- Niedostępny


Indeks: A...symetria umowy
Przeczytaj zanim podpiszesz umowę na projekt architektoniczny. Jak określić przedmiot i zakres umowy o projekt architektoniczno-budowlany? Na co powinien zwrócić uwagę architekt, a na co inwestor negocjując i podpisując taką umowę? Co ryzykują strony i jak zapewnić sobie symetryczną współpracę? Jest to pierwsza w Polsce książka o negocjacjach architekta i inwestora.
Przeczytaj zanim podpiszesz umowę na projekt architektoniczny. Jak określić przedmiot i zakres umowy o projekt architektoniczno-budowlany? Na co powinien zwrócić uwagę architekt, a na co inwestor negocjując i podpisując taką umowę? Co ryzykują strony i jak zapewnić sobie symetryczną współpracę? Jest to pierwsza w Polsce książka o negocjacjach architekta i inwestora. W literaturze prawnej, jak i architektonicznej, problem umów o prace architektoniczne praktycznie nie występuje. Nieliczne pozycje poruszające ten problem, pisane są przez prawników, a więc z definicji "nie do czytania dla normalnego człowieka". Tymczasem problem istnieje. Klienci architekta nie zdają sobie sprawy ze złożoności i stopnia skomplikowania wykonywania zawodu architekta. Z kolei architekci, przez wrodzonš awersję do formalistyki, popełniają błędy natury prawnej, za które przychodzi im słono płacić. "A...symetria umowy" w nietypowy sposób porusza aspekty prawne rządzące negocjacjami przed podpisaniem umowy na projekt architektoniczny. Autor, ze swadą i niezwykle przyjaznym językiem, omawia długą drogę do powstania projektu umowy planowanej inwestycji. Całość ilustrują anegdotyczne przykłady nie zawsze uczciwej współpracy pomiędzy architektem a jego klientem. Drastyczne, groteskowe, a czasami smutne w swojej wymowie nie przynoszą chluby żadnej ze stron, ośmieszając i obnażając przy okazji system zamówień publicznych, jak i nowobogacki świat biznesu.
Oddajemy do rąk Państwa publikację pt. Prawo autorskie i prawa pokrewne z omówieniem Heliodora Jerzego Orłowskiego – prawnika z uprawnieniami budowlanymi, wieloletniego pracownika największego w Polsce studialnego biura projektów. Omówienie to dotyczy głównie ochrony praw autorskich w budownictwie (m.in. projektantów, architektów, urbanistów). Poza tym publikacja ta zawiera słownik podstawowych terminów, wybrane orzecznictwo sądowe, skorowidz rzeczowy oraz wykaz aktów prawnych związanych z problematyką prawa autorskiego i budownictwem.
3D Studio VIZ w dziedzinie szeroko pojętej grafiki trójwymiarowej stanowi poważną konkurencję dla znacznie droższych i bardziej skomplikowanych programów. Jeśli natomiast chodzi o wizualizacje architektoniczne, projektowanie wnętrz i planowanie zagospodarowania terenu, VIZ jest wręcz bezkonkurencyjny. Możliwość współpracy z AutoCAD-em, interfejs użytkownika jak w innych CAD-owskich programach oraz standardowo wbudowane elastyczne narzędzia do modelowania takich obiektów jak ściany, okna, drzwi, ogrodzenia czy elementy szaty roślinnej, czynią VIZ-a niezastąpioną pomocą dla każdego grafika-projektanta. Oprócz tego, w porównaniu z innymi programami, VIZ posiada szereg usprawnień w zakresie animacji kamer, technik oświetlenia oraz tworzenia realistycznych materiałów.
Pozwolenie na budowę to pierwsze na polskim rynku opracowanie, w którym kompleksowo ujęto zagadnienia prawne dotyczące tej decyzji administracyjnej. Oprócz wszechstronnej analizy teoretycznoprawnej tej podstawowej instytucji prawa budowlanego, książka zawiera wiele uwag praktycznych. W książce uwzględniono zmiany stanu prawnego wprowadzone ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Książka jest adresowana zarówno do prawników praktyków, pracowników administracji publicznej, jak i do przedstawicieli nauki prawa administracyjnego, a także studentów. Powinna również zainteresować każdego, kto zamierza przystąpić do realizacji inwestycji.
"Ochrona zabytków" jest wydawnictwem o 50 letniej tradycji. Jest to forum wymiany i doświadczeń specjalistów z różnych dziedzin: architektury, historii sztuki, rzemiosła artystycznego, archeologii, ochrony krajobrazu, zagadnien prawnych dotyczšcych ochrony zabytków itp. Etyka konserwatorska opiera się na odpowiedzialności za przeszłość, szacunku do oryginalnej materii zabytku, czyli istoty autentyzmu stanowiącej o jego wartości.
Dostępność: na zamówienie Sustainability is not a passing fashion, and people are constantly searching for more information, products and innovations in this area. Designers, in turn, are responding with elegant, efficient, low-impact products that look towards a sustainable future.
Idea miasta to pierwsze polskie wydanie klasycznej książki Josepha Rykwerta, dzięki której trafił on do grona najznakomitszych historyków i krytyków architektury. Trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy formalny porządek uniwersum może być zredukowany do diagramu złożonego z dwóch przecinających się współrzędnych na płaszczyźnie. A dokładnie tak działo się w starożytności. Rzymianin spacerujący po cardo wiedział, że jest to oś, wokół której obraca się słońce, gdy szedł decumanus miał świadomość, że idzie drogą słońca. Całe uniwersum i jego sens mógł wyczytać z instytucji swojego miasta – czuł się w nim zadomowiony.
Poznaj nowoczesne, oparte na wiedzy metody projektowania Jak dobrać właściwe ustawienia systemu CATIA, stosowane w budowie modeli autogenerujących? Jak tworzyć bazy reguł i tablice projektowe? Jak wykorzystywać zaawansowane narzędzia parametryzacji i integracji wiedzy? CATIA to zaawansowany system wspomagania prac inżynierskich w przemyśle lotniczym, samochodowym, stoczniowym, maszynowym i innych. Projektowanie oparte na wiedzy jest tendencją polegającą na sprowadzeniu do komputerowego zapisu budowy zasad i reguł procesu projektowo-konstrukcyjnego.
Przeczytaj zanim podpiszesz umowę na projekt architektoniczny. Jak określić przedmiot i zakres umowy o projekt architektoniczno-budowlany? Na co powinien zwrócić uwagę architekt, a na co inwestor negocjując i podpisując taką umowę? Co ryzykują strony i jak zapewnić sobie symetryczną współpracę? Jest to pierwsza w Polsce książka o negocjacjach architekta i inwestora.