

Indeks: Czas końca, czas początku
Fascynująca opowieść o powojennej odbudowie Warszawy. Lewobrzeżną część miasta w 1939 roku, a zwłaszcza w 1944 roku całkowicie zniszczyli Niemcy. W gruzowisko zamieniono kościoły, gmachy użyteczności publicznej i domy. Przed odbudową ludzie ją planujący stanęli przed problemem - jak to zrobić - czy odbudowywać w formie przedwojennej czy też wykorzystać szansę na budowę zupełnie nowego, nowoczesnego miasta. Na te spory nałozyła się presja władz komunistycznych, które odcinały się od tradycji i coraz mocniej narzucały socrealistyczne wzorce sowieckie.
Jest to fascynująca opowieść o powojennej odbudowie Warszawy. Niemcy w 1939 roku, a zwłaszcza w 1944 roku całkowicie zniszczyli jej lewobrzeżną część. W gruzowisko zamieniono kościoły, gmachy użyteczności publicznej i domy. Przed odbudową ludzie ją planujący stanęli przed problemem - jak to zrobić - czy odbudowywać w formie przedwojennej czy też wykorzystać szansę na budowę zupełnie nowego, nowoczesnego miasta. Na te spory nakładała się presja władz komunistycznych, które odcinały się od tradycji i coraz mocniej narzucały socrealistyczne wzorce sowieckie.
Dla wszystkich, którzy interesują się historią Warszawa, a także dla tych, których interesuje teoria architektury oraz urbanistki. Z tematyką książki wiążą się także oczywiście ciągle żywe spory ideologiczne dotyczące dziejów powojennej Polski.