

Indeks: 1000 detali w architekturze (mię
Książka jest doskonałym katalogiem dla architektów, projektantów i konstruktorów. Materiał został wybrany tak by inspirować. Pokazuje innowacyjne pomysły w projektowaniu i budowie róznych części nowych obiektów lub odnowieniu starych. Książka jest podzielona na 15 rozdziałów: struktutra, fasada, dachy i tarasy, połączenia poziome i pionowe, odbudowa, wykończenia, futryny i szyby, okiennice i elementy żelazne instalacje, światła, nowe technologie, rozmaitości, aspekty ekologiczne, woda, projektowanie krajobrazu. Opisane detale pojawiają się w kolejności od 1 do 1000. Zilustrowane są za pomocą fotogarfii oraz rysunków technicznych i opisane w krótkich akapitach. Dane zawarte w książce moga być przydatne dla każdego typu architektury (mieszkalnej, publicznej, instytucjonalnej).
Książka jest doskonałym katalogiem dla architektów, projektantów i konstruktorów. Materiał został wybrany tak by inspirować. Pokazuje innowacyjne pomysły w projektowaniu i budowie róznych części nowych obiektów lub odnowieniu starych. Książka jest podzielona na 15 rozdziałów: struktutra, fasada, dachy i tarasy, połączenia poziome i pionowe, odbudowa, wykończenia, futryny i szyby, okiennice i elementy żelazne instalacje, światła, nowe technologie, rozmaitości, aspekty ekologiczne, woda, projektowanie krajobrazu. Opisane detale pojawiają się w kolejności od 1 do 1000. Zilustrowane są za pomocą fotogarfii oraz rysunków technicznych i opisane w krótkich akapitach. Dane zawarte w książce moga być przydatne dla każdego typu architektury (mieszkalnej, publicznej, instytucjonalnej). Ma ona służyć jako inspracja i cel, poprzez przedstawienie nowoczesnych, inteligentnych i użytecznych funkcji, które wyróżniają się pomysłowością i oryginalnością. Spis architektów, projektantów i producentów umieszczono na końcu książki, aby ułatwić czytelnikowi znalezienie dalszych informacji.
Ewentualność różnicowania formy i wyrazu architektonicznego poprzez odpowiedni dobór rozwiązań budowlanych przedstawiono na modelowym przykładzie budynku mieszkalnego, który mimo wspólnej koncepcji i układu funkcjonalnego może być zmieniany pod względem charakteru architektury w wiele odmiennych wariantów projektu.
Założeniem cyklu wydarzeń Architektura XXI wieku jest umieszczenie przyszłości architektury w szerszym planie społecznym. Słowo architektura oznacza przecież nie tylko formę przestrzeni ukształtowaną przez budynki, ale także – w szerszym rozumieniu – staje się synonimem struktury i porządku. Mówimy więc nie tylko o architekturze w sensie dosłownym, ale o wzajemnym oddziaływaniu i napięciu, jakie tworzy się na linii architektura miast – architektura społeczeństw. Nie ufamy wizualizacjom architektury XXI wieku produkowanym dziś przez architektów: bliżej im do nastawionych na efekt scenografii filmów science fiction albo komputerowych gier niż do zaspokojenia potrzeb mieszkańców miast. Pytamy więc o zdolność projektowania przyszłości.
Zaledwie w rok po publikacji książki pt. „W stronę architektury” Le Corbusier postanawia napisać książkę poświęconą urbanistyce. Motywuje go do tego stan środowiska miejskiego, historyczne miasta europejskie mają wąskie uliczki i brak w nich świeżego powietrza. Ich rozwój nie nadąża za postępem cywilizacyjnym, przemysłowym i demograficznym. Wg. Le Corbusiera sytuację uzdrowić mogą wysokie kamienice willowe, sieci estakad dla samochodów oraz miasta-ogrody na przedmieściach. Każdy z mieszkańców powinien mieć dostęp do świeżego powietrza, przestrzeń do pracy i odpoczynku, dostęp do ogrodu warzywnego, sali do ćwiczeń oraz lotniska na dachu domu. Wiele z tych idei inspirowało architektów podczas powojennej odbudowy i rozbudowy wielu europejskich miast.
Dizajn na co dzień to pierwsze, polskie wydanie kultowej książki poświęconej projektowaniu. Lektura przeznaczona jest nie tylko dla projektantów wzornictwa przemysłowego czy dizajnu ale także dla miłośników tej tematyki.
Dlaczego w Polsce jest tak brzydko? Dlaczego tak mało u nas dobrej architektury, a tak dużo – byle jakiej? Skąd ten przygnębiający bezład i chaos miast i osiedli, przestrzeni publicznej? Czy to kwestia nienajlepszego gustu Polaków złego prawa, nieudolności władz? Na wszystkie te pytania autor udziela odpowiedzi frapujących i nieoczywistych.
Omawiane realizacje pochodzą ze wszystkich siedmiu kontynentów i pokazują prawdziwie globalną perspektywę w spojrzeniu na to, co dalej będzie się działo w architekturze. Każda z nich stawia przed nami pytania:
- Czy budynek może oddychać?
- Czy można zbudować drapacz chmur w ciągu jednego dnia?
- Czy można wydrukować dom w technologii 3D?
- Czy można zamieszkać na Księżycu?
Pełna zachwycających zdjęć i inteligentnego dowcipu, ta książka jest niezbędnym przewodnikiem w świecie, który buduje się wokół nas.