Czas końca, czas początku. Architektura i urbanistyka Warszawy historycznej 1939-1956

Czas końca, czas początku. Architektura i urbanistyka Warszawy historycznej 1939-1956

Indeks: Czas końca, czas początku

44,90 zł
Brutto

Fascynująca opowieść o powojennej odbudowie Warszawy. Lewobrzeżną część miasta w 1939 roku, a zwłaszcza w 1944 roku całkowicie zniszczyli Niemcy.  W gruzowisko zamieniono kościoły, gmachy użyteczności publicznej i domy. Przed odbudową ludzie ją planujący stanęli przed problemem - jak to zrobić - czy odbudowywać w formie przedwojennej czy też wykorzystać szansę na budowę zupełnie nowego, nowoczesnego miasta. Na te spory nałozyła się presja władz komunistycznych, które odcinały się od tradycji i coraz mocniej narzucały socrealistyczne wzorce sowieckie.

Ilość

Czego dotyczy książka  Czas końca, czas początku. Architektura i urbanistyka Warszawy historycznej 1939-1956 ?

Jest to fascynująca opowieść o powojennej odbudowie Warszawy. Niemcy w 1939 roku, a zwłaszcza w 1944 roku całkowicie zniszczyli jej lewobrzeżną część.  W gruzowisko zamieniono kościoły, gmachy użyteczności publicznej i domy. Przed odbudową ludzie ją planujący stanęli przed problemem - jak to zrobić - czy odbudowywać w formie przedwojennej czy też wykorzystać szansę na budowę zupełnie nowego, nowoczesnego miasta. Na te spory nakładała się presja władz komunistycznych, które odcinały się od tradycji i coraz mocniej narzucały socrealistyczne wzorce sowieckie.

Dla kogo jest książka "Czas końca, czas początku. Architektura i urbanistyka Warszawy historycznej 1939-1956" ?

Dla wszystkich, którzy interesują się historią Warszawa, a także dla tych, których interesuje teoria architektury oraz urbanistki. Z tematyką książki wiążą się także oczywiście ciągle żywe spory ideologiczne dotyczące dziejów powojennej Polski.

Czas końca, czas początku

Opis

Autor
Piotr Majewski
Wydawnictwo
Bellona
Oprawa
Twarda
Liczba stron
432
Wymiary
17x24 cm
Rok wydania
2018
Isbn
978-83-11-15326-4

Specyficzne kody

Polecane

SPÓR O ODBUDOWĘ WARSZAWY....

69,00 zł Cena

Czy Warszawę można było odbudować inaczej? Kto naprawdę napisał dekret Bieruta? Dlaczego wraca mit „małego Paryża”, a przepadła duma z tego, że „cały naród zbudował swoją stolicę”? Do kogo dziś należy miasto? Spór o odbudowę Warszawy to opowieść o odważnych planach naprawy miasta, o kontrowersjach wokół Biura Odbudowy Stolicy, ale także o „kuratorach z Karaibów” i o patologiach reprywatyzacji – jednym słowem o najnowszych dziejach Warszawy. O historii, w której „nic się nie kończy i nic nie jest na zawsze”, piszą badacze, muzealnicy i varsavianiści, mówią aktywiści i działacze społeczni.