Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego
Indeks: Przestrzenie serca
62,00 zł
Brutto
Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadzenie do zagadnień wykorzystania w projektowaniu architektonicznym odkryć współczesnych neuronauk oraz psychologii. Dzięki rozległej wiedzy i umiejętnościom opowiadania Collin Ellard w lekki, a zarazem bardzo kompetentny sposób kreśli przed nami rozległą panoramę wiedzy na temat procesów poznawczych, które leżą u podstaw odbioru przestrzeni przez człowieka.
Znajomość tych procesów powinna architektom pozwolić na bardziej świadome projektowanie przestrzeni, która będzie przyjazna dla użytkownika oraz mniej będzie podlegać wpływom zmiennych mód oraz tendencji obecnych w estetyce oraz teorii architektury.
Oddajemy do Państwa rąk książkę, która wprawdzie nie może się poszczycić pełną aktualnością – jej pierwsze wydanie ukazało się w 2015 roku, ale kompensują to na pewno lekkość z jaką autor prowadzi nas po meandrach trudnej dziedziny jaką jest nauka o umyśle w jej specyficznym zastosowaniu do architektury oraz żywy język, którym się posługuje. Po zakończeniu redakcyjnej pracy nad tą pozycją, pomijając ogrom szczegółowych problemów i zagadnień w niej poruszonych, nasuwają się dwie refleksje. Po pierwsze zawarte w tytule słowo serce pokazuje, jak ważną rolę w kreowaniu przyjaznej przestrzeni odgrywają emocje. Ich rola w systemie poznawczym człowieka w tej chwili jest bardzo doceniana. Liczne eksperymenty i badania potwierdzają, jak bardzo emocje związane są z racjonalnością oraz jak wielką rolę odgrywają w procesie odbioru architektury przez użytkownika. Po drugie – co jeszcze ważniejsze - ciekawe wydają się szczególnie refleksje, które można napotkać pod koniec książki. Wskazano tam na pewną sprzeczność oraz napięcie pomiędzy próbami wykorzystania do projektowania architektury takich osiągnięć współczesnej nauki, jak sztuczna inteligencja, informatyka czy teoria umysłu, a artystycznym charakterem zawodu architekta, któremu przysługuje twórcza wolność. Projektanci architektury z pewną obawą o swój status patrzą na próby obiektywizacji ich pracy oraz ograniczenie swobody decyzji - szczególnie w zakresie formy. To napięcie hamuje też budowę narzędzi wspomagających projektowanie, które nakierowane są zmaksymalizowanie przez projektanta roli potrzeb i oczekiwań użytkownika już na bardzo wczesnym etapie powstawania projektu. Wydając książkę pt. „Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego” mamy nadzieję na odmitologizowanie tego problemu. Sztuczna inteligencja, informatyka, nauki o umyśle, neuroestetyka powinny wspomagać pracę projektanta w imię zadowolenia klienta, a nie zastępować go w procesie projektowym. Powinniśmy więc szukać mostów, a nie je burzyć.
Zobacz dyskusję o książce: https://www.youtube.com/watch?v=LEubgEfi0O0&t=3s
Dwuznaczność tytułu książki pt. "Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90" jest zapożyczona z filmu „Galimatias, czyli kogel-mogel II” Romana Załuskiego. Idealnie podsumowuje ona architektoniczną rzeczywistość lat 90 w Polsce. Z jednej strony to dekada spektaklu i reprezentacyjności, z drugiej w jej DNA są wpisane przejściowość i niedostatek. Jak nie zgubić się wśród tych sprzeczności?
Książka pt. "Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90" to zbiór opowieści o tym, kim byliśmy jeszcze nie tak dawno temu i kim marzyliśmy, by się stać. Może to ostatni moment na ich wysłuchanie, zanim wiele budynków lat 90. bezpowrotnie zniknie z mapy miasta.
Przykłady projektowania żelbetowych wsporników zeszyt 2 (wydanie III zmienione) autorstwa Tadeusza Urbana, Łukasza Krawczyka, Michała Gołdyna W wydaniu trzecim drugiego zeszytu przygotowanego w Katedrze Budownictwa Betonowego wprowadzono ważne zmiany względem wcześniejszych edycji skryptu.
Zakres książki został powiększony o zasady i przykłady projektowania wsporników zgodnie z dotychczasowymi normami polskimi PN-B-03264, stosowanymi obecnie w licznych opracowaniach projektowych. Omówiono przykłady projektowania wsporników o różnych wysięgach – począwszy od bardzo krótkich, a skończywszy na wspornikach o umiarkowanym wysięgu.
