• Niedostępny
Maćków Pracownia Projektowa 1998-2008

Maćków Pracownia Projektowa 1998-2008

Indeks: Maćków Pracownia Projektowa 1998

30,45 zł
Brutto

Bogato ilustrowany katalog, towarzyszący wystawie prezentującej dorobek architekta Zbigniewa Maćków i jego pracowni.

Ilość
Niedostępny

Zbigniew Maćków ma to szczęście, że - jak większość architektów w Polsce - jest realistą. Może dzięki temu utrzymać dużą pracownię, ale jednocześnie widzi konieczność integracji ze światowym procesem kulturowym, co nie pozwala mu zamykać się we własnej tendencji. W jego mieście tradycji architektonicznych nie brakuje. Jak sam mówi: ,,Mamy szczęście mieszkać w mieście, które jest rewelacyjnie wyposażone architektonicznie. Wrocław[...] już dwa razy był liderem w architektonicznych rankingach. W sensie progresywnej, dobrej architektury, zdarzyło się to w latach dwudziestych, trzydziestych XX wieku i ponownie w latach sześćdziesiątych XX wieku".

Zbigniew Maćków, przywołuje swoich wrocławskich mistrzów architektury, jednym tchem wymienia dwa zestawy nazwisk. ,,Na początku twórcy z pierwszej połowy XX wieku: Berg, Poelzig, a następnie ich uczniowie: Effenberger, Hadda, Heim, Jaeger, Lauterbach, Moshamer, Scharoun, Rading i sam Mendelsohn". Oni tworzyli wrocławski modernizm, budynki wówczas na wskroś współczesne, śmiało atakujące historyczne pierzeje Starego Miasta. W swoich wizjonerskich budynkach Berg i Mendelsohn uchylali zasłonę przyszłości, pokazując przestrzeń dla mas i dla marketingu. W wizjach rozwoju miasta ówcześni wrocławianie nie wznieśli się jednak do poziomu proroczego radykalizmu Hilberseimera. Ich miasto to wciąż organizm kultywujący ścisłe zasady urbanistyczne, estetykę i harmonię budynków.

Tradycja druga, w której projektanci z pracowni Zbigniewa Maćkowa są zakotwiczeni równie mocno, opiera się na zestawie świetnych budynków, jakie powstały we Wrocławiu w latach sześćdziesiątych XX wieku, a projektowanych przez ,,pokolenie Barskich, Grabowską-Hawrylak, Tarnawskich, Frąckiewiczów, Tawryczewskich czy Dziekońskiego - mistrzów na skalę co najmniej europejską". Oni odważyli się wychowywać ludzi przez modernistyczną architekturę i najczęściej w tych działaniach ponosili doraźną klęskę. Projektowane przez nich szkoły, uczelnie i budynki mieszkalne nie miały w sobie ani krztyny tak ponoszącego się obecnie architektonicznego populizmu. Dziś, choć często zaniedbane lub przebudowane, dzięki ideom zawartych w projektach mogą znów być wzorem dla kolejnego pokolenia projektantów. Cechuje je swoisty aestetyzm, uznanie chaotycznego status quo wciąż zmieniającego się świata, a jednocześnie optymizm architektonicznej podróży ku nowością.

Tego entuzjazmu nie brakuje również Zbigniewowi Maćkowi i jego współpracownikom. Oni wierzą, że ,,Wrocław za chwile wybuchnie nową, dobrą architekturą i znowu stanie się ważnym ośrodkiem na architektonicznej mapie Europy". A ja wierzę, że za kilka lat Zbigniew Mać ków będzie klasykiem wrocławskiej architektury, wymienionym jednym tchem ze swoimi poprzednikami z lat dwudziestych czy sześćdziesiątych minionego wieku.

Maćków Pracownia Projektowa 1998

Opis

Autor
Olga Rutkowska, Marcin Grabski
Wydawnictwo
Muzeum Architektury
Oprawa
miękka
Liczba stron
133
Wymiary
22x28 cm
Język
polski
Rok wydania
2008

Specyficzne kody

Nowy

16 innych produktów w tej samej kategorii: