

Indeks: Konstruowanie architektury
Romuald Tarczewski jest konstruktorem z wieloletnim doświadczeniem w pracy w przemyśle budowlanym i w biurach projektów. Od 1992 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W swojej pracy naukowej zajmuje się szeroko rozumianymi zagadnieniami architektury strukturalnej, zwłaszcza w ujęciu topologicznym i bionicznym. Ważnym nurtem jego badań jest także komunikacja w procesie inwestycyjnym. Autor ponad stu czterdziestu publikacji krajowych i zagranicznych, opracowań projektowych z dziedziny konstrukcji oraz zgłoszeń patentowych. Członek międzynarodowych stowarzyszeń naukowo-technicznych, m.in. International Association for Shell and Spatial Structures (IASS), TensiNet Association, Structural Engineers World Congress (SEWC), American Mathematical Society (AMS), członek komitetów naukowych międzynarodowych konferencji z dziedziny konstrukcji i architektury, a także recenzent w czasopismach technicznych. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Europie, Japonii, USA i Brazylii.
Rozważa świątynie w kontekście ich powstania i znaczenia kulturowego. Książka daje wiedzę pozwalającą na świadome podziwianie najbardziej spektakularnych obiektów sakralnych. Rozpoczyna się przeglądem typów budowli, stylów i ich materiałów. Kolejne rozdziały tłumaczą znaczenie i wykorzystanie poszczególnych elementów architektonicznych, wyjaśniają ich funkcjonowanie w różnych epokach i lokalizacjach. Końcowe fragmenty są poświęcone są problematyce ornamentyki i symboliki.
Tom Jak czytać mosty to bogato ilustrowany przegląd zróżnicowanych rozwiązań inżynieryjnych służących do pokonywania przeszkód wodnych i innego typu. W pierwszej części autorzy opisują typy mostów i sposoby ich wykorzystywania. Pomaga to zrozumieć w jaki sposób materiały i technologie wpływają na rozwój tych konstrukcji. W kolejnych rozdziałach zamieszczone zostały historie rozwoju poszczególnych rodzajów przepraw i przykłady ich najciekawszych realizacji. Każdy z obiektów prezentowany jest na ilustracji opatrzonej szczegółowymi rysunkami i opisami. Dzięki temu czytelnikowi łatwiej jest zrozumieć podstawowe podobieństwa i różnice konstrukcyjne.