

Indeks:
Visible space - A visual analysis in the landscape planning and designing autorstwa Urszuli Forczak-Brataniec
Książka autorstwa Krzysztof Stefańskiego pt. "Socrealizm. Architektura polska 1969-1956" w klarownej, zwięzłej formie przybliża historię kształtowania się doktryny socrealizmu w ZSRR, jej wprowadzeni w Polsce, kształtowania się jego różnych form, a także prezentuje szeroką panoramę realizacji skupiając się na na najważniejszych ich przykładach - zarówno wielkomiejskich, jak i w mniejszych ośrodkach.
W książce Architektura Urbanistyka Sztuka grono akademików, członków komitetu Architektury i Urbanistyki PAN dokonuje próby przedstawienia architektury i urbanistyki jako dziedziny sztuki. W esejach podjęto taką tematykę jak narodziny i upadek idei architekta kompletnego, teoria architektury w krytyce architektonicznej, kompozycja urbanistyczna w dialogu ze sztuką, dzieło architektoniczne jako obiekt sztuki.
Publikacje dedykowano takim postaciom, jak: Anna Ptaszycka,, Wanda Krahelska, Wanda Melcer, Gizella Marguliesówna i Teresa Chmura-Pełech.
Autorami esejów są: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Tomaszewicz
Do weryfikacji użyteczności narzędzi wspomagających projektowanie parametryczne wytypowano średniowieczną drewnianą osadę, odkrytą podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1976-1984 na dziedzińcu zamkowym w Pułtusku. Wybitność znaleziska, polegała zarówno na niezwykłej historii istniejącej przez około 140 lat osady, jak i stanie zachowania odkrywanych artefaktów.
Wspominają nie tylko o konkretnych projektach. Wyjaśniająf też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Los Angeles to także znakomity reportaż o przestrzeni kontrastów, gdzie sąsiadują ze sobą centra ubóstwa i zamożne zamknięte osiedla, bezdomni i celebryci, apokaliptyczne pogorzeliska i bajeczne plaże, przeludnienie i samotność. Dzięki siedmiu lekcjom Baldwina możemy choć trochę zrozumieć miasto, które każdego dnia wymyśla siebie na nowo.
Oscar Niemeyer to jeden z największych architektów naszych czasów. Jego niezwykle wpływowe prace nadały nowy wymiar nowoczesnej architekturze XX wieku. Projektant Brasilii pokazał, że rytmiczne, zmysłowe linie brazylijskiego modernizmu są tak samo nowoczesne, jak prostoliniowe linie Bauhausu. Oscar Niemeyer Houses przedstawia domy zbudowane przez tego wybitnego współczesnego mistrza w wystawnym formacie, który w końcu oddaje sprawiedliwość jego niezwykłej pracy. Postrzegane jako kolekcja, domy te służą zademonstrowaniu szerokiego zakresu niesamowitego geniuszu Niemeyera.
Zbiór szkiców Janusza Sepioła "Architekci i historia" to przykład rzadko uprawianego eseju architektonicznego. Na tom ten składają się głównie teksty poświęcone wielkim, ale często pomijanym lub zapomnianym twórcom. Dzieła architektoniczne ukazane zostały w szerszej perspektywie ideowych i artystycznych prądów epok, w których powstały; w kontekście stylistycznych inspiracji i konsekwencji. Jednocześnie autor nie zapomina, że są one dorobkiem konkretnych ludzi, a także przedmiotem osobistego, pełnego emocji spotkania. Ze zbioru wyłania się uzupełniający, by nie powiedzieć – alternatywny obraz historii architektury XX wieku. Po tej lekturze na architekturę będzie się patrzeć inaczej.
Pomysł wydania tej małej książki przyszedł mi do głowy niedawno, gdy poproszono o reprodukcje kilku moich prac do strony internetowej Wydziału. Sięgnąłem do archiwum, gdzie zobaczyłem dawne projekty z Polski, Francji, Niemiec, jak i te, które powstały już w USA. Widząc je ponownie świeżym okiem pomyślałem, że wiele z tych prac jest ciągle interesujących pomimo upływu często kilkudziesięciu lat od ich powstania – moje pierwsze profesjonalne projekty książek zrobiłem jesienią 1958 roku w Katowicach.
Niniejsza publikacji stanowi zbiór wybranych artykułów przygotowanych przez ekspertów o ogromnym dorobku naukowym, cieszących się uznaniem na rynku wydawnictw specjalistycznych.
Zwięzły przewodnik, opisujący style architektoniczne budowli całego świata, dostarcza informacji na temat najważniejszych kierunków, które dominowały w architekturze od czasów starożytnych.
Książka zawiera wykazy charakterystycznych cech, które pozwolą ci zidentyfikować styl niemal każdego budynku, a to da ci zupełnie nowe spojrzenie na twoje otoczenie.
Każdy opis zawiera szczegółową charakterystykę botaniczną, informacje o występowaniu gatunku w Polsce i siedlisku, w którym rośnie.
Wszystkie najważniejsze cechy botaniczne przedstawiono na licznych fotografiach. Łącznie w książce zamieszczono 232 szczegółowe portrety roślin. Wśród przedstawianych roślin jest spora grupa gatunków chronionych, rzadkich lub ginących, zamieszczonych w Polskiej czerwonej księdze roślin oraz na lokalnych czerwonych listach.
W książce przedstawiona jest autorska metoda ewaluacji ulicy pełniącej rolę przestrzeni publicznej według pięciu podstawowych kategorii: położenia, integracji, wymiany, ruchu i zdrowia. Zestaw kryteriów umożliwia ocenę różnych wariantów kształtowania ulic przy uwzględnieniu ich charakteru, rodzaju funkcji i uwarunkowań.