- Niedostępny


Indeks: Architektura Racjonalnej Europy
"Architektura racjonalnej Europy" to esej, jakiego w polskim piśmiennictwie poświęconym zagadnieniom architektonicznym jeszcze nie było. Ukazuje on rozwój tej sztuki w kontekście zmian społecznych, historycznych, politycznych i – w konsekwencji – cywilizacyjnych od końca XIX wieku do lat siedemdziesiątych XX wieku. Łukasz Wojciechowski, kreśląc mapę najważniejszych wydarzeń historycznych tego okresu, skrupulatnie przygląda się fizycznym i trwałym emanacjom zmieniających się ideologii, tym przejawom ucieleśnienia różnych idei, które zaistniały w formie budynków, osiedli czy całych miast.
Jak każdy esej, Architektura racjonalnej Europy porusza się po zagadnieniach z pozoru bardzo specjalistycznych i niszowych, szczególnie że jest autorską wizją rozwoju architektury w omawianym okresie i wprowadza rozważania o niej na poziom refleksji humanistycznej. Niemniej dzięki przystępnej formie, jaką autor nadał swoim przemyśleniom i badaniom, książka spodoba się również tym czytelnikom, którzy do tej pory nie uświadamiali sobie, że zawsze znajdującej się w naszym polu widzenia architektury – w odróżnieniu od innych sztuk – nie da się ominąć. Zarówno wówczas, gdy przyglądamy się poszczególnym budynkom, jak i wtedy, gdy dostrzegamy ich współistnienie i wzajemne zależności, gdy widzimy „sumę architektoniczną”, która jest jednym z najdonioślejszych przejawów aktywności twórczej człowieka.
Często mówi się, że architektura jest obrazem cywilizacji, która ją stworzyła. A zatem, by zrozumieć architekturę – budynki publiczne, mieszkalne, kreacje przestrzeni otwartych i inne dzieła – warto poznać kontekst, w którym ona powstaje. Książka Łukasza Wojciechowskiego opowiada w równym stopniu o nowoczesności (rozumianej jako epoka po rewolucji przemysłowej), co o jej fizycznej emanacji w postaci budowli zrealizowanych – i tych, które pozostały tylko na papierze.
Seria jest dedykowana pamięci zmarłego w 2012 roku prof. Tomasza Mańkowskiego, architekta.
Zadaniem opracowania nie było jednak ukazanie zastosowań bogatego zbioru narzędzi numerycznych inspirowanych obserwacją naturalnych procesów biologicznych do rozwiązania zagadnienia odwrotnego. Inicjatywą autora było ukazanie jednego, bardzo uniwersalnego i prawdopodobnie najprostszego narzędzia obliczeniowego należącego do tej grupy metod numerycznych. Narzędziem tym są najbardziej klasyczne i chronologiczne najstarsze sieci neuronowe z warstwami ukrytymi, trenowane metodą wstecznej propagacji błędu.
W książce Architektura Urbanistyka Sztuka grono akademików, członków komitetu Architektury i Urbanistyki PAN dokonuje próby przedstawienia architektury i urbanistyki jako dziedziny sztuki. W esejach podjęto taką tematykę jak narodziny i upadek idei architekta kompletnego, teoria architektury w krytyce architektonicznej, kompozycja urbanistyczna w dialogu ze sztuką, dzieło architektoniczne jako obiekt sztuki.
Z przyjemnością informujemy, iż w księgarni MA oraz w sprzedaży wysyłkowej można już nabyć dwutomowe wydawnictwo POSZUKIWANIA STRUKTUR.PRACE ARCHITEKTONICZNE 1997 - 2011 autorstwa Bolesława Stelmacha. Pięknie wydany dwutomowy album przedstawia poszukiwania architektoniczne Bolesława Stelmacha i Biura Architektonicznego Stelmach i Partnerzy w latach 1997 - 2011. Autor jest architektem, laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów architektonicznych, m. in. Rozbudowy Sejmu RP,Centrum Chopinowskiego, czy Rewaloryzacji Parku - Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Książka pt. Heidegger dla architektów jest napisanym przez architekta dla architektów przewodnikiem po twórczości znanego filozofa, który może być traktowany jako narzędzie do kreowania inspiracji projektowej dla projektantów. Adam Sharr jest jednocześnie projektantem i teoretykiem architerktury.
German Architects to książka kierowana dla architektów, która prezentuje projekty trzydziestu dwóch wyróżniających się niemieckich biur architektonicznych.
Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadzenie do zagadnień wykorzystania w projektowaniu architektonicznym odkryć współczesnych neuronauk oraz psychologii. Dzięki rozległej wiedzy i umiejętnościom opowiadania Collin Ellard w lekki, a zarazem bardzo kompetentny sposób kreśli przed nami rozległą panoramę wiedzy na temat procesów poznawczych, które leżą u podstaw odbioru przestrzeni przez człowieka.
Znajomość tych procesów powinna architektom pozwolić na bardziej świadome projektowanie przestrzeni, która będzie przyjazna dla użytkownika oraz mniej będzie podlegać wpływom zmiennych mód oraz tendencji obecnych w estetyce oraz teorii architektury.
Fascynująca i zaskakująca opowieść o budowaniu Gdyni od podstaw oraz marzeniu o idealnym mieście i idealnej Polsce.
„Gdynia obiecana” to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć „z czystą hipoteką” przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast.
"Brutal East Volume II" to książka interaktywna, która oprócz ilustracji, fotografii i wielu faktów opisujących historię budynków z byłego Bloku Wschodniego zawiera także dziewięć modeli budynków do samodzielnego złożenia.
Omawiane realizacje pochodzą ze wszystkich siedmiu kontynentów i pokazują prawdziwie globalną perspektywę w spojrzeniu na to, co dalej będzie się działo w architekturze. Każda z nich stawia przed nami pytania:
- Czy budynek może oddychać?
- Czy można zbudować drapacz chmur w ciągu jednego dnia?
- Czy można wydrukować dom w technologii 3D?
- Czy można zamieszkać na Księżycu?
Pełna zachwycających zdjęć i inteligentnego dowcipu, ta książka jest niezbędnym przewodnikiem w świecie, który buduje się wokół nas.
Jak dobrać rośliny do warunków które możemy im zaoferować ? W książce Domowa dżungla. Jak wypełnić każdy dom szczęśliwymi roślinami znajdziesz porady jak tego dokonać, aby twój dom wypełnił się pięknymi i zdrowymi roślinami nie tylko na jeden sezon.
Książka może zainspirować planistów, architektów krajobrazu, architektów oraz osoby spoza eksperckiego i inżynierskiego grona do poszukiwania i stosowania bardziej zrównoważonych i bezpieczniejszych rozwiązań przestrzennych na obszarach wiejskich.
Po pierwsze to perspektywa architekta i urbanisty - rzemieślnika i twórcy... Druga kwestia to refleksja badacza, który chce zrozumieć współczesną sytuację miasta... I kolejna perspektywa - nauczyciela, którego pierwszym obowiązkiem jest wypracowanie jednolitego, fachowego światopoglądu...
- symbolika światła w przestrzeni semantycznej pod kątem znaczenia liturgii świętej – ustawienia elementów wyposażenia wnętrza sakralnego;
- analiza roli światła naturalnego i sztucznego w przestrzeniach znaczeniowych pod kątem ich powiązań formalnych i semantycznych;
- rola idei architektonicznej w projektowaniu światła we wnętrzu znaczeniowym;
- światło jako materia twórcza współczesnej sztuki przestrzeni – jej znaczenie formalne;
- rola światła w minimalizmie, ekspresjonizmie modernizmie i postmodernizmie;
- modelowanie trzech sakralnych obiektów Corbusiera.
Autorka przedstawia przemiany architektoniczne i przestrzenne kompleksów uniwersyteckich w Europie i Ameryce Północnej, począwszy od wieków średnich, kiedy kształtujące się wówczas uczelnie sięgały głównie po wzorce monastyczne, po połowę wieku XIX, gdy architektura uniwersytecka stała się ucieleśnieniem porządku politycznego wprowadzonego po wojnach napoleońskich i wyrazem ambicji nowych państw narodowych. Prezentuje najważniejsze obiekty i zespoły architektoniczne oraz opisuje złożone przemiany kulturowe stojące za zmieniającym się kształtem gmachów uniwersyteckich.
Na początku były częścią kultu, przedstawiały też prestiż grup społecznych i rangę twórców, lecz z upływem czasu stawały się jedynie historycznymi pomnikami.