- Niedostępny


Indeks: Architektura. Przewodnik po stylach
Zwięzły przewodnik, opisujący style architektoniczne budowli całego świata, dostarcza informacji na temat najważniejszych kierunków, które dominowały w architekturze od czasów starożytnych.
Książka zawiera wykazy charakterystycznych cech, które pozwolą ci zidentyfikować styl niemal każdego budynku, a to da ci zupełnie nowe spojrzenie na twoje otoczenie.
Bez względu na to, czy o architekturze wiesz dużo czy niewiele, przekonasz się, że ten zwięzły przewodnik, opisujący style architektoniczne budowli całego świata, dostarcza informacji na temat najważniejszych kierunków, które dominowały w architekturze od czasów starożytnych.
Zawiera również wykazy charakterystycznych cech, które pozwolą ci zidentyfikować styl niemal każdego budynku, a to da ci zupełnie nowe spojrzenie na twoje otoczenie.
W globalnej perspektywie nie można bowiem wspominać o historii architektury dworców bez hal peronowych, chociaż bywają bardzo wybitne przykłady dworców, które ich nigdy nie miały. Autor ma ambicję nie tylko określić typowe formy hal, ale też wskazać na rozwiązania nieszablonowe.
W tym trzecim tomie serii „Katalog architektury” Takaharu + Yui Tezuka ich pragnienie przekazania wspaniałości architektury jest wyraźnie widoczne, wyrażone poprzez przemyślenia i przekonania pary na temat tego, dlaczego tworzą architekturę.
Mąż i żona, zespół architektów, Takaharu i Yui Tezuka, założyli swoją pracownię w Tokio w 1994 roku i od tego czasu zostali docenieni za osobiste podejście do projektowania przestrzennego, zarówno dzięki uznaniu krytyków, jak i kilku nagrodom.
„Takaharu + Yui Tezuka. Architecture Catalog 3' oferuje intymne spojrzenie na ich pracę, łącząc osobiste ideały z kompleksowym przeglądem projektów. Zawiera ponad 50 projektów, w tym wiele domów, bogato ilustrowanych zdjęciami i rysunkami.
Spacer przez architekturę napisany przez architekta i wykładowcę architektury Łukasza Wojciechowskiego opowiada o tym, co łączy psychologię środowiskową i codzienne doświadczanie życia w architekturze. Zawieszony między nauką a intuicją esej opiera się na prostych obserwacjach otaczającej nas przestrzeni zbudowanej przez człowieka. Jest zachętą do jej zrozumienia w oparciu o badania psychologiczne i twórczość architektoniczną. Towarzyszące tekstowi szkice pokazują, jakie praktyczne wartości przestrzenne wynikają z założeń teoretycznych.
Utrzymanie zdrowego, wspaniałego ogrodu nie musi sprawiać użytkownikom wiele trudu. Odnoszący sukces autorzy Johanna Paungger i Thomas Poppe pokazują, że najważniejszym elementem w ogrodzie jest sztuka zastosowania właściwego czasu i harmonii między człowiekiem a przyrodą. Kto weźmie sobie do serca te kilka zasad, będzie wkrótce mógł cieszyć się bujnym, żywym ogrodem. Autorzy przekazują Czytelnikom swoje bogate doświadczenie – wiedzę o praktycznym wykorzystaniu właściwego czasu w ogrodzie i przyrodzie. Uprawiając ogród w zgodzie z rytmami Księżyca będziemy mogli zrezygnować z nawozów i pestycydów, otrzymując owoce ziemi o żywej, ekologicznej jakości.
Książka pt. Krajobraz architektoniczny Warszawy to niemalże 200 – stronnicowy przewodnik po krajobrazie stolicy. Zapis zmian, które dokonały się w ciągu ostatnich dwudziestu lat w tym stale przeobrażającym się mieście.
Modele architektoniczne, Jana Słyka to książka dla studentów architektury, która została podzielona na dwie części: Modele teoretyczne, teoria modeli oraz Modele w praktyce i dydaktyce architektoniczne.
Latający, podwodny, kieszonkowy, kosmiczny, kamienny, trujący, składany, pionowy… Jaki jeszcze może być ogród? Dowiecie się tego z tej książki.
Twórcy publikacji "Podstawy rysunku architektonicznego i krajobrazowego" przygotowali unikalny system tłumaczenia zasad rysunku krok po kroku, dzięki czemu książka jest prosta w odbiorze nawet dla początkujących rysowników.
W rozdziale 1 omówiono najważniejsze ideowe i teoretyczne przesłanki towarzyszące narodzinom tego nurtu oraz najważniejsze teksty teoretyczne, które zbudowały pole do rozważań na temat potrzeby, czy nawet konieczności, przywrócenia tradycyjnych, klasycznych form w architekturze. W rozdziale 2 pokazano poglądy Arystotelesa, szczególnie te dotyczące moralności i estetyki, skonfrontowane z ideami i praktyką architektoniczną Nowych Klasycystów. W rozdziale trzecim zajęto się religijnymi korzeniami Nowego Klasycyzmu.
W poradniku przedstawiono metody przeprowadzania kontroli stanów technicznych elewacji wentylowanych oraz wskazano podstawową aparaturę i narzędzia badawczo-eksperckie, niezbędne do ich przeprowadzenia. Omówiono również najczęściej spotykane uszkodzenia elewacji wentylowanych.
Obszernie ilustrowany album zawiera zdjęcia, szkice i ilustracje uporządkowane wg regionów Włoch oraz glosariusz.
Budowle były wysokie, ale nie zbytnio wysmukłe. Wnętrza naw przekrywano nowymi typami sklepień: bogatymi sklepieniami gwiaździstymi, sieciowymi o różnych układach żeber oraz kryształowymi. Wzory sklepień przyszły z Zachodu, a w przypadku sklepień sieciowych także z Czech.
Obszerny album zatytułowany „Brick’16”, zawierający wszystkie 50 nominowanych do nagrody oraz zwycięskich realizacji konkursu Wienerberger Brick Award 2016.
Seria "Architektura w Warszawie" opracowana przez prof. PAN dr hab. Martę Leśniakowską, wybitną badaczkę architektury, jest pierwszym na polskim rynku profesjonalnym architektonicznym katalogiem-atlasem nowej generacji, prezentującym najważniejsze i najciekawsze zachowane obiekty Warszawy od czasów najdawniejszych po początek XXI wieku. Poszczególne tomy obejmują: od ok. 1300 r do 1989 r., lata 1918-1939, lata 1945-1965, lata 1965-1989, lata 1989-2001. Seria jest adresowana do wszystkich zainteresowanych architekturą: architektów, studentów, warsawianistów, badaczy kultury i historyków.
Zabytki zestawiono w układzie alfabetycznym miejscowości, według przyjętego schematu podziału na grupy w zależności od przeznaczenia bowli.
Zwięzły przewodnik, opisujący style architektoniczne budowli całego świata, dostarcza informacji na temat najważniejszych kierunków, które dominowały w architekturze od czasów starożytnych.
Książka zawiera wykazy charakterystycznych cech, które pozwolą ci zidentyfikować styl niemal każdego budynku, a to da ci zupełnie nowe spojrzenie na twoje otoczenie.