

Indeks: 1000 detali w architekturze (mię
Książka jest doskonałym katalogiem dla architektów, projektantów i konstruktorów. Materiał został wybrany tak by inspirować. Pokazuje innowacyjne pomysły w projektowaniu i budowie róznych części nowych obiektów lub odnowieniu starych. Książka jest podzielona na 15 rozdziałów: struktutra, fasada, dachy i tarasy, połączenia poziome i pionowe, odbudowa, wykończenia, futryny i szyby, okiennice i elementy żelazne instalacje, światła, nowe technologie, rozmaitości, aspekty ekologiczne, woda, projektowanie krajobrazu. Opisane detale pojawiają się w kolejności od 1 do 1000. Zilustrowane są za pomocą fotogarfii oraz rysunków technicznych i opisane w krótkich akapitach. Dane zawarte w książce moga być przydatne dla każdego typu architektury (mieszkalnej, publicznej, instytucjonalnej).
Książka jest doskonałym katalogiem dla architektów, projektantów i konstruktorów. Materiał został wybrany tak by inspirować. Pokazuje innowacyjne pomysły w projektowaniu i budowie róznych części nowych obiektów lub odnowieniu starych. Książka jest podzielona na 15 rozdziałów: struktutra, fasada, dachy i tarasy, połączenia poziome i pionowe, odbudowa, wykończenia, futryny i szyby, okiennice i elementy żelazne instalacje, światła, nowe technologie, rozmaitości, aspekty ekologiczne, woda, projektowanie krajobrazu. Opisane detale pojawiają się w kolejności od 1 do 1000. Zilustrowane są za pomocą fotogarfii oraz rysunków technicznych i opisane w krótkich akapitach. Dane zawarte w książce moga być przydatne dla każdego typu architektury (mieszkalnej, publicznej, instytucjonalnej). Ma ona służyć jako inspracja i cel, poprzez przedstawienie nowoczesnych, inteligentnych i użytecznych funkcji, które wyróżniają się pomysłowością i oryginalnością. Spis architektów, projektantów i producentów umieszczono na końcu książki, aby ułatwić czytelnikowi znalezienie dalszych informacji.
To wyjątkowe opracowanie prezentuje najnowsze rozwiązania i technologie oraz pomysły twórców współczesnej architektury miejskiej na świecie. Ponad 300 wspaniale zilustrowanych przykładów, przedstawionych na 600 stronach, stanowi nieocenione źródło informacji i inspiracji zarówno dla architektów, studentów i urbanistów. Każdemu z zaprezentowanych w książce przykładów towarzyszy zwięzły opis miejsca realizacji, uzupełniony o pełną listę twórców zaangażowanych w powstanie projektu. Francesc Zamora Mola ukończył architekturę wnętrz w Barcelonie. Kontynuował studia w San Francisco, gdzie zdobył doświadczenie pracując dla wielu firm architektonicznych. Mieszka i pracuje w Barcelonie.
Dlaczego w Polsce jest tak brzydko? Dlaczego tak mało u nas dobrej architektury, a tak dużo – byle jakiej? Skąd ten przygnębiający bezład i chaos miast i osiedli, przestrzeni publicznej? Czy to kwestia nienajlepszego gustu Polaków złego prawa, nieudolności władz? Na wszystkie te pytania autor udziela odpowiedzi frapujących i nieoczywistych.
Na 500 stronach zaprezentowano najbardziej oryginalne i innowacyjne projekty z całego świata.
Pozycja niedostępna
"Zbiór dziesięciu esejów jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureata nagrody Pritzkera w 2009 roku. Czym jest piękno w architekturze? Jak kształcić architektów? Co to znaczy, że budynek ma duszę? Jakie są zadania współczesnej architektury? Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu - pisze autor.
Omawiane realizacje pochodzą ze wszystkich siedmiu kontynentów i pokazują prawdziwie globalną perspektywę w spojrzeniu na to, co dalej będzie się działo w architekturze. Każda z nich stawia przed nami pytania:
- Czy budynek może oddychać?
- Czy można zbudować drapacz chmur w ciągu jednego dnia?
- Czy można wydrukować dom w technologii 3D?
- Czy można zamieszkać na Księżycu?
Pełna zachwycających zdjęć i inteligentnego dowcipu, ta książka jest niezbędnym przewodnikiem w świecie, który buduje się wokół nas.
Zaledwie w rok po publikacji książki pt. „W stronę architektury” Le Corbusier postanawia napisać książkę poświęconą urbanistyce. Motywuje go do tego stan środowiska miejskiego, historyczne miasta europejskie mają wąskie uliczki i brak w nich świeżego powietrza. Ich rozwój nie nadąża za postępem cywilizacyjnym, przemysłowym i demograficznym. Wg. Le Corbusiera sytuację uzdrowić mogą wysokie kamienice willowe, sieci estakad dla samochodów oraz miasta-ogrody na przedmieściach. Każdy z mieszkańców powinien mieć dostęp do świeżego powietrza, przestrzeń do pracy i odpoczynku, dostęp do ogrodu warzywnego, sali do ćwiczeń oraz lotniska na dachu domu. Wiele z tych idei inspirowało architektów podczas powojennej odbudowy i rozbudowy wielu europejskich miast.