Publikacja CODZIENNOŚĆ NUDY. Dom jako przestrzeń produktywna i nieproduktywna. autorstwa Gordowy Aleksandra jest to debiut wspaniale piszącej młodej architektki Aleksandry Gordowy.
Badanie nudy jako niespodziewanie produktywnego budulca i narzędzia służącego do konstruowania przestrzeni mieszkalnej. Brawurowa propozycja odwrócenia schematów w jakich zwykle toczy się rozmowa o jakości zamieszkiwania.
Kontrasty, metamorfozy, styl. Cz. I. Rozważania o dynamice przemian architektury XX wieku autorstwa Pokrzywnicka Krystyna; publikacja składa się z korpusu głównego oraz przypisów przedstawiających uzupełniającą opowieść opartą na faktach z literatury tematu, na cytatach wypowiedzi znamienitych twórców dzieł architektonicznych oraz autorów tekstów o architekturze.
W tekst główny załączone są ilustracje ściśle się z nim wiążące i uzupełniające go w warstwie wizualnej. Całość ilustracji zostało podporządkowane stylistyce notatki rysunkowej, uzupełniającej myśl autorską. Przyjęcie terminu rozważania uzasadniam chęcią okazania szacunku dla spraw, o których pragnę pisać.
System do mieszkania Perspektywy do rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego autorstwa Agaty Twardoch przedstawia temat dostępnego budownictwa mieszkaniowego, które to zagadnienie ważne nie tylko dla polityków i architektów, nie jest skierowane tylko do osób najbiedniejszych, a polityka mieszkaniowa nie polega na rozdawnictwie i dysponuje wieloma pozafinansowymi narzędziami.
Najwyższy czas zmienić sposób rozmowy o mieszkalnictwie. Publikacja jest lekturą obowiązkową dla osób zawodowo zajmujących się mieszkalnictwem. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można jej nie znać - wnosi ożywczy, merytoryczny głos, podający w wątpliwość utarte poglądy i schematy myślowe
Morphological analysis of urban structures – the cultural approach. Case studies of Jewish communities in Lodz and Mazovian voivodeships Anglojęzyczna publikacja autorstwa Małgorzaty Hanzl, która stanowi podsumowanie wieloletnich badań autorki.
Duża część opracowania dotyczy Łodzi. W wyniku kilkuletniej pracy inwentaryzacyjnej studentów, udało się zebrać całkiem spory materiał pokazujący obszary miasta zamieszkałe niegdyś przez społeczność żydowską.
W albumie "Polska. Najpiękniejsze, najciekawsze, najcenniejsze" znajdziesz niezwykłe i nieprzeciętne skarby Polski. Zobacz i przeczytaj o najpiękniejszych miastach, monumentalnych zamkach i klasztorach oraz poznaj uzdrowiska. Poznaj najwspanialsze okazy dzikich zwierząt oraz zobacz Polskie krajobrazy, pełne lasów i puszczy. Zaobserwuj z bliska swojską architekturę drewnianą i nadal funkcjonujące lokalne tradycje.
Pierwsze polskie tłumaczenie znanego dzieła filozoficznego autorstwa Gillesa Deleuze’a i Felixa Guattariego, wydanego w oryginale w 1980 roku. Książka wywarła też znaczny wpływ na rozwój teorii architektury na przykład w dziełach autorstwa Manuela del Landa.
Tysiąc plateau nie jest klasyczną książką akademicką. Jest to raczej ćwiczenie z poezji filozoficznej, literacko-metafizyczny esej, w którym wywód dyskursywny ściśle zastąpiono metaforą i literackim opisem. Znajdujemy tu takie metafory, jak: kłącze, linia segmentacji, linie ujścia, maszyny abstrakcyjne, stawanie się zwierzęciem, oraz wiele takich,, które weszły na stałe do obiegu filozoficznego. Jest to świadectwo, jak ujmują to sami autorzy, myśli nomadycznej.
Publikacja Zeszyt "Architektura" nr 11, Architektura jako narracja znaczeniowa atuorstwa A.M. Wierzbickiej zawiera analizę współczesnych obiektów architektury związanych ze znaczeniem: obiektów kultu religijnego, miejsc wyciszenia - miejsc modlitw, miejsc pamięci, niektórych muzeów, w których tektonice zawarte są znaczenie i narracja, jak również obiektów, które pierwotnie miały charakter sakralny.
Budynki oraz założenia zostały wybrane w ten sposób, aby jak najczytelniej ukazać metodę badań narracyjnych, która nie jest szeroko stosowana przy analizie obiektów sakralnych.
POW - ilustrowany atlas architektury Powiśla obejmuje obszar od Mariensztatu po Trasę Łazienkowską, od Skarpy Warszawskiej po brzeg Wisły i przedstawia 52 budynki, założenia architektoniczne, mosty, pomniki i dekoracyjne detale znajdujące się na tym terenie.
Każdemu obiektowi towarzyszy jedna syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy.
Nowe, zaktualizowane wydanie książki "Mario Botta. Nikt nie rodzi się architektem", w której Marek Pabich sięga do źródeł twórczości wybitnego szwajcarskiego architekta. Botta jest wnikliwym obserwatorem otaczającego go świata, a projektowana przez niego architektura, często określana jest jako architektura poezji. Autor, podejmując rozważania na temat twórczości Botty i zagłębiając się w prowadzony przez niego intelektualny dyskurs, prezentuje idee, które towarzyszyły mu w pracy. Poznajemy człowieka stojącego w opozycji do współczesnych mu, często modnych, tendencji, próbującego powrócić do ponadczasowych wartości i wiecznego ładu.
Urbanistyka operacyjna. Zarys teorii autorstwa Ossowicz T. zdaniem Tomasza Parteki publikacja jest jednym z istotnych punktów merytorycznej oceny pracy uznaję jej interdyscyplinarny, ale też humanistyczny charakter.
Miasto według Tomasza Ossowicza nie jest „maszyną do mieszkania i pracy”, lecz bardzo trudnym organizmem, którego najważniejszym elementem jest człowiek – zarówno podejmujący decyzje operacyjne, planujący zmianę, jak i interesariusz, którego to przedsięwzięcie dotyczy.”
Publikacja Zastosowanie metody aproksymacji relacji odwrotnej do rozwiązywania wybranych zagadnień geotechniki i mechaniki kompozytów autorstwa Marka Lefika przedstawia możliwości użycia sztucznych sieci neuronowych do rozwiązania zagadnienia odwrotnego.
Zadaniem opracowania nie było jednak ukazanie zastosowań bogatego zbioru narzędzi numerycznych inspirowanych obserwacją naturalnych procesów biologicznych do rozwiązania zagadnienia odwrotnego. Inicjatywą autora było ukazanie jednego, bardzo uniwersalnego i prawdopodobnie najprostszego narzędzia obliczeniowego należącego do tej grupy metod numerycznych. Narzędziem tym są najbardziej klasyczne i chronologiczne najstarsze sieci neuronowe z warstwami ukrytymi, trenowane metodą wstecznej propagacji błędu.
Ilustrowany przewodnik po historii architektury od najdawniejszych cywilizacji po rewolucje przemysłową. Dzięki szczegółowym komentarzom poznajemy style architektoniczne i fachową terminologię, a także tajemnice warsztatu dawnych budowniczych, od Amhotepa do Palladia, od Wirtuwiusza do Wrena. W książce są piękne rysunki i ryciny ilustrujące tysiące detali architektonicznych.
Przestrzeń publiczna Wrocławia pod redakcją Dziubiński D., Rumińska A., zdaniem Małgorzaty Dymnickiej publikacja porusza kwestie fascynującego i cennego zagadnienia kształtowania i zarządzania przestrzeniami publicznymi we Wrocławiu.
Zalicza się także w szerszy nurt refleksji nad współczesnym środowiskiem miejskim i jego rolą w nowej epoce urbanizacji. Tematyka książki koncentruje się wokół aktualnych i szeroko komentowanych kwestii, takich jak: przestrzeń publiczna i jej kluczowa rola w planowaniu miast.
Dostępność: na zamówienie
Investing in Renewable Energy puts the depletion of finite resources such as oil, natural gas, and coal in perspective, and discusses how renewable energy solutions–from solar and wind to geothermal and biofuels–will usher in a new generation of wealth for investors and a new way of life for everyone. With this book, you'll discover various renewable energy technologies that are at the forefront of transitioning our energy economy, and learn how to profit from next-generation renewable energy projects and companies that are poised to take over where fossil fuels will leave off.
Dodaj do koszyka
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Publikacja Jak czytać kościoły. Krótki kurs architektury chrześcijańskiej autorstwa McNamara Denis R. jest wspaniałym wademekum po tym, jak rozumieć chrześcijańskie budowle sakralne.
Rozważa świątynie w kontekście ich powstania i znaczenia kulturowego. Książka daje wiedzę pozwalającą na świadome podziwianie najbardziej spektakularnych obiektów sakralnych. Rozpoczyna się przeglądem typów budowli, stylów i ich materiałów. Kolejne rozdziały tłumaczą znaczenie i wykorzystanie poszczególnych elementów architektonicznych, wyjaśniają ich funkcjonowanie w różnych epokach i lokalizacjach. Końcowe fragmenty są poświęcone są problematyce ornamentyki i symboliki.
Doskonale opracowana i niezwykle obszerna publikacja poświęcona ciekawemu zagadnieniu funkcji światła we wnętrzu. Książka zawiera 200 porad, dzięki którym za pomocą oświetlenia można stworzyć dobrą atmosferę i przyjazne otoczenie w mieszkaniach i domach. Projektowanie wnętrz rozwija się bardzo szybko, tak jak trendy i potrzeby ludzi, dla których te projekty powstają. Nie ma jednego najlepszego rozwiązania, jest wiele szkół projektowania i wiele sposobów, by zrealizować różne oczekiwania. Każda z książek z serii ESSETIANAL TIPS zawiera ponad 200 porad na temat różnych sposobów projektowania wnętrz tak, by były funkcjonalne i dobrze zaprojektowane. Seria prezentuje najciekawsze współczesne projekty oraz innowacyjne i praktyczne rozwiązania w nich zastosowane.
Problematyka terapeutycznych właściwości krajobrazu jest coraz bardziej popularna. Wiele ogrodów terapeutycznymi powstaje przy placówkach służby zdrowia. Coraz częściej doświadczenia dobroczynnego wpływu kontaktu z naturą w ogrodach leczniczych próbuje się przenieść na grunt miejskich przestrzeni publicznych. Parki i ogrody terapeutyczne to bogato ilustrowana, zawierająca ponad 300 fotografii rozwiązań zastosowanych na terenach zielonych książka, w której opisano szereg cech przestrzennych i elementów wyposażenia, jakie mogą przyczynić się do promocji zdrowia użytkowników parków i ogrodów.
Publikacja Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów autorstwa Jakuba Turbasa dedykowana jest architekturze sakralnej.
Publikacja to zbiór esejów, komentarzy i opisów dotyczących współczesnej architektury sakralnej. Bardzo duże znaczenie odgrywają fotografie, które przekonują, że „piękno” nie jest w przypadku omawianych kościołów słowem na wyrost.
Obszerny album zatytułowany „Brick’16”, zawierający wszystkie 50 nominowanych do nagrody oraz zwycięskich realizacji konkursu Wienerberger Brick Award 2016.
Energetyka odnawialna w budownictwie. Magazynowanie energii
to uniwersalne kompendium dotyczące nowoczesnego i bardzo ciekawego tematu dotyczącego magazynowania energii uzyskanej z OZE w budownictwie. Jest ona kierowana do osób, które po raz pierwszy się zetkną z tą tematyką, jak i do osób, które mają pewną wiedzę na ten temat.
Książka zawiera wiedzę o charakterze naukowym podstawowym, jak i aplikacyjnym.
Pokazuje możliwości wykorzystania energii odnawialnych w sposób zintegrowany, przy wzajemnym uzupełnianiu się poszczególnych źródeł, kładąc nacisk na metody magazynowania energii.
Może jednak też pomóc inwestorom budowlanym oraz wszystkim zainteresowanym energetyką odnawialną i magazynowaniem tej energii w skali mikro i małej skali, stosowanej w budownictwie.
W Publikacji „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta” autorstwa Charlesa Montgomery przedstawiono wycieczkę przez liczne ośrodki – od Atlanty, przez Bogotę po Vancouver – Charles Montgomery pokazuje, że radykalne, progresywne miejskie decyzje polityków, architektów, mieszkańców faktycznie przekształcają jakość ich życia.
Omawiając fascynującą rzeczywistość eksperymentowania miejskiego, przekonuje, że dostosowując nasze miasta do wniosków płynących ze współczesnej neuropsychologii, możemy sprostać licznym wyzwaniom związanym z jakością miejsca, urbanizacją i ekologią.
W książce Architektura Urbanistyka Sztuka grono akademików, członków komitetu Architektury i Urbanistyki PAN dokonuje próby przedstawienia architektury i urbanistyki jako dziedziny sztuki. W esejach podjęto taką tematykę jak narodziny i upadek idei architekta kompletnego, teoria architektury w krytyce architektonicznej, kompozycja urbanistyczna w dialogu ze sztuką, dzieło architektoniczne jako obiekt sztuki.