- Niedostępny


Indeks: przestrzeń, miasto
Autorami książki ARCHISTORIE. Jak odkrywać przestrzeń miast? są Radosław Gajda, który jest architektem i wykładowcą oraz Natalia Szcześniak – architektka i urbanistka. Razem tworzą jedyny w Polsce wideoblog o architekturze i sztuce – ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA.
Autorami książki ARCHISTORIE. Jak odkrywać przestrzeń miast? są Radosław Gajda, który jest architektem i wykładowcą oraz Natalia Szcześniak – architektka i urbanistka. Razem tworzą jedyny w Polsce wideoblog o architekturze i sztuce – ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA.
W książce znajdziecie odpowiedzi na takie pytania dlaczego jedne budynki stają się odważnymi dziełami sztuki, a inne kojarzą się z efekciarstwem i tandetą? Co powoduje, że bryła z cegły, kamienia lub betonu może wywołać emocje? Co sprawia, że ludziom mieszka się wygodnie, i co nowego kryją budynki, które otaczają nas na co dzień?
Razem z autorami poznaj fascynujące historie o architekturze. Dowiedz się, jakim cudem warszawski Cosmopolitan stoi na podwieszanych mostach, dlaczego pewien blok w Kopenhadze przypomina Himalaje i co popchnęło Le Corbusiera do zaprojektowania blokowiska.
Autorzy w prosty, przystępny i atrakcyjny sposób opowiadają o przestrzeni, która nas otacza w domu, w biurze, w czasie wolnym. Udowadniają, że budynki to nie tylko materiały, ale opowieści o ludziach, ich pasji, marzeniach i emocjach.
Jeśli według Tomasza z Akwinu piękno jest światłem prawdy, to według Jeana Francois Leroux-Dhuys architektura cysterka jest nieustającym hołdem składanym funkcji, czynnikowi istotnemu dla architektury...
Książka Nathaniela Colemana pt. "Lefebvre dla architektów" jest próbą zaprezentowania dla architektów krytycznej, odwołującej się do marksizmu teorii tego filozofa. Zdaniem Lefebvra założenia współczesnego systemu gospodarczego obiecującego wolność dzięki wzrostowi gospodarczemu opierającemu się na redukcji państwa, prywatyzacji oraz mechanizmach wolnorynkowych nie dadzą się wprost zastosować do architektury, która posługuje się zasobami, które stanowią dobro wspólne i ich nadmierna prywatyzacja prowadzi do
Książka GREENING IN STYLE zawiera projekty wnętrz: mieszkań, apartamentów, domów jednorodzinnych i poddaszy. W nowoczesnych wnętrzach rośliny są istotną częścią projektu, dodając mu zielony, ekologiczny pierwiastek.
Publikacja pozwala na zapoznanie się ze sposobami określenia granicznych warunków jakim powinna odpowiadać obudowa i elementy użyte do jej wykonania. Podręcznik składa się z dwóch części: pierwszej - dotyczącej jakości dostawy elementów oraz drugiej – zajmującej się jakością lekkiej obudowy po montażu.
Kim była Tekla z Bądarzewskich Baranowska? Dlaczego została niemal całkowicie zapomniana? Czy powinniśmy o niej pamiętać? Na te i wiele innych pytań spróbuję odpowiedzieć niniejszej publikacji, która jest pierwszą próbą zebrania, usystematyzowania i przedstawienia wizerunku tej fascynującej postaci. Dziś już nie wypada mówić, że nic nie wiemy o kompozytorce. Pozwólmy Tekli Bądarzewskiej powrócić na stałe do Polski.
Książka "Idea zrównoważonego rozwoju w architekturze budynków biurowych" autorstwa Tomasza Grzelakowskiego jest efektem próby przeanalizowania wpływu idei zrównoważonego rozwoju na projektowanie budynków biurowych w ramach tak zwanego procesu projektowania zrównoważonego w architekturze.
Celem ksiązki "Idea zrównoważonego rozwoju w architekturze budynków biurowych" było ustalenie zakresu i sposobu wykorzystania założeń zrównoważonego rozwoju oraz określenie skuteczności ich wprowadzenia w warunkach gwałtownego rozwoju biurokracji, a także wzrastającego znaczenia w architekturze ruchów proekologicznych i partycypacyjnych
Przegląd projektów i realizacji, opowieść o magii tworzenia, o dyscyplinie i fantazji, o filozofii architektury
Jest bardzo ciekawą i cenną pracą, która z pewnością przyda się zarówno architektom, jak i szerszemu kręgowi odbiorców z uwagi na przybliżenie niezwykle fascynującego, inspirującego kręgu kulturowego oraz na ważne proekologiczne przesłania.
Pomysł wydania tej małej książki przyszedł mi do głowy niedawno, gdy poproszono o reprodukcje kilku moich prac do strony internetowej Wydziału. Sięgnąłem do archiwum, gdzie zobaczyłem dawne projekty z Polski, Francji, Niemiec, jak i te, które powstały już w USA. Widząc je ponownie świeżym okiem pomyślałem, że wiele z tych prac jest ciągle interesujących pomimo upływu często kilkudziesięciu lat od ich powstania – moje pierwsze profesjonalne projekty książek zrobiłem jesienią 1958 roku w Katowicach.
Fascynująca opowieść o powojennej odbudowie Warszawy. Lewobrzeżną część miasta w 1939 roku, a zwłaszcza w 1944 roku całkowicie zniszczyli Niemcy. W gruzowisko zamieniono kościoły, gmachy użyteczności publicznej i domy. Przed odbudową ludzie ją planujący stanęli przed problemem - jak to zrobić - czy odbudowywać w formie przedwojennej czy też wykorzystać szansę na budowę zupełnie nowego, nowoczesnego miasta. Na te spory nałozyła się presja władz komunistycznych, które odcinały się od tradycji i coraz mocniej narzucały socrealistyczne wzorce sowieckie.
Autorami książki ARCHISTORIE. Jak odkrywać przestrzeń miast? są Radosław Gajda, który jest architektem i wykładowcą oraz Natalia Szcześniak – architektka i urbanistka. Razem tworzą jedyny w Polsce wideoblog o architekturze i sztuce – ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA.