

Indeks: Przestrzenie serca
Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadzenie do zagadnień wykorzystania w projektowaniu architektonicznym odkryć współczesnych neuronauk oraz psychologii. Dzięki rozległej wiedzy i umiejętnościom opowiadania Collin Ellard w lekki, a zarazem bardzo kompetentny sposób kreśli przed nami rozległą panoramę wiedzy na temat procesów poznawczych, które leżą u podstaw odbioru przestrzeni przez człowieka.
Znajomość tych procesów powinna architektom pozwolić na bardziej świadome projektowanie przestrzeni, która będzie przyjazna dla użytkownika oraz mniej będzie podlegać wpływom zmiennych mód oraz tendencji obecnych w estetyce oraz teorii architektury.
Oddajemy do Państwa rąk książkę, która wprawdzie nie może się poszczycić pełną aktualnością – jej pierwsze wydanie ukazało się w 2015 roku, ale kompensują to na pewno lekkość z jaką autor prowadzi nas po meandrach trudnej dziedziny jaką jest nauka o umyśle w jej specyficznym zastosowaniu do architektury oraz żywy język, którym się posługuje. Po zakończeniu redakcyjnej pracy nad tą pozycją, pomijając ogrom szczegółowych problemów i zagadnień w niej poruszonych, nasuwają się dwie refleksje. Po pierwsze zawarte w tytule słowo serce pokazuje, jak ważną rolę w kreowaniu przyjaznej przestrzeni odgrywają emocje. Ich rola w systemie poznawczym człowieka w tej chwili jest bardzo doceniana. Liczne eksperymenty i badania potwierdzają, jak bardzo emocje związane są z racjonalnością oraz jak wielką rolę odgrywają w procesie odbioru architektury przez użytkownika. Po drugie – co jeszcze ważniejsze - ciekawe wydają się szczególnie refleksje, które można napotkać pod koniec książki. Wskazano tam na pewną sprzeczność oraz napięcie pomiędzy próbami wykorzystania do projektowania architektury takich osiągnięć współczesnej nauki, jak sztuczna inteligencja, informatyka czy teoria umysłu, a artystycznym charakterem zawodu architekta, któremu przysługuje twórcza wolność. Projektanci architektury z pewną obawą o swój status patrzą na próby obiektywizacji ich pracy oraz ograniczenie swobody decyzji - szczególnie w zakresie formy. To napięcie hamuje też budowę narzędzi wspomagających projektowanie, które nakierowane są zmaksymalizowanie przez projektanta roli potrzeb i oczekiwań użytkownika już na bardzo wczesnym etapie powstawania projektu. Wydając książkę pt. „Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego” mamy nadzieję na odmitologizowanie tego problemu. Sztuczna inteligencja, informatyka, nauki o umyśle, neuroestetyka powinny wspomagać pracę projektanta w imię zadowolenia klienta, a nie zastępować go w procesie projektowym. Powinniśmy więc szukać mostów, a nie je burzyć.
Zobacz dyskusję o książce: https://www.youtube.com/watch?v=LEubgEfi0O0&t=3s
Pomysłowa i zabawna książka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura.
Dowcipne, soczyście kolorowe rysunki i zwięzłe, przystępne opisy prezentują 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata.
Spacer przez architekturę napisany przez architekta i wykładowcę architektury Łukasza Wojciechowskiego opowiada o tym, co łączy psychologię środowiskową i codzienne doświadczanie życia w architekturze. Zawieszony między nauką a intuicją esej opiera się na prostych obserwacjach otaczającej nas przestrzeni zbudowanej przez człowieka. Jest zachętą do jej zrozumienia w oparciu o badania psychologiczne i twórczość architektoniczną. Towarzyszące tekstowi szkice pokazują, jakie praktyczne wartości przestrzenne wynikają z założeń teoretycznych.
Wydawnictwo EMG zaproponowało wybranym autorom napisanie esejów o drzewach i ich roli w kontekście działalności architektonicznej i urbanistycznej. Bogactwo spojrzeń i postaw prezentowanych w szkicach oddaje bogactwo możliwych sposobów rozumienia i opisu niełatwego związku natury i kultury.
Publikacja to zbiór esejów, komentarzy i opisów dotyczących współczesnej architektury sakralnej. Bardzo duże znaczenie odgrywają fotografie, które przekonują, że „piękno” nie jest w przypadku omawianych kościołów słowem na wyrost.
Rozważa świątynie w kontekście ich powstania i znaczenia kulturowego. Książka daje wiedzę pozwalającą na świadome podziwianie najbardziej spektakularnych obiektów sakralnych. Rozpoczyna się przeglądem typów budowli, stylów i ich materiałów. Kolejne rozdziały tłumaczą znaczenie i wykorzystanie poszczególnych elementów architektonicznych, wyjaśniają ich funkcjonowanie w różnych epokach i lokalizacjach. Końcowe fragmenty są poświęcone są problematyce ornamentyki i symboliki.
Wydana po raz pierwszy w 1997 roku antologia pt. "Theories and Manifestoes of Contemporary Architecture", jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Drugie, będące podstawą polskiego tłumaczenia wydanie książki prezentuje także najnowsze trendy w teorii architektury. Książka jest obowiązkową lekturą zarówno dla studentów, jak i profesjonalistów.
Koniec I wojny światowej w całej Europie oznaczał początek nowej epoki. Zmieniło się wszystko, począwszy od mapy świata, poprzez politykę czy gospodarkę, aż po styl życia. Na te zmiany zareagowała również architektura. Projektanci zaczęli szukać nowych form, które miały odpowiadać potrzebom nowego świata. Zmiany te miały jeszcze ważniejszy wymiar dla Polski, która po 123 latach odzyskała niepodległość. Zniszczony wojną kraj potrzebował nowych domów, fabryk, a nawet całych miast.
Publikacja zwraca również uwagę na odpowiedzialność, jaką wszyscy ponosimy za otaczającą nas przestrzeń publiczną, i udostępnia narzędzia, aby ją lepiej planować i odpowiednio nią zarządzać. Ten przewodnik będzie nieocenionym źródłem inspiracji, rozwiązań i przykładów dla każdej osoby, która chciałaby ulepszać miasto.