• Niedostępny
Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów. Jakub Turbasa

Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów

Indeks: architektura sakralna, kościoły

20,00 zł
Brutto

Publikacja Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów autorstwa Jakuba Turbasa dedykowana jest architekturze sakralnej.

Publikacja to zbiór esejów, komentarzy i opisów dotyczących współczesnej architektury sakralnej. Bardzo duże znaczenie odgrywają fotografie, które przekonują, że „piękno” nie jest w przypadku omawianych kościołów słowem na wyrost.

Ilość
Niedostępny

Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów - architektura sakralna

Premiera 21 lutego 2019

Współczesna architektura sakralna często budzi niechęć, poczucie rozczarowania, a co najmniej dystans. Jedynie świątynie powstałe w odległej przeszłości uznawane są za artystycznie doskonałe, dostojne i sprzyjające modlitwie. Jakub Turbasa w swojej książce pokazuje, że także wśród budowli sakralnych zrealizowanych w ostatnich dekadach nie brak dzieł wybitnych i w swej wymowie głębokich.

Opisując kościoły, klasztory i kaplice zaprojektowane przez architektów tej miary, co Peter Zumthor, John Pawson, Mario Botta czy Stanisław Niemczyk, autor dba o jasność i przystępność wywodu, a jednocześnie o podbudowanie go rzetelną analizą. Studia w dziedzinie architektury, doświadczenie projektowe oraz osobiste odwiedziny w opisywanych świątyniach pozwalają Turbasie odczytać symboliczne znaczenie zastosowanych w nich rozwiązań, odkryć ich odwołania do dziedzictwa minionych epok, przede wszystkim do sztuki wczesnochrześcijańskiej, a także przybliżyć motywacje towarzyszące projektantom. Zebrane w książce fotografie przekonują, że „piękno” nie jest w przypadku omawianych tu kościołów słowem na wyrost.

architektura sakralna, kościoły

Opis

Autor
Jakub Turbasa
Wydawnictwo
WIĘŹ
Oprawa
twarda
Liczba stron
192
Wymiary
16x21 cm
Język
polski
Rok wydania
2019
Isbn
978-83-65424-51-8

Specyficzne kody

Polecane

Polska architektura sakralna XX wieku
  • Niedostępny

Polska architektura...

21,66 zł Cena

Katalog z wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu pod tym samym tytułem. Ze wstępu: "Dorobek artystyczny jakim jest architektura sakralna XX wieku w Polsce praktycznie nie był dotąd podsumowywany. Jan Zachwatowicz (Architektura polska, Waszawa .1966) uznał dla lat międzywojennych za ważne jedynie, nigdy nie zrealizowane, dwa projekty konkursowe, zaś dla późniejszego okresu powojennego dwa wzniesione obiekty (w Warszawie i w Tarnowie), nie szukając dla nich wszystkich jakiejś wspólnej nici. Tadeusz Barucki (Architektura Polski, Warszawa 1985) dla okresu międzywojennego również tylko wspomina o konkursie na kościół Opatrzności Bożej w Warszawie, a dla okresu powojennego wymienia 24 świątynie. 

Architektura sakralna. Projekty i realizacje
  • Niedostępny

Architektura sakralna....

54,60 zł Cena

Praca stanowi przegląd projektów i realizacji budownictwa sakralnego, którego uzupełnieniem i komentarzem są luźne teksty wkomponowane w konstrukcje książki: poprzedzające prezentację (refleksje i przemyślenia autorskie) i o charakterze ogólnych uwag syntetyzujących na zakończenie prezentacji. Teksty te stanowią cenne poszerzenie części albumowej. 

WCZESNOPIASTOWSKA ARCHITEKTURA SAKRALNA
  • Niedostępny

WCZESNOPIASTOWSKA...

52,49 zł Cena

W pracy dokonano przeglądu obiektów sakralnych datowanych w literaturze przedmiotu na X lub pierwsze dekady XI wieku. Uwaga została poświęcona przede wszystkim tym aspektom owych obiekt owych, które mogą być użyteczne dla historyków zajmujących się początkami Kościoła w Polsce. Zatem w polu badawczym pojawiały się takie problemy jak rekonstrukcja poszczególnych obiektów, dzieje badań poszczególnych obiektów zwłaszcza, gdy wpływały one na rekonstrukcje historyków, obecny stan wiedzy o konkretnych zabytkach jak i szeroko omawiana i poddana krytycznej ocenie ich chronologia jako najbardziej czuły „historycznie” aspekt źródeł architektonicznych.

16 innych produktów w tej samej kategorii: