- Niedostępny


Indeks: Zabytki, Polska
100 najpiękniejszych zabytków Polski to album, który prezentuje fascynujące, a zarazem najpiękniejsze zabytki Polski.
Książka zabiera Czytelnika w ekscytującą podróż po Polsce. Lektura dostarcza nie tylko wielu emocji i wrażeń, lecz także wiedzy o pełnych uroku, zachwycających zabytkach naszego kraju. Choć Polska nie jest dużym krajem, to wyróżnia się bogactwem i pięknem zabytkowej architektury.
Analiza dotyczy innowacji przestrzennych i technicznych, w skali budynku, osiedla, szerszego otoczenia urbanistycznego i społecznego.
W publikacji ukazano obraz zespołu architektonicznego Uczelni w roku jubileuszowym. Zmiany zachodzące w tym obrazie są dynamiczne i najbardziej kompleksowe od czasu wybudowania pierwszych gmachów politechnicznych. Jest to więc odpowiedni moment na podsumowanie, a także na spojrzenie w przyszłość.
Chociaż w książce zaprezentowano prawie 30 projektów i realizacji nie jest ona klasycznym albumem przedstawiającym dorobek grupy projektowej. Stanowi głos architektów praktyków z pokolenia, które rozpoczęło działalność w czasach polskiej transformacji. Historia warszawskiej pracowni to opowieść o zawodowej inicjacji, konfrontowaniu się z realiami rynku budowlanego, wzlotach i upadkach, o konieczności godzenia wizjonerstwa z pragmatyzmem oraz o sile tkwiącej w solidarnej pracy zespołowej.
Badaczka Agata Szydłowska wykonała tytaniczną pracę, poszukując odpowiedzi na pytanie: jak tak naprawdę urządzano się w PRL-u? Błyskotliwie łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw.
W drugiej części książki autor omawia także najistotniejsze problemy współczesnej urbanistyki, jak rozlewanie się miast, zanikanie jednych ośrodków i nadmierny wzrost drugich oraz nowych technologii komunikacyjnych oraz informacyjnych w planowaniu urbanistycznym.
Concrete? That characterless stuff of parking lots or Communist tower blocks, right? Well, yes. And no. Concrete is actually a name applied to a remarkably wide range of building substances, and, when properly handled, is one of the noble materials of contemporary architecture. A kind of “liquid stone” at the outset, it is malleable, durable, and capable of prodigious feats of engineering. This two-volume book highlights the best work done in concrete of recent years.
Książka Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2019 jest potrzebna do projektowania budynków, ich budowy i przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania. Jej niewątpliwą zaletą jest komentarz opisowo-graficzny wkomponowany w treść ujednoliconych przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie uwzględniający znowelizowane przepisy
Autobiograficzna książka Józefa Rykwerta, znanego krytyka architektury i akademika o międzynarodowej sławie, w której powraca on do żydowskich korzeni łączących go z Polską. Powraca do wspomnień z dzieciiństwa w Warszawie oraz do zmysłowych doświadczeń, które zdecydowały o jego zainteresowaniu architekturą.
W tym trzecim tomie serii „Katalog architektury” Takaharu + Yui Tezuka ich pragnienie przekazania wspaniałości architektury jest wyraźnie widoczne, wyrażone poprzez przemyślenia i przekonania pary na temat tego, dlaczego tworzą architekturę.
Mąż i żona, zespół architektów, Takaharu i Yui Tezuka, założyli swoją pracownię w Tokio w 1994 roku i od tego czasu zostali docenieni za osobiste podejście do projektowania przestrzennego, zarówno dzięki uznaniu krytyków, jak i kilku nagrodom.
„Takaharu + Yui Tezuka. Architecture Catalog 3' oferuje intymne spojrzenie na ich pracę, łącząc osobiste ideały z kompleksowym przeglądem projektów. Zawiera ponad 50 projektów, w tym wiele domów, bogato ilustrowanych zdjęciami i rysunkami.
Kolejny ilustrowany atlas warszawskiej architektury wydany nakładem Centrum Architektury obejmuje obszar rozciągający się od ulicy Racławickiej do Dolinki Służewieckiej na południu, aż po brzeg Wisły na wschodzie i obrzeża Okęcia na zachodzie. MOK PD stanowi drugi tom już wydanego opracowania architektury Mokotowa obejmującego teren na północ od ulicy Racławickiej.
Tradycyjnie Mokotów dzielimy na Górny i Dolny ze względu na przebieg Skarpy Warszawskiej. Zastosowany w serii wydawniczej podział na Mokotów północny i południowy wprowadza autorskie rozróżnienie, spójne z etapami powstawania zabudowy dzielnicy.
Do weryfikacji użyteczności narzędzi wspomagających projektowanie parametryczne wytypowano średniowieczną drewnianą osadę, odkrytą podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1976-1984 na dziedzińcu zamkowym w Pułtusku. Wybitność znaleziska, polegała zarówno na niezwykłej historii istniejącej przez około 140 lat osady, jak i stanie zachowania odkrywanych artefaktów.
Spacer przez architekturę napisany przez architekta i wykładowcę architektury Łukasza Wojciechowskiego opowiada o tym, co łączy psychologię środowiskową i codzienne doświadczanie życia w architekturze. Zawieszony między nauką a intuicją esej opiera się na prostych obserwacjach otaczającej nas przestrzeni zbudowanej przez człowieka. Jest zachętą do jej zrozumienia w oparciu o badania psychologiczne i twórczość architektoniczną. Towarzyszące tekstowi szkice pokazują, jakie praktyczne wartości przestrzenne wynikają z założeń teoretycznych.
Publikacja zwraca również uwagę na odpowiedzialność, jaką wszyscy ponosimy za otaczającą nas przestrzeń publiczną, i udostępnia narzędzia, aby ją lepiej planować i odpowiednio nią zarządzać. Ten przewodnik będzie nieocenionym źródłem inspiracji, rozwiązań i przykładów dla każdej osoby, która chciałaby ulepszać miasto.
Postać Roberta Mosesa (1888-1981) jest bardzo kontrowersyjna i pełna sprzeczności, co dla francuskiego rysownika stała się kanwą do opowiedzenia jego historii przy pomocy komiksu.
100 najpiękniejszych zabytków Polski to album, który prezentuje fascynujące, a zarazem najpiękniejsze zabytki Polski.