• Nowy
DZIELNICE KREATYWNE I KULTURALNE. WIELOZNACZNOŚĆ SZTUKI I KULTURY W MIEŚCIE POSTINDUSTRIALNYM

DZIELNICE KREATYWNE I KULTURALNE. WIELOZNACZNOŚĆ SZTUKI I KULTURY W MIEŚCIE POSTINDUSTRIALNYM

Indeks:

47,90 zł
Brutto

DZIELNICE KREATYWNE I KULTURALNE jest pierwszą polską publikacją opisującą to zagadnienie. Nie jest to temat zupełnie nowy, choć często te zjawiska nie były po prostu nazywane.

W książce francuski badacz Basil Michel podaje liczne przykłady dzielnic kreatywnych i artystycznych z całego świata. Opisuje ich sukcesami, ale i wyzwania, trudności, a czasem niepowodzeniami z jakimi te miejsca się spotykają. Książka będzie niezwykle cenną lekturą dla wszystkich osób zainteresowanych wyzwaniami jakie stoją przed polskimi miastami. Może wskazać rozwiązania i pomóc uniknąć niepowodzeń. Książka ilustrowana zarówno zdjęciami jak i wykresami i mapami dzielnic kreatywnych i kulturalnych z całego świata.

Ilość
Dostępny

DZIELNICE KREATYWNE I KULTURALNE jest pierwszą polską publikacją opisującą to zagadnienie. Nie jest to temat zupełnie nowy, choć często te zjawiska nie były po prostu nazywane. Kiedyś dzielnice artystyczne czy kulturalne pojawiały się spontanicznie, stworzone oddolnie. Tak chociażby powstał powszechnie znany paryski Montmartre, który już̇ ponad 100 lat temu był przestrzenią zasiedlaną przez artystów malarzy poszukujących pracowni, miejsc do mieszkania, do przebywania z innymi twórcami. W polskiej rzeczywistości warto wspomnieć choćby o krakowskim Kazimierzu, choć dzielnica ta nie spełnia wszystkich warunków o jakich pisze autor. Dzisiaj także mogą powstać podobne dzielnice, stały się one popularne pod koniec XX w., gdy miasta dostrzegły potencjał transformacyjny dzielnic kreatywnych. W książce francuski badacz Basil Michel podaje liczne przykłady dzielnic kreatywnych i artystycznych z całego świata. Opisuje ich sukcesami, ale i wyzwania, trudności, a czasem niepowodzeniami z jakimi te miejsca się spotykają. Książka będzie niezwykle cenną lekturą dla wszystkich osób zainteresowanych wyzwaniami jakie stoją przed polskimi miastami. Może wskazać rozwiązania i pomóc uniknąć niepowodzeń. Książka ilustrowana zarówno zdjęciami jak i wykresami i mapami dzielnic kreatywnych i kulturalnych z całego świata.

 

Szesnasta książka z serii MIASTO SZCZĘŚLIWE

Upadek niektórych gałęzi przemysłu ciężkiego i lekkiego w połączeniu z masowym przenoszeniem działalności fabrycznej na obrzeża miast sprawiły, że na terenach zurbanizowanych powstała duża liczba nieużytków – skreślonych i opuszczonych przestrzeni, które stały się symbolem gospodarczego, społecznego i demograficznego kryzysu. I właśnie te przemysłowe nieużytki stanowią̨ prawdziwą szansę dla miast, które oddają̨ je we władanie artystom i różnym podmiotom kulturalnym, gdyż̇ w tej nowej konfiguracji opuszczone tereny stają się̨ zasobem sprzyjającym rozwojowi alternatywnych działań kreatywnych, na które nie ma miejsca w instytucjonalnych obiektach kulturalnych, a także przyciągają publiczność, aktywizują̨ lokalnych mieszkańców i pozwalają̨ rywalizować metropoliom o zainteresowanie turystów.

Opis

Autor
Michel Basile
Wydawnictwo
WYSOKI ZAMEK
Oprawa
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron
212
Rok wydania
2023
Isbn
978-83-969491-3-4

Specyficzne kody

Polecane

PRZYWRACANIE PAMIĘCI. Rewitalizacja zabytkowych dzielnic żydowskich w miastach Europy Środkowej
  • Niedostępny

PRZYWRACANIE PAMIĘCI....

48,30 zł Cena

"PRZYWRACANIE PAMIĘCI. Rewitalizacja zabytkowych dzielnic żydowskich w miastach Europy Środkowej" autorstwa Moniki Murzyn-Kupisz oraz Jacka Purchała przedstawia temat konferencji zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w czerwcu 2007 roku w Krakowie.

Przedstawiony w niej temat jest jednym z najważniejszych problemów Europy Środkowej po upadku komunizmu. Swoisty aspekt tego zagadnienia stanowi dziedzictwo Żydów, którzy przez wieki tak wyraźnie wpisali się w tożsamość naszej części kontynentu, a po których została tylko głucha pustka. Tętniące życiem dzielnice Holocaust zamienił w martwe przestrzenie - świadectwa tragedii i osierocone pomniki kultury skazanej na zagładę, w najlepszym wypadku na zapomnienie.

Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku: ksa24.pl
  • Niedostępny

Architektoniczne rzemiosło...

25,00 zł Cena

Najnowsze wydawnictwo Muzeum Architektury we Wrocławiu to przewodnik po stałej wystawie Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku. Bogato ilustrowana książka napisana przez kuratorki Muzeum - Agnieszkę Golę, Beatę Fekecz-Tomaszewską i Magdę Ławicką - podzielona została na trzy części, charakteryzujące kolejno rozwój architektonicznego rzemiosła artystycznego w średniowieczu, od XVI do XVIII wieku i w czasach od XIX do początku XX wieku. 

16 innych produktów w tej samej kategorii: