- Niedostępny


Indeks: 100 Parków Narodowych Świata
Po 7 latach przerwy ukazuje się tom 2 "Studiów z architektury nowoczesnej", wydawany przez Zakład Historii Sztuki Nowoczesnej Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Jednak przygotowane w tym czasie w Zakładzie publikacje poświęcone architekturze opublikowano m.in. w "Zabytkoznawstwie i Konserwatorstwie" t. XXXIII, Toruń 2002 (pod red. J. Malinowskiego), a także książki w warszawskim Wydawnictwie "Neriton": Marzeny Kulig - Architektura tatrzańskich schronisk górskich Polskiego Schroniska Tatrzańskiego w dwudziestoleciu międzywojennym (Joanny Kucharzewskiej - Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920 2004), Wojciecha Romaniaka - wybrane zagadnienia urbanistyki i architektury w województwie pomorskim w latach 1920-1939 (2005).
A large garden in the high part of Barcelona declared World Heritage site by UNESCO.
Shafak opowiada historię wielkiego architekta imperium otomańskiego, niejakiego Mimara Sinana, który budował dla trzech sułtanów, w tym dla Sulejmana Wspaniałego. Stworzył ponad dziewięćdziesiąt meczetów, pięćdziesiąt szkół, dwadzieścia mauzoleów, wiele mostów, akweduktów i łaźni, lecz jego nazwisko nie jest nam znane. Shafak przywraca go światu zachodniemu, zaś opowieść o jego pracy jest przede wszystkim pretekstem do opowiedzenia o Stambule – mieście totalnym, stanowiącym świat sam w sobie. Głównym bohaterem jest Dżahan, uczeń wielkiego Sinana, który przez przypadek zostaje opiekunem białego słonia o imieniu Czhota, będącego podarunkiem dla sułtana od wielkiego szacha.
Unbuilt Masterworks of the 21st Century Inspirational Architecture for the Digital Age 100 of the best projects to have been proposed since the turn of the millennium.
Ewentualność różnicowania formy i wyrazu architektonicznego poprzez odpowiedni dobór rozwiązań budowlanych przedstawiono na modelowym przykładzie budynku mieszkalnego, który mimo wspólnej koncepcji i układu funkcjonalnego może być zmieniany pod względem charakteru architektury w wiele odmiennych wariantów projektu.
Systemy komputerowego wspomagania wytwarzania są coraz powszechniej stosowane w przemyśle. Zwiększający się stopień skomplikowania produktów i coraz bardziej wyrafinowane wzornictwo wymagają użycia zintegrowanych, nowoczesnych narzędzi CAD do projektowania, CAE do symulacji i CAM do wytwarzania — narzędzi, za pomocą których można szybko wdrażać i modyfikować idee projektantów. NX (dawna nazwa: UNIGRAPHICS) to zintegrowany system wyższego rzędu, stanowiący kompleksowe rozwiązanie z zakresu CAD/CAM/CAE. Oferuje on dostęp do innowacyjnej techniki modelowania Synchronous Technology.