

Indeks: budownictwo, bezpieczeństwo
Niniejsza publikacji stanowi zbiór wybranych artykułów przygotowanych przez ekspertów o ogromnym dorobku naukowym, cieszących się uznaniem na rynku wydawnictw specjalistycznych.
Książka Bezpieczeństwo Pożarowe. Warunki techniczne budynków 2018. dz.VI pod redakcją mgr inż. Marii Dreger stanowi zbiór wybranych artykułów przygotowanych przez ekspertów o ogromnym dorobku naukowym, cieszących się uznaniem na rynku wydawnictw specjalistycznych. Poradnik budowlany zawiera specjalistyczny komentarz dr. inż. Dariusza Ratajczaka, który szczegółowo omawia wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pożarowego budynków.
W książce zamieszczono także wyciąg z tekstu ujednoliconego przepisów oraz norm WT 2018 dział VI, których zmiany zaznaczono pogrubioną czcionką.
Wyżej wymienione zmiany w przepisach dotyczą m.in. następujących zagadnień:
Publikacja skierowana jest do:
to książka skierowana do architektów, inżynierów budowlanych oraz studentów. Zawiera zarówno opracowania teoretyczne tytułowego zagadnienia, jak zagadnienia aplikacyjne.
temat niezwykle aktualny. Książka zawiera informacje dla inwestorów wykorzystujących OZE w skali mikro i małej. Szczególnie mocno koncentruje się na kwestii magazynowania energii wyprodukowanej dzięki OZE.
Zobacz jak dawna elektrownia w Londynie została zmieniona w nowoczesną galerię. Czy potrafisz porównać kopuły Tadż Mahal i bazylikę św. Piotra? A może zastanawiasz się po co powstał łuk triumfalny w Paryżu, a czemu służy łuk w St. Louis? Czy wiesz co łączy Koloseum z operą w Sydney? Przeczytaj ciekawą opowieść o architekturze Archistorię napisaną przez Magdalenę Jeleńską.
Tom Dyckhoff, brytyjski krytyk architektury i urbanistyki, opowiada o tym, jak zmieniły się prawa, jakimi rządzi się miejska przestrzeń – i w rezultacie to, jak wygląda nasze życie w miastach. Książka Dyckhoffa pozwala z dystansem spojrzeć na to, co nazywane bywa „architekturą dla jednego procenta
Wyroby. Pomysłowość wokół nas autorstwa Olgi Drendy to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi.
Książka jest poradnikiem, jak zrealizować remont w domu. Skierowana jest do tych, którzy nie wiedzą od czego zacząć, albo nie stać ich na wynajęcie architekta wnętrz. Dzięki zawartym w niej poradom wasz dom będzie taki, jacy sami jesteście. Od progu będzie wywoływać pozytywne emocje.
Taki cel remontu jest do osiągnięcia wtedy, kiedy:
- znajdziesz własny styl
- odpowiednio dobierzesz kolory
- dobrze zaplanujesz układ funkcjonalny
- trafnie policzysz koszty materiałów i wyposażenia
- stworzysz harmonogram remontu
- dobrze wybierzesz wykonawcę
Książka na pewno w tym pomoże
Książka Budownictwo ogólne to nowe wydanie podręcznika kierowanego do architektów, w którym różne rozwiązania budowlane przedstawiono jako fragmenty większej całości.
Publikacja zawiera wspomnienia architekta Zbigniewa Karpińskiego, profesora Politechniki Warszawskiej, projektanta budynków biur i urzędów w Warszawie, którego dziełem życia była wzniesiona w l. 1962-1969 Ściana Wschodnia - ostatni wielkomiejski kompleks urbanistyczny, jaki powstał w centrum Warszawy, jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce. Książkę uzupełnia posłowie Tomasza Markiewicza oraz wspomnienia jego synów Jakuba i Marka.
Książka Architektura. Wizje niezrealizowane jest prezentacją pomysłów wielkich wizjonerów architektury, którzy eksplorowali nowe obszary próbując sięgnąć granic wyobraźni. Znajdziemy w książce zarówno opisy arcydzieł, jak i urokliwych kaprysów twórczego geniuszu
Polska przestrzeń zurbanizowana – bezładnie zagospodarowana, okraszona barwami elewacji z promocji w marketach budowlanych i wszechobecnością zdezelowanych samochodów osobowych. Do takiej przestrzeni potrzeba przewodnika. Ponad 100 haseł odnoszących się do materialnego wymiaru przestrzeni miejskiej, procesów społecznych i ekonomicznych pozwoli lepiej poruszać się w zawiłościach rodzimej urbanizacji. Leksykon ukazuje sieę w 15. rocznicę uchwalenia Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Przewodnik architektoniczny przygotowany przez litewskich ekspertów to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku architektonicznego Kowna
W 1898 roku nieznany nikomu szeregowy brytyjski stenograf, Ebenezer Howard, opublikował książkę, która radykalnie zmieniła sposób myślenia o mieście i wsi: To-morrow. A Peaceful Path to Real Reform [Jutro. Spokojna droga do prawdziwych reform]. Utopijna z pozoru wizja sieci miast-ogrodów, łączących zalety dużych aglomeracji (możliwości zatrudnienia) i wsi (czyste powietrze i woda, niewielkie czynsze), otoczonych pasami uprawnej ziemi, miała w przekonaniu Howarda silne oparcie w ekonomii. Projekt miał bowiem pragmatyczny i praktyczny wymiar – autor przykładał wielką wagę do precyzyjnego wyliczenia kosztów budowy i rentowności całego przedsięwzięcia.
Książka jest szeroką panoramą architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Choć na okładce widać gdański Falowiec, Anna Cymer przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne „pałace dla ludu”, tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły. Jak pisze autorka, „wbrew pozorom lata 1945–1989 nie były homogeniczne – realia, w jakich działali architekci, możliwości inwestycyjne, rozwiązania stylowe czy konstrukcyjne zmieniały się na przestrzeni lat. Podobnie, jak wyjątkowo wtedy istotny dla budownictwa klimat polityczny.”
Anna Cymer to historyczka i popularyzatorka architektury, dziennikarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.
Książka opisuje i obrazuje przemiany, jakie zachodziły w sposobie programowania i kształtowania planu i architektury chłopskiej chałupy, na drodze do współczesnego domu rolnika.
Niniejsza publikacji stanowi zbiór wybranych artykułów przygotowanych przez ekspertów o ogromnym dorobku naukowym, cieszących się uznaniem na rynku wydawnictw specjalistycznych.