Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny

Indeks: przewodnik, architektura, kowno

59,00 zł
Brutto

Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny jest to wademekum architektoniczny sporządzony przez litewskich ekspertów, jest to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku architektonicznego Kowna

Ilość
Dostępny

Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny

Książka Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny została przygotowana przez litewskich ekspertów. To pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku architektonicznego Kowna.

Po zajęciu Wilna przez Polskę w 1920 roku to prowincjonalne miasteczko musiało niemal z dnia na dzień przyjąć rolę tymczasowej stolicy Litwy. Poza granicami średniowiecznej starówki powstały dziesiątki gmachów publicznych, setki kamienic i tysiące domów, projektowanych przez litewskich architektów wykształconych na uczelniach całej Europy. Kowno stało się miejscem ekspresji ambicji niepodległej Litwy, a dziś jest skarbcem modernistycznej architektury w wielu jej odcieniach.

Polskie wydanie książki zostało przygotowane w ślad za litewskim, niemieckim i angielskim. Z 242 obiektów zaprezentowanych w przewodniku ponad połowa pochodzi z okresu międzywojennej stołeczności, a reszta powstała w czasach powojennych –  pod władzą radziecką (socrealizm, późny modernizm) lub we współczesnej Republice Litewskiej (postmodernizm).

przewodnik, architektura, kowno

Opis

Autor
opracowanie zbiorowe pod redakcją Juliji Reklaitė
Wydawnictwo
Centrum Architektury
Oprawa
twarda
Liczba stron
320
Wymiary
16X22 cm
Rok wydania
2018
Isbn
978-83-949185-0-7

Specyficzne kody