- Niedostępny


Indeks: Krytyka Architektury 1(2) 2011
Dostępność: wydruk na żądanie Samo pojęcie „architektura ekologiczna” jest ciągle problemem. Ważne jest też uściślenie zakresu oraz rodzaju wpływu ekologii na metody projektowe. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem na doprecyzowanie tego terminu i ocenę wyników pracy architektów są systemy wielokryterialne. Dlatego osią drugiego numeru „Krytyki Architektury” uczyniliśmy właśnie analizę polskich obiektów certyfikowanych ekologicznie według międzynarodowych metod.
Samo pojęcie „architektura ekologiczna” jest ciągle problemem. Ważne jest też uściślenie zakresu oraz rodzaju wpływu ekologii na metody projektowe. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem na doprecyzowanie tego terminu i ocenę wyników pracy architektów są systemy wielokryterialne. Dlatego osią drugiego numeru „Krytyki Architektury” uczyniliśmy właśnie analizę polskich obiektów certyfikowanych ekologicznie według międzynarodowych metod. Znajdziecie tu Państwo także trochę informacji o aktualnych trendach w architekturze ekologicznej, a także fragment klasycznego eseju autorstwa Sima van der Ryna – zapowiadającego naszą książkę pt. „Teorie i manifesty architektury współczesnej”. Jest w tym tekście ważne zdanie na temat wdrożenia zielonych metod w architekturze:„Pewną rolę odgrywają tu polityka i przepisy, ale najważniejsze jest określenie specyficznych problemów projektowych”. I tego w tym numerze szukaliśmy. Specyficznych, szczegółowych problemów zdefiniowanych na poziomie realizacji lub teorii. Mamy nadzieję, że choć kilka udało nam się znaleźć.
City planning is a concept which usually covers the wide range of events, processes and developments taking place in our cities, but individual plans and designs cannot do justice to the complex realities of the city. In "Induction Cities" the author aims to take the reader beyond our traditional understanding of city design to redefine our perception of design in this context.
Tom Jak czytać mosty to bogato ilustrowany przegląd zróżnicowanych rozwiązań inżynieryjnych służących do pokonywania przeszkód wodnych i innego typu. W pierwszej części autorzy opisują typy mostów i sposoby ich wykorzystywania. Pomaga to zrozumieć w jaki sposób materiały i technologie wpływają na rozwój tych konstrukcji. W kolejnych rozdziałach zamieszczone zostały historie rozwoju poszczególnych rodzajów przepraw i przykłady ich najciekawszych realizacji. Każdy z obiektów prezentowany jest na ilustracji opatrzonej szczegółowymi rysunkami i opisami. Dzięki temu czytelnikowi łatwiej jest zrozumieć podstawowe podobieństwa i różnice konstrukcyjne.
W 2008 r. Katedra Budowy Mostów i Tuneli Politechniki Krakowskiej zorganizowała - wspólnie z Agencją Turystyczną ,,Animator" z Czechowic-Dziedzic - wyprawę naukowo-dydaktyczną ,,Mosty Świata - I" do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. Zafascynowani południowo-wschodnią Azją tak pod względem kulturowym, społecznym, jak i technicznym, postanowiono w 2009 r. zorganizować wyprawę ,Mosty Świata - II" do Chin, dynamicznie rozwijającego się kraju o prastarej (co najmniej 5 tysięcy lat liczącej) kulturze, do kraju skąd pochodzą wynalazki m.in. prochu strzelniczego, jedwabiu, pierwszych maszyn ,,samosterujących", quasi-martenowskiego procesu wytapiania stali, napędu łańcuchowego
Publikacja jest wynikiem zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim ogólnopolskiej konferencji naukowej na temat współczesnych problemów prawa energetycznego.
Poszczególne części zbioru studiów - opracowane przez uznanych specjalistów - odnoszą się do najbardziej aktualnych i znamiennych problemów tego sektora gospodarki: liberalizacji rynku energetycznego i rozwoju konkurencji, ochrony środowiska, problematyki umów cywilnoprawnych. Autorzy podkreślają fakt, że zasadnicze znaczenie w rozwoju polskiego sektora energetycznego ma również prawo Unii Europejskiej, zarówno na etapie koniecznej implementacji dyrektyw wspólnotowych, jak i poprzez bezpośrednie obowiązywanie niektórych regulacji (np. w zakresie nadzorowania pomocy publicznej). Gandalf.com.pl
Poradnik stanowi próbę kompleksowego omówienia problematyki prawnej styku prawa autorskiego i działalności budowlanej, w tym zwłaszcza twórczej działalności projektowej, której efektem są między innymi utwory architektoniczne
Tom poświęcony architekturze nowoczesnej składa się z sześciu studiów, będących skróconymi wersjami prac magisterskich przygotowanych na prowadzonym przeze mnie seminarium z historii sztuki nowoczesnej. Zasadnicza część tomu poświęcona została architekturze Pomorza przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego, a także architektom i budowniczym związanym z tym terenem. Przedmiotem studiów są więc wartoąciowe artystycznie budynki i zespoły architektoniczno-urbanistyczne w Toruniu, Sopocie i Juracie, a także ich twórcy, jak Paul Puchmüller, Julius Habicht czy Tadeusz Zandfoss.
Jej zakres obejmuje kilka wątków ujętych wspólnym wyznacznikiem „od idei do realizacji”. Omówiono ideę zrównoważenia i jej odzwierciedlenie w międzynarodowych regulacjach prawnych wyznaczających drogę do osiągnięcia zrównoważonego modelu rozwoju naszej cywilizacji. Na przykładzie Kanady zobrazowano, jak idea i jej zapisy formalne realizowane są przez państwo i społeczeństwo oraz wskazano, jak ważny jest wysoki poziom świadomości społecznej określający „kulturę zrównoważenia”.
S,M,L,XL prezentuje zestawienie istotnych, wizjonerskich projektów słynnego holenderskiego biura projektowego Office for Metropolitan Architecture (O.M.A) i jego słynnego założyciela Rem Koolhaas'a w okresie pierwszych dwudziestu lat pracy, włączając często pojawiające się, czasem bardzo poetyckie... teksty.
Książka stanowi zestawienie źródeł finansowania procesów rewitalizacji: funduszy międzynarodowych, funduszy dostępnych na poziomie krajowym, regionalnym oraz lokalnym. Omawia kwestie uczestnictwa sektora prywatnego w finansowaniu procesów rewitalizacji oraz współpracy sektorów publicznego i prywatnego przy realizacji odnowy miast. Zawiera także krótki wstęp teoretyczny: definicję pojęcia rewitalizacji miejskich obszarów zdegradowanych oraz omówienie kwestii związanych z przygotowaniem programów rewitalizacji.
Dostępność: wydruk na żądanie Samo pojęcie „architektura ekologiczna” jest ciągle problemem. Ważne jest też uściślenie zakresu oraz rodzaju wpływu ekologii na metody projektowe. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem na doprecyzowanie tego terminu i ocenę wyników pracy architektów są systemy wielokryterialne. Dlatego osią drugiego numeru „Krytyki Architektury” uczyniliśmy właśnie analizę polskich obiektów certyfikowanych ekologicznie według międzynarodowych metod.