

Indeks: ALBUM POLSKI. Profesorowi Wiktor
MACIEJ HILDEBRAND LAUREATEM NAGRODY im. JERZEGO KURYŁOWICZA DLA TŁUMACZA LITERATURY NAUKOWEJ ZA TŁUMACZENIE PRACY DAVIDA J. BROWNA "MOSTY. TRZY TYSIĄCE LAT ZMAGAŃ Z NATURĄ". Książka niezwykła i ekscytująca.
Sztukatorstwo jako dyscyplina artystyczna na pograniczu rzeźby i architektury, znalazło się nieco na uboczu głównych nurtów badań nad sztuką nowożytną. A przecież to w tej właśnie technice najczęściej powstawały najbardziej awangardowe dzieła o genezie włoskiej. Stiuk, jako materiał stosunkowo tani i łatwy w modelowaniu, stał się idealnym tworzywem dla artystycznych eksperymentów, które w XVII wieku otwierały nowe fazy rozwoju rzeźby i wystroju wnętrz.
Książka jest doskonałym katalogiem dla architektów, projektantów i konstruktorów. Materiał został wybrany tak by inspirować. Pokazuje innowacyjne pomysły w projektowaniu i budowie róznych części nowych obiektów lub odnowieniu starych. Książka jest podzielona na 15 rozdziałów: struktutra, fasada, dachy i tarasy, połączenia poziome i pionowe, odbudowa, wykończenia, futryny i szyby, okiennice i elementy żelazne instalacje, światła, nowe technologie, rozmaitości, aspekty ekologiczne, woda, projektowanie krajobrazu.
Wino powstaje w winnicy, ale styl nadaje mu winiarz i architekt ?. Kinga Baumann, architektka i krytyczka, oprowadza w niej czytelników po plantacjach Europy, analizując nowe realizacje i próbując odpowiedzieć na następujące pytania: Co kształtuje wizerunek wina? Czy jego smak można odczytać na elewacjach bodegi? Czy wystrój enoteki wpływa na degustację? Książka składa hołd kulturze wina i jej estetycznej oprawie.
Publikacja stanowi prezentację osiągnięć projektantów z wielokrotnie nagradzanego warszawskiego biura architektonicznego JEMS. Katalog towarzyszył wystawie "JEMS Architekci, 9 projektów i 9 realizacji", która odbyła się w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Cechą charakterystyczną projektowanych budynków jest umiejętne wkomponowanie nowoczesności w historyczne otoczenie. Katalog zawiera zarówno fotografie projektów, jak i już zrealizowanych obiektów. Katalog utrzymany jest w konwencji czarno-białej. Projekt: Krzysztof Koszewski i Stefan Drewiczewski. Słowo wstępne: Ewa P. Porębska.
Niniejsze opracowanie w zwięzły sposób prezentuje najważniejsze reguły dotyczące sporządzania ekspertyz budowlanych. Autor zwraca uwagę na niezbędne elementy i konieczne do spełnienia wymogi formalne, a także - posługując się przykładami - przedstawia metody opracowania diagnozy budowlanej, stanowiącej istotną część ekspertyzy. Na zakończenie podaje najważniejsze pozycje z literatury przedmiotu, krótko prezentując treść każdej z nich.
Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates jest jedną z najlepiej znanych i najczęściej nagradzanych firm architektonicznych w Polsce. Istnieje od 1990 roku. Prezesem pracowni jest Stefan Kuryłowicz, a jedną z głównych projektantek – Ewa Kuryłowicz. Liczący ponad 50 osób zespół pracowni tworzą w ogromnej większości ich dawne studentki i studenci. Każdy z nich jest odrębną indywidualnością twórczą, a elementem cementującym tak różnorodną i barwną ekipę jest wyznawanie wspólnych wartości intelektualne podejście do architektury i przekonanie, że każdy temat to osobne wyzwanie. Publikacja ilustruje najważniejsze realizacje pracowni z lat 1997-2007.