Krajobraz w czasach populizmu i postprawdy

Krajobraz w czasach populizmu i postprawdy

Indeks: Krajobraz w czasach populizmu i postprawdy

36,00 zł
Brutto

Książka pt. "Krajobraz w czasach populizmu i postprawdy" to znakomity zbiór tekstów jednego z najwybitniejszych w Polsce znawców w dziedzinie architektury krajobrazu. Autor opisuje m.in.: pokusy w kształtowaniu krajobrazu, fragmentację przestrzeni, krystalizację postaci miasta, manowce partycypacji społecznej, opłacalność ładu przestrzennego, polską tradycję sprawlu, ochronę i tworzenie piękna w otoczeniu człowieka, udział elit w zagospodarowaniu ziem górskich, dobrą i niedobrą tożsamość krajobrazu, skutki populizmu i postprawdy, pozycję urbanisty jako reprezentanta niechcianego zaufania publicznego oraz postać profesora Gerarda Ciołka.

Ilość
Dostępny

Znakomity zbiór tekstów jednego z najwybitniejszych w Polsce znawców w dziedzinie architektury krajobrazu. Autor opisuje m.in.: pokusy w kształtowaniu krajobrazu, fragmentację przestrzeni, krystalizację postaci miasta, manowce partycypacji społecznej, opłacalność ładu przestrzennego, polską tradycję sprawlu, ochronę i tworzenie piękna w otoczeniu człowieka, udział elit w zagospodarowaniu ziem górskich, dobrą i niedobrą tożsamość krajobrazu, skutki populizmu i postprawdy, pozycję urbanisty jako reprezentanta niechcianego zaufania publicznego oraz postać profesora Gerarda Ciołka.

Ta książka to lektura obowiązkowa dla badaczy, studentów i doktorantów tej dyscypliny, ale także przedstawicieli organów administracji państwowej i władz samorządowych mających bezpośredni wpływ na planowanie przestrzenne i kształtowanie krajobrazu w Polsce. Ogromna wiedza Autora i wspaniały język tych tekstów sprawiają, że jest to również publikacja nie do przeoczenia dla wszystkich zainteresowanych dalszymi losami miejsc, w których żyją.

Żyjemy w przekonaniu, że natura pozostawiona samej sobie nie zginie, przetrwa bez naszej pomocy. I może dlatego obchodzimy się z nią tak lekkomyślnie. Ale z kulturą jest inaczej. Jej zdolność samoczynnego odrodzenia jest ograniczona – jeśli w ogóle istnieje. W obliczu zagrożeń tylko ludzie mogą kulturę ratować i przywracać jej blask. Zatem najgroźniejsza dla niej jest nasza obojętność – gorsza od wandalizmu. Teksty tu zebrane powstawały między rokiem 2007 a 2019. Najczęściej – z myślą o odbywających się rokrocznie konferencjach pod nazwą Forum Architektury Krajobrazu. Dawno temu w Ameryce zawód ten nazwano „sztuką ozdabiania Ziemi wyobraźnią”.

Aleksander Böhm – autor ponad 250 publikacji poświęconych architekturze krajobrazu. Większość życia zawodowego związał z Politechniką Krakowską, a w ostatnim okresie również z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Podhalańską Państwową Uczelnią Zawodową, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Uniwersytetem Zielonogórskim. Pracował także jako wykładowca w University of Baghad, visiting professor w Fachhochschule w Münsterze oraz konsultant International City Managers Association. W latach 1990–1991 pełnił funkcję Głównego Architekta Krakowa, a następnie był członkiem Komitetu Sterującego European Conference of Landscape Architecture Schools. Autor kilkudziesięciu projektów architektonicznych oraz współautor wielu planów urbanistycznych.

Krajobraz w czasach populizmu i postprawdy

Opis

Autor
Aleksander Böhm
Wydawnictwo
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa
miękka
Liczba stron
240
Rok wydania
2021
Isbn
978-83-235-4972-7

Specyficzne kody

16 innych produktów w tej samej kategorii: