisten des architektonischen Lebens im Polen der späten Zwischenkriegszeit und frużhen Nachkriegszeit. Dies, obwohl die Leistung eines Architekten użblicherweise anhand seiner umgesetzten Entwużrfe bewertet wird und im Falle Nowickis in Polen nicht sehr viel von seinem Werk zu sehen ist. Kurz nach Beginn seiner Karriere brach der Zweite Weltkrieg aus und machte es ihm unmöglich, seinen Beruf auszuużben.
Publikacja Krajobraz miejski: odnowa i kreacja w procesie odnowy autorstwa Weroniki Wiśniewskiej próbuje niekonwencjonalnego spojrzenia na przemiany krajobrazu miejskiego.
Czytelnie ukazane założenia metodyczne wzbogacają i porządkują wiedzę o krajobrazie miejskim w jego różnorodnych odmianach. Książka jest również zbiorem wielu poglądów i idei na temat krajobrazów miejskich, a więc może powiększyć zasób wiedzy czytelnika w zakresie twórczej i humanistycznej wizji rozwoju świata i przestrzeni, która nas otacza.
"Vademecum cięcia roślin" wyjaśnia w obrazkach i opisach podstawowe zasady cięcia i wzrostu roślin. Vademecum nie tylko pomoże w prawidłowym przycięciu roślin, dzięki czemu będziemy cieszyć się z pięknych kwiatów lub obfitych owoców, ale także z jego pomocą, możemy formować nasze rośliny w ozdobne kształty.
Związki architektury modernistycznej i motoryzacji indywidualnej – wybrane realizacje europejskie 1903–1973 autorstwa Wojciechowski Ł. porusza tematykę powstającej od początku XX w. architektury związanej z motoryzacją, która zaspokajała nowe potrzeby społeczne wynikające z rozwoju przemysłu samochodowego.
Wykonanie zadania przechowywania aut, ich serwisowania i obsługi, a także odpowiedź na podstawowe potrzeby kierowców, stały się powodem sformułowania nowych funkcji.
W ostatnich latach wśród architektów krajobrazu widać wyraźnie wzrost zainteresowania ogrodami naturalnym. Efekty tego zainteresowania można zauważyć także w polskich miastach. Książka pt. Tworzę ogród naturalny jest doskonałym przewodnikiem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów po świecie naturalnego ogrodnictwa.
Piet Oudolf i Henk Gerrittsen są jednymi z prekursorów i propagatorów idei ogrodu naturalnego.
Książka pt. "Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta" powstała ze złości. Złości na to, że kobietom jest w tym zawodzie trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre. Motywacją do jej powstania była także potrzeba pokazania kobiecych wzorców branży architektonicznej i tego, że jest wiele architektek, urbanistek i ekspertek związanych z kreowaniem środowiska architektonicznego, zasługujących na to, by świat zobaczył ich osiągnięcia. Autorka miała więc ambicję sfeminizowania dyskursu architektonicznego i otwarcia go dla kobiet.
Energetyka odnawialna w budownictwie. Magazynowanie energii
to uniwersalne kompendium dotyczące nowoczesnego i bardzo ciekawego tematu dotyczącego magazynowania energii uzyskanej z OZE w budownictwie. Jest ona kierowana do osób, które po raz pierwszy się zetkną z tą tematyką, jak i do osób, które mają pewną wiedzę na ten temat.
Książka zawiera wiedzę o charakterze naukowym podstawowym, jak i aplikacyjnym.
Pokazuje możliwości wykorzystania energii odnawialnych w sposób zintegrowany, przy wzajemnym uzupełnianiu się poszczególnych źródeł, kładąc nacisk na metody magazynowania energii.
Może jednak też pomóc inwestorom budowlanym oraz wszystkim zainteresowanym energetyką odnawialną i magazynowaniem tej energii w skali mikro i małej skali, stosowanej w budownictwie.