

Indeks: U źródeł modernizmu. Architekci XVIII wieku
Książka U źródeł modernizmu Józefa Rykwerta (tłum. Ewa Klekot) dotyczy złożonych stosunków społecznych i interpersonalnych składających się na klasycystyczny okres w historii Europy lat 1650-1775. W kontekście tych zjawisk autor podąża za pozornie niewielkimi, a jednak rewolucyjnymi zmianami w europejskiej architekturze i porusza kwestie, które wciąż powracają w debatach zarówno między zwolennikami architektury klasycznej a modernistami, jak i między modernistami a postmodernistami.
U źródeł modernizmu zdecydowanie wykracza poza przyjętą tradycję historii architektury, która zwykle skupiała się na widocznej gołym okiem ewolucji stylu od klasycyzmu po barok i rokoko. Dla Rykwerta budynki to wytwory szeroko pojętej kultury opartej na ideach filozoficznych i kształtowanej przez nieustające polityczne i religijne wstrząsy. Najwięcej uwagi autor poświęca zwrotowi sztuki "klasycznej" w stronę "neoklasycznej". Na ponad pięciuset stronach przedstawia najważniejszych malarzy i rzeźbiarzy tego okresu, przy czym koncentruje się na rzeczywistych warunkach społecznych, w których tworzyli architekci, artyści i rzemieślnicy: opisuje organizację pracy, powstawanie akademii i zawodu architekta, rozwój cechów budowlanych i narodziny masonerii.
Nowe, zaktualizowane wydanie książki "Mario Botta. Nikt nie rodzi się architektem", w której Marek Pabich sięga do źródeł twórczości wybitnego szwajcarskiego architekta. Botta jest wnikliwym obserwatorem otaczającego go świata, a projektowana przez niego architektura, często określana jest jako architektura poezji. Autor, podejmując rozważania na temat twórczości Botty i zagłębiając się w prowadzony przez niego intelektualny dyskurs, prezentuje idee, które towarzyszyły mu w pracy. Poznajemy człowieka stojącego w opozycji do współczesnych mu, często modnych, tendencji, próbującego powrócić do ponadczasowych wartości i wiecznego ładu.
Polskie wydanie wydanej w pierwotnej formie w języku angielskim książki autorstwa Philipa Jodidio w której Robert Konieczny opowiada o budynkach pracowni KWK Promes.
W rozmowie z Philipem Jodidio Konieczny szczegółowo omawia proces tworzenia najważniejszych realizacji oraz idee, które inspirowały każdy etap ich powstawania – od konceptu po finalną formę.
Komentarz wszechstronnie omawia nie tylko przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, ale także przepisy innych ustaw niezbędne do jej zrozumienia. Omówione też zostały akty wykonawcze do ustawy o gospodarce nieruchomościami, których teksty zostały umieszczono na załączonym do książki CD. Biorąc pod uwagę zakres tematyczny i wnikliwość analiz, komentarz ten można uznać za najszersze dostępne na rynku opracowanie dotyczące ustawy o gospodarce nieruchomościami.
W rozdziale 1 omówiono najważniejsze ideowe i teoretyczne przesłanki towarzyszące narodzinom tego nurtu oraz najważniejsze teksty teoretyczne, które zbudowały pole do rozważań na temat potrzeby, czy nawet konieczności, przywrócenia tradycyjnych, klasycznych form w architekturze. W rozdziale 2 pokazano poglądy Arystotelesa, szczególnie te dotyczące moralności i estetyki, skonfrontowane z ideami i praktyką architektoniczną Nowych Klasycystów. W rozdziale trzecim zajęto się religijnymi korzeniami Nowego Klasycyzmu.
Dostępność: na zamówienie This book is a practical guide based on recent technological innovations and discoveries in the natural sciences, to dramatically improving the readers' understanding of groundwater occurrence, with an emphasis on deep, large-scale aquifers in both unconsolidated and consolidated geologic terrains. The book presents methods technologies and case histories involved in: defining drilling, developing, managing and protecting very large quantities of previously untapped pristine fresh and brackish water sources.
Dzięki publikacji Dyckhoffa można z dystansem spojrzeć na to, co nazywane bywa „architekturą dla jednego procenta
Niniejszy poradnik został pomyślany jako kompendium wiedzy praktycznej związanej z problematyką charakterystyki energetycznej budynków. Jest on przeznaczony dla osób, które na co dzień sporządzają lub mają zamiar sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej. Książka w prosty i przyjazny sposób przedstawia teorię związaną z tym tematem, metodologię obliczeń opisaną w obowiązujących przepisach prawnych i normach oraz inne powiązane zagadnienia. Część teoretyczna powstała pod redakcją prof. Dariusza Gawina i prof. Henryka Sabiniaka z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej – uznanych autorytetów naukowych w tej dziedzinie wiedzy.
Duża część haseł posiada liczne przykłady użycia.
Publikacja jest podsumowaniem badań teoretycznych oraz opracowań studialnych i eksperckich prowadzonych przez lata przez autorkę.
Czytelnie ukazane założenia metodyczne wzbogacają i porządkują wiedzę o krajobrazie miejskim w jego różnorodnych odmianach. Książka jest również zbiorem wielu poglądów i idei na temat krajobrazów miejskich, a więc może powiększyć zasób wiedzy czytelnika w zakresie twórczej i humanistycznej wizji rozwoju świata i przestrzeni, która nas otacza.
Publikacja zawiera wspomnienia architekta Zbigniewa Karpińskiego, profesora Politechniki Warszawskiej, projektanta budynków biur i urzędów w Warszawie, którego dziełem życia była wzniesiona w l. 1962-1969 Ściana Wschodnia - ostatni wielkomiejski kompleks urbanistyczny, jaki powstał w centrum Warszawy, jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce. Książkę uzupełnia posłowie Tomasza Markiewicza oraz wspomnienia jego synów Jakuba i Marka.
Zwięzły przewodnik, opisujący style architektoniczne budowli całego świata, dostarcza informacji na temat najważniejszych kierunków, które dominowały w architekturze od czasów starożytnych.
Książka zawiera wykazy charakterystycznych cech, które pozwolą ci zidentyfikować styl niemal każdego budynku, a to da ci zupełnie nowe spojrzenie na twoje otoczenie.
Prezentujemy Państwu już 3 wydanie tej klasycznej pozycji dla studentów i inżynierów budowlanych. Obszar skryptu wynika z programu przedmiotów „Konstrukcje metalowe I” oraz „Konstrukcje metalowe II”, wykładanych w toku studiów 1-go stopnia na kierunku budownictwo na Politechnice Łódzkiej